20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,771
 • BIST93.891
 • Dolar4,7592
 • Euro5,5004
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2640
 • İstanbul27 °C
 • Ankara24 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya21 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır31 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri23 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa32 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DÜNYA SAVAŞININ BARUT KOKUSU YAYILIYOR!
DÜNYA SAVAŞININ BARUT KOKUSU YAYILIYOR!
26 Mart 2015 17:38
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Ortadoğu'da yaşananları analiz etti. İşte Tan'ın 'Ortadoğu'da barut kokusu artıyor!' başlığıyla kaleme aldığı o analiz:

Dünyada bölgemizde ve etrafımızda tarihi gelişmeler yaşanıyor.

ABD işgali sonrası Irak, hala toparlanamadığı gibi şimdilik en az üçe bölündü. Suriye’deki iç savaşta 4 yıl geride kaldı. Suriye de en az 3 parça. Lübnan’da sesiz bir belirsizlik yaşanıyor. Suudi Arabistan’da geçen ay göreve başlayan Kral Selman yeni bir rota belirliyor. Mısır’da Sisi açısından durum tersine dönmeye başladı. Yemen’de iç savaş yeniden başladı. Körfez tedirgin. İsrail-ABD ilişkileri tarihte hiç olmadığı kadar gergin..

Bizim bazı basın-yayın organlarında İran’ın Ortadoğu’da güçlendiğine ve Ortadoğu’nun İran etkisine girmeye başladığına dair sistematik haberler çıkıyor son haftalarda..

İranlı Özel Kuvvetler Komutanı Kasım Süleymani’nin Irak’ta Saddam Hüseyin’in doğum yeri Tikrit’te bile şov yaptığı haberleri verildi. Kasım Süleymani’nin Felluce’de çekilmiş fotoğrafları, Tikrit’te çekilmiş gibi yansıtıldı. Merkez İran olmak üzere, bir ucu Körfez ve Yemen üzerinden San’a’ya, diğer ucu Irak, Suriye ve Lübnan üzerinden Akdeniz’e uzanan Şii hilalinden söz ediliyor.

Bütün bunlar yanlış ve abartılı bilgiler. Gösterilmeye çalışılanın aksine İran Ortadoğu’da gücünü hızla kaybediyor ve zayıflıyor. Esad’ın düşmesiyle Suriye’de, İran tamamen silinecek. Irak Şiileri ile Türkiye’nin ilişkileri zannedilenin aksine İran’dan daha iyi. 1980’lerde yıllarca devam eden İran-Irak savaşlarında İran’ın Iraklı Şiilere de çok zarar verdiği unutulmadı.

Yemen’de Hussiler’in yönetimi ele geçirmiş olmalarının ardında İran’ın başarısını aramaksa son derece yanıltıcı. Kırım’ı ilhak eden Rusya’nın Ukrayna konusunda korkunç bir batağa düşmesi gibi İran da Yemen konusunda içinden çıkamayacağı bir durumla karşı karşıya. Yemen’de İran başarı elde etmedi. Aslında kapana girdi..

Suudi Arabistan öncülüğünde Müslüman ülkelerden kurulan geniş bir ittifak ile Yemen’e askeri operasyon başlatıldı. Katar, Bahreyn, BAE, Kuveyt, Sudan, Fas, Pakistan, Mısır ve Ürdün, ittifakın içinde yer alan ülkeler.. Türkiye ise çeşitli şekillerde operasyona açık destek veriyor.

İran, Büyük Şeytan olarak gösterdiği ABD ile 2013 Haziranında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana açık bir işbirliği yürütüyor. ABD, İslam dünyasına karşı İran’ı kullanmak istiyor. İran ise Ortadoğu’da içine düştüğü sıkışıklığı ABD ve Batılı diğer ülkelerle işbirliği yaparak aşma sevdasında..

İran yönetimi, kendi halkına en azılı düşman olarak gösterdiği İsrail ile de alttan alta gizli bir ilişki içinde. İran, İsrail ile zahiren düşmanlık gizlice dostluk ilişkileri yürüyor. Hem Tahran hem de Tel Aviv, Beşşar Esad’ın arkasında duruyor.

Ortadoğu'da hırçınlaşan ve çok şımaran İran ve İsrail'e ders verme zamanı yaklaşıyor.. Büyük bir dünya savaşının barut kokusu şimdiden hissedilmeye başlandı. Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri, Körfez’in ve Yemen’in hakimiyetini İran'a asla bırakamaz. Türkiye, Suriye ve Irak'ın hakimiyetini asla İran'a bırakamaz. Büyük bir savaş adım adım yaklaşıyor.

Bu savaşta bazı ülkelerin ve bazı grupların gayrimeşru gizli ittifakları da muhtemelen deşifre edilecektir. ABD, İngiltere, kısaca Batı, gelişen İslam dünyasının önünü kesmek için İran'ı desteklediler. Bunlara, Rusya ve Çin'de dahil oldu. Çünkü hedef, dünyadaki İslami uyanışı ve Müslümanların siyasi gelişimini durdurmaktı.

Her yönden çok güçlü olan körfez ülkeleri ve Türkiye’nin artık bölgeyi dizayn etmek için kolları sıvadıkları ve ortak hareket ettikleri gözüküyor. O nedenle “Körfez, Yemen’i bırakmaz, Türkiye de Irak ve Suriye'yi bırakmaz, bırakamaz” diyoruz.. İşte tam da bu aşamada PKK’nın nasıl hareket edeceğine dikkat etmek gerekiyor! Bakalım PKK seçimini kimden yana yapacak? Kapitalist ve emperyalist sömürgeci güçlerin işbirlikçisi mi olacak, Ortadoğu’daki Türk-Kürt-Arap ittifakının samimi bir unsuru mu? Bunu anlamak için fazla zaman kalmadı!

Aslında Türkiye, son on yıldır İran'la samimi ilişkiler kurup, İran'ı İslam dünyasına kazandırmak için çok büyük çaba sarf etti.. Körfez ülkelerini hatta Dünyayı karşısına alarak İran'a ambargo tehditleri ve nükleer sıkıştırmalarda hep Tahran'ın yanında yer aldı.. Ama İran, Suriye, Irak ve PKK konularında Türkiye'ye sürekli ihanet etti, takiyye yaptı.. Gerçi İran devlet yönetiminde, aklı başında ve Türkiye’nin politikalarına samimi destek veren çok yönetici var.. Ama İran, temelde radikal Acemliği, Fars milliyetçiliğini ve siyasi hırslarını ne yazık ki aşamadı.

Tahran yönetimi ülke içinde sosyal patlamalara da hazır olmalı. Bu güne kadar sahte düşmanlar göstererek psikolojik olarak engellediği toplum kesimlerini daha fazla baskılaması zor görünüyor. Ayrıca İran, ekonomik olarak da çok zor durumda. İran mali olarak iflasa doğru kayarken Türkiye ve Körfez ülkelerinde hazineler dolu. 2 trilyon Doların üzerinde Körfez ve Türkiye hazinelerinde bloke olmuş kaynakla İran’ın maddi olarak da başa çıkması kolay değil. Sadece Suudi Arabistan’ın 800 milyar dolar kullanıma hazır kaynağı var. Eğer İran hırçınlığını ve şımarıklığını sürdürecek olursa 1.7 milyarlık İslam dünyasından da tamamen dışlanacak ve iyice izole olacak. Böyle bir durumda Tahran’ın ABD, Avrupa ve İsrail ile gizli-açık işbirliği ne işe yarayacak merak ediyoruz.

Çünkü sadece İran’ın değil, İsrail’in de her geçen gün suyu ısınıyor. Şu an çeşitli cephelerde savaşlar devam ediyor. Ama kısa zamanda daha da yayılacak muhtemel savaşların etkileri Çin, Rusya, ABD, Avrupa ve hatta Hindistan’da bile yankı bulup herkesin rahatını kaçıracak. Dünyanın böyle büyük bir çatışmaya doğru hızla ilerlediğini, içerde ve dışarda herkesin hesap kitabını ona göre yapmasını özellikle belirtmek isteriz.

İran’ın geleceği bakımından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki günlere yapacağı Tahran ziyareti son derece önemli. Dananın kuyruğu orada kopabilir veya İran’la Ortadoğu açısından yeni bir sayfa daha açılabilir.

Görünen o ki, yıkıcı, büyük savaşları takiben yeni bir düzen kurulacak. Bu savaştan sonra Batı’nın saltanatı sona erecek, İslam dünyası da asırlık esaretin ardından parantezi kapatıp, yeniden ayağa kalkacak.

Görelim Mevla neyler. Neylerse güzel eyler..

Alper TAN

26.03.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ORTADOĞU DAĞILIYOR”​

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR​

ORTADOĞU’NUN STATÜKOSU DEĞİŞİYOR​

DÜNYA SAVAŞI BAŞLADI HABERİNİZ OLSUN​

MÜSLÜMANLARIN TAHAMMÜLÜ SONSUZA DEK SÜRER Mİ?

BATI İÇİN "SON ASRIN EN DERİN KRİZİ"

BATI “GÜVENLİK İÇİN” FİŞLİYOR “TÜRKİYE DİKTATÖRLÜK İÇİN!”

BATI NEDEN BATIYOR ANKARA NİÇİN YÜKSELİYOR?​

DÜNYA DİKKAT! ÖFKE PATLAMASI YAKLAŞIYOR!

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

AFGANİSTAN'DA 3.6 MİLYON MÜSLÜMAN KATLEDİLİRKEN NEDEN SUSTULAR?

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Hasan
Ülkemi güclü kılıcaksın.gerisi yalan...
14 Ocak 2016 14:10
Aynen Katılıyorum
 // Keşanlı Rambo 22
Allah razı olsun çok güzel özetlemişsiniz....
01 Nisan 2015 Çarşamba 10:24
Kıyamet Alametleri
 // GOKGOK
Vallahi bu yazı tamamen kıyamet alametleri ile bağdaşıyor. Ortadoğu da yapılacak bir savaştan sonra insanlık altın çağını yaşayacak. Ancak bu savaşta çok kan dökülecek. ...
28 Mart 2015 Cumartesi 14:26