YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP Samimiyet Sınavında
DTP Samimiyet Sınavında
02 Ekim 2009 18:01
ALPER TAN

“Terör örgütünün propagandasını yaptığı” iddiasıyla DTP Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna ile milletvekilleri Selahattin Demirtaş ve Aysel Tuğluk hakkında İstanbul Adana ve Diyarbakır ağır ceza mahkemelerinde davalar açılmıştı. Öte yandan, “suçu ve suçluyu övdükleri” gerekçesiyle DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’le Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında da Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 ayrı dava açıldı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, davaların önceki celselerinde, TBMM Başkanlığı’na yazı yazarak milletvekillerini ifade vermeye çağırmış, DTP'liler ise ifade vermeye gitmeyeceklerini belirtmişlerdi. DTP, 17 Mayıs 2009’da yaptığı yazılı açıklamada, “milletvekillerinin ifade vermeye gitmeyecekleri” ifade edilerek, “adli suçlardan dolayı fezlekesi bulunan vekillere yapılmayan bir uygulamanın, sadece açıklamalarından dolayı yargılanan DTP’lilere karşı hayata geçirilmek istenilmesi düşündürücüdür” denilmişti.  

 

Bu kararlarında direniyorlar. Şimdi, DTP Van milletvekili Fatma Kurtulan“Bunun bize karşı adaletsiz bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Daha önceki ifade vermeye gitmeme tavrımızı sürdüreceğiz” diyor.

DEP’liler 1991 fırsatını sabote etti:

DTP’nin selefi partilerden biri olan DEP, 20 Ekim 1991 seçimlerinde SHP ile seçim ittifakı yapmış ve Meclis’e girmişti. Böyle bir siyasi partinin SHP’nin omzundan parlamentoya girmesi, hem o siyasetçiler hem de Türkiye açısından bir şans olabilirdi. Ancak Leyla Zana’nın bir provokasyon olan Kürtçe yemin teşebbüsü süreci alt üst etti.

 

Hatırlanacağı üzere 1994 yılında TBMM’de arzu edilmeyen olaylar olmuştu. DEP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmış polis zoruyla TBMM’den götürülmüşlerdi. Türkiye o terör ortamında bir de bu olaylarla yeniden gerilmiş ve 20 Ekim 1991 seçimleri ile Kürt sorununun çözümüne yönelik olarak elde edilen bir fırsat, bu gelişmeyle heba edilmişti.

 

Yine sabotaj girşimi:

Şimdi devlet, hem terör sorunu hem de geniş manada Kürt sorununun çözümü konusunda demokratik bir süreç başlattı. Problemin kademeli olarak çözümü yolunda ciddi umutlar doğdu. Ama ne yazık ki süreci sabote edecek girişimler de yine sıklaştı.

 

Hukukun gereği olarak DTP’li milletvekilleri, ifadelerinin alınması için Savcılığa çağrılıyorlar. Savcının bu noktada yapabileceği bir alternatif görünmüyor. İfadeye çağırmadığı takdirde bu defa savcı görevini yapmamış olacak. DTP’nin ifade vermesini gerektiren, Anayasa’nın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesi, veya yine Anayasa’nın 14. maddesi ifade özgürlüğünü sınırlandırması bakımından tartışılabilir ve değiştirilebilir. Bu ayrı bir konu. Ancak şu anda bu mevzuat hükümleri yürürlükte iken savcının yapabileceği farklı bir şey kalmıyor. 14. maddede “Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyet biçiminde kullanılamaz” hükmü orada duruyor.

 

DTP’liler, nasıl ki kendilerine milletvekili olma hakkını sağlayan yasalar sayesinde bu haklardan faydalanıyorlarsa, onların ifade vermesini gerektiren yasalar da o derece yürürlüktedir, meşrudur ve yürürlükte olduğu müddetçe uygulanması gerekir. Değiştirilecekse de Meclis bunu değerlendirip değiştirmelidir.

 

Vekillerin TBMM’den alınması yakışıksız olur:

Milletvekili olan kişilerin TBMM’den veya dışarıdan polis tarafından yaka paça götürülmesi 2009 Türkiye’sine elbette yakışmaz. O bakımdan önceki Meclis Başkanı Köksal Toptan ve şu andaki Başkan Mehmet Ali Şahin buna müsaade etmeyiz dediler. Bu sözlerin hukuken bir karşılığı olmasa bile siyaseten bir tavrı ifade ediyor. Bu da meclis başkanının iyi niyetini gösterse bile bir çözüm değil.

 

Çözüm DTP’de:

Mevcut şartlarda kalıcı çözüm DTP’li milletvekillerinin elinde. DTP milletvekilleri süreci daha fazla germeden ve bu süreçte demokratik açılım sürecine de zarar vermemek hatta katkı sağlamak için işi yokuşa sürmeden kendi arzuları ile adliyeye gidip ifadelerini vermeliler. Gerginliği düşürmeliler. Savcılarımız ve mahkemelerimiz de soğuk savaş döneminden kalma alışkanlıkları artık biraz terk edip, daha özgürlükçü yorum ve yaklaşımlarla karar ve uygulamalarını oluşturmalılar. DTP’lilerin iyi niyetleri görüldükten sonra ihtiyaç duyulursa Anayasa’da değişiklik de gündeme getirilebilir.

 

DTP’lilerin iyi niyetli oldukları konusunda ciddi kuşkular var. Bırakın iyi niyetli olmalarını savcıya ve mahkemelere karşı bu tutumları devletin “Demokratik açılım sürecini” sabote etmeye dönük bir eylem gibi görünüyor. DTP’ye oy vermiş olan vatandaşlarımızın oy verdikleri partinin bu davranışlarını iyi yorumlamaları gerekir. Bu vatandaşlar yaşadıkları sorunlara gerçekten çözüm istiyorlarsa milletvekillerine baskı yapmalılar. Unutmayalım ki, gerginlik çıkaran DTP milletvekilleri, çözüm istemeyen derin statüko ile gizli bir işbirliği içindeler. Çünkü iki taraf da çözümsüzlükten besleniyorlar. Eğer DTP seçmeni kendi partisine bu konuda ciddi bir baskı yapmazsa bu açılım süreçlerinin de sonuçsuz kalması ve şartların daha da zorlaşması neticesinde şikayet etme meşruiyetlerini kaybedebilirler.

 

Yani şimdi DTP samimiyet sınavında. Kazanabilecek mi? Bekleyip görelim.

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
DTP liler neyazıkki Samimi deyiller !
 // Fehmi Arvas
Değerli sayın Ahmet Tan bey !
Ne yazıkki bu Apo yandaşlı DTP liler hiç bir zaman samimi olamazlar.Bunlar ancak Apo nun uşaklığını yapsınlar.Ben bir Vanlı olarak şu Fatma Kurtulandan utanc duyuyorum.Keşkede bu kadın Van Millet Vekili olmasaydı.Bu daavadan sonra Yargı mutlakka bunların Partilerini kapatmalıdır.Çünkü bunların Vatanımıza hiç bir faydası yokki.Ancak PKK yı desdeklesinler,senelerce Analar kuzularına bunların yüzünde Ağladılar....
06 Ekim 2009 23:56