YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DÜNYA DİKKAT! ÖFKE PATLAMASI YAKLAŞIYOR!
DÜNYA DİKKAT! ÖFKE PATLAMASI YAKLAŞIYOR!
22 Ocak 2015 18:00
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Paris saldırılarının öfke patlamasının bir emaresi olduğunu yazdı. İşte Tan'ın o analizi:

Bir asırlık sömürge ve fetret döneminin Müslümanları ne kadar değiştirdiğini son Paris saldırısı ile bir kere daha gördük. Kendi değerlerini hiç bilmeyen, yarım bilen veya aksi yönde bilen Müslümanlar.. Düşünce dünyası İslami kavramlarla değil de Batılı-modernist kavramlarla şekillenmiş mütedeyyinler.. “Demokrasi”yi, “basın özgürlüğü”nü İslamın üstünde tutan “İslam ruhbanları…”

Hal böyle olunca Kur’an’da, “Mü’minleri” “iman”a davet eden ayetler akla geliyor.. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Fransa bayrağının yakılmasını “cezalandırılması gereken bir olay” olarak görüp İslam peygamberine hakareti “Batı değerleri” kapsamında “basın özgürlüğü” sayarken, Bir mü’min de, Allah’ına, dinine, kitabına, peygamberine hakareti “düşünce veya basın özgürlüğü” kapsamında görebiliyorsa burada ciddi, marazi bir durum var demektir.

Sistem tarafından, Kürtlerin müziğinin, kimliğinin yasaklanması gerekçesiyle, 30 senedir binlerce insan öldürmüş olan PKK’nın siyasi partisi yöneticilerinin, PKK’nın yaptıklarını bir “hak arama” yöntemi olarak kabul ederken Paris’te, “İslam’a ve peygamberine hakaret edenlere” saldırı düzenleyenleri “terörist” olarak saymaları ise olsa olsa patolojik bir durum olabilir. Bu arada çözüm sürecini sabote etmek için 2 sene önce Paris’te 3 PKK’lı kadının öldürülmesi karşısında Fransa yönetimini eleştiremeyen bu siyasi partinin, son Paris saldırıları konusunda neredeyse Ankara’yı suçlama çabasına girmesi ise ibretlik bir durum.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam ülkeleri parlamenterlerine yaptığı konuşmada “Müslümanlar birlik olmalı” çağrısı yaptı. Aynı gün ABD Başkanı Obama ise “Müslümanların ‘tektipleştirilmesine’ karşıyız” diyordu. Bu arada Obama’nın mesajını, bu başlıkla Zaman Gazetesi bize taşıdı.

Dünyada Hristiyan veya Yahudi gibi yaşayıp, ahirette Müslüman gibi Cennetlik olmayı hayal eden bir Müslümanlık türü gelişti. “Cihad”ı “terörizm” olarak gören, “şehitlik” mertebesine ulaşmak isteyen ama “ölmek” istemeyen bir anlayış.. Peygamber’e hakareti “ifade özgürlüğü” sayan ama cemaatinin liderine “emekli vaiz” diyeni münkir ve hakaretçi sayarak tepki gösteren bir zihniyet..

Avrupa Birliği’ne girmeyi “mukaddes bir hedef” kabul edip dört elle sarılan, kendi hükümetinin beğenmediği icraatlarını Brüksel kurumlarına şikayet eden ama “İslam Birliği” denildiğinde yüz çeviren, burun kıvıran, küçümseyen ve bunu “hayal ötesi” gören bir itikad..

İslam peygamberine aleni hakaretler karşısında Papa kadar bile açık bir tepki veremeyen 1.7 milyar nüfuslu koskoca bir İslam ümmeti..

Görünür durumumuz ne yazık ki böyle.. Ancak bütün bu sessizliğin altında İslam dünyasında, giderek patlama noktasına yaklaşmış, korkunç bir kin ve öfke birikimi var. Batı'nın bir asrı geçen zulüm ve sömürü düzenlerine karşı patlamaya hazır öfkeden söz ediyoruz. Üstelik bu öfkenin herhangi bir devletin sınırlarıyla çevrili hudutları da bulunmuyor. Batı'nın insanlık dışı sömürü ve katliamlarına karşı bilenmiş toplulukların, yerküreyi saran, durdurulması imkansız öfkesinden söz ediyoruz. Başlayacak bir kıvılcım Batı dünyasını bir anda nereden geldiği belli olmayan alevler içinde cehenneme çevirebilir.

Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal silahların yenemeyeceği, sofistike savaş silahları ve ölüm kusan vahşi stratejilerin çaresiz kalacağı bir öfkeden söz ediyoruz.

Afganistan’da dehşet saçan uçakların, Irak’ta soykırım yapan bombaların yenemeyeceği, tanımlamaktan aciz kalacağı öfkeden bahsediyoruz. Bu öyle bir öfke ki Müslüman ülkeleri üstten alttan bombalamaya hiç benzemiyor. Batı, bu öfkeyi yenmek için, ürettiği ve Müslümanlara karşı on yıllardır hiç çekinmeden kullandığı en ağır silahları kendi başkentlerinde kendi ülkelerinde kendi vatandaşlarına karşı da kullanabilecek mi? Yani fabrikasyon ve seri üretim silahların aciz ve işlevsiz kalacağı bir savaş duruyor kapıda. Uydudan koordinatları belirlenemeyen, sofistike radarların bile tanımlayamadığı, cephesi nerede olduğu belirsiz bir öfke savaşı bu..

Kısacası dünyaya yayılan bu sessizliğin altında aslında patlamak üzere olan derin bir öfke var. Bu öfkenin kısa sürede Avrupa’yı da Kuzey Amerika’yı da saracağını ve sarsacağını tahmin etmek zor değil. Avrupalılar bunu anladıkları için askerler şehirlere indi. Polis ve asker sayıları hızla takviye ediliyor.

Dünya yeni ve büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyor. Ama bu hesaplaşmada kimin kaybedeceği şimdiden belli. Paris’te iki çocuğun saldırısı karşısında şoka giren Batı'nın, daha büyük bir saldırı karşısında galip gelmesi mümkün değil.

Yeni bir dünya kuruluyor. Hesaplar yeni baştan yapılacak. Sadece şimdinin değil, geçmişin defterleri de açılacak. Borçlular borcunu ödeyecekler. Alacaklılar hakkını alacaklar.

Başı secdeye değenlerden “Yeni Türkiye” ve “İslam Birliği”ne inanmayanlara şunu söylemek isteriz. Dönüp Türkiye’nin 1990’lı ve 2000’li yıllarını düşünün ve bugünlerle kıyaslayın.. Bir de ABD ve AB’ye bakın.. AB ve ABD’nin hedefinde o zaman Afganistan vardı. Bugün 21 ülke AB ve ABD’nin hedef listesinde. Bütün bunlar Müslümanların adım adım ortak bir noktaya gelmeye başladığını göstermiyor mu?

Daha da anlamayana söyleyecek bir söz yok!.

Alper TAN

22.01.2015

Nisa Suresi 136. Ayet: “Ey inananlar, inanın Allah'a ve Peygamberine ve Peygamberine indirdiği kitaba ve evvelce inen kitaba ve kim Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine ve âhiret gününe inanmazsa şüphe yok ki doğru yoldan pek uzak kalmış, tamamıyla sapıtmış gitmiştir.”

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

İÇİMİZDEKİ FRANSIZLARA BATI'DAN DERS!​

CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN

FRANSA VE AVRUPA NİÇİN ŞOKTA!​

ALPER TAN PARİS SALDIRISININ ARKA PLANINI ANLATTI

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

AFGANİSTAN'DA 3.6 MİLYON MÜSLÜMAN KATLEDİLİRKEN NEDEN SUSTULAR?

BATI'YA GÜVENME ÜLKENE GÜVEN!

BATI İÇİN “SON ASRIN EN DERİN KRİZİ”​

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR​

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATIYI KAVURABİLİR!​

KANLI HANÇER

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
2007 de aynı suikast oldu
 // hursit dilaver
unutuldu tabi AKP kapatma davası açılmadan önce parti afrika çıkartması yapacaktı. her şey hazırdı. ne olduysa, o cumhuriyet mitingleri, ordu muhturası,peygambere ilahi okuyn kızlar falan derken birden kapatma davası açılıverdi. ve bizim afrika seferimiz iptal oluverdi de milyarlar kaybedildi.yani afrikaya o zamandan mani olunmuştu ki şimdiki bombalama bunun devamı sanki. 2007lerde kapatma davası ile mani olundu şimdi bomba ile mani olunuyor.yani o da bu daing. ABD israil taktiği demek....
24 Ocak 2015 Cumartesi 07:58