YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DERİN “GEZİ”NTİ
DERİN “GEZİ”NTİ
18 Haziran 2013 18:25
Türkiye, envai çeşit psikolojik saldırıyla mücadele etmiş bir ülke. Geçmişte bu saldırılarda ya derin yaralar aldık ya da yenildik. Yenilmesek de içeride birbirimizi yedik.

Biz içeride birbirimize girerken planı yapanlar bizi seyredip bayram ettiler. Gezi Parkı bahanesiyle başlayan eylemler zincirinin karakterine bakarsak o filmi bir kere daha seyrediyoruz.

Önce dışarıdan bir bakalım. Fransa’da 27 Ekim 2005’te başlayan ve 11 gün süren Paris’teki azınlık başkaldırısına karşı Sarkozy hükümeti nasıl davranmıştı? Fransız polisi eylemcilere çiçek demeti ve pasta börekle mi gitmişti, biber gazı yerine Paris parfümü mü sıkmıştı?

Arap Baharı’ndan etkilenerek 17 Eylül 2011 ABD’de başlayan Wall Street’i işgal et eylemleri çok kitlesel ve barışçıl eylemler olduğu halde ABD medyası ve uluslararası medya nasıl davranmıştı?  Eylemin büyüklüğüne rağmen, eylem büyük medya kuruluşlarında fazla yer almadı. Aksine zaman zaman bu yayın kuruluşları tarafından kötü gösterilmek için eylemcilere Nazi, Komünist, seks bağımlısı gibi sözler sarf edilmişti. Aynı medya Türkiye’deki eylemleri Türk Baharı şeklinde vermeye çalışıyor.

Daha geçen hafta Kuzey İrlanda’da yapılacak olan G8 toplantısına karşı Londra’da yapılan eylemlere İngiliz polisi nasıl davranıyordu? İngiliz polisi eylemcilere aşırı derecede orantısız şiddet kullanırken bu konuları küçük haber olarak veren İngiltere medyası aynı günlerde Türkiye’deki eylemleri abartarak ve hatta çarpıtarak/kışkırtarak veriyordu.

Önceki hafta Almanya’yı sel götürdü. Almanya büyük bir felaketin eşiğinden döndü. Türkiye’de duyan oldu mu? Almanya medyası bu durumu küçük haberler şeklinde verirken aynı günlerde Türkiye’deki eylemleri sanki savaş oluyormuş gibi veriyordu.

Alman Derin devletinin operasyonu ile öldürülmüş olan 10 Türk’ün hesabını veremeyen, evleriyle birlikte yakılan vatandaşlarımızın katilini hala açıklayamayan Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, “Türkiye polisinin Gezi Parkı’ına yaptığı müdahaleyi izleyince dehşete düşmüş.” Hatun, “Korkunç” dediği görüntüler nedeniyle “hala şoktaymış.” Türkiye’de hükümetin yaptıkları, onların “İfade özgürlüğü olarak adlandırdıkları ideallere uymuyormuş.” Angela Hanım keşke 2005’te Paris’te “ifade özgürlüğünü” kullanmaya çalışan insanlara da böyle destek verseydi. Ne güzel olmaz mıydı!

Demek ki Alman askerlerinin Afganistan’da katlettiği Afganlardan daha dehşetengiz bir durum var İstanbul’da.. Acaba İstanbul’da o “ifade özgürlüğünü” kullananlar aynı şekilde Berlin’de de bu özgürlüğün bir kısmını kullansalar Angela Merkel bu eylemcilere, polisin silahına taktığı çiçekleri gönderirdi değil mi?

Bizim medya ne yapıyor? ABD ve Avrupa demokrasisine methiyeler dizen medyamız, esnafın işyerini harabeye çeviren, kaldırımları ve kamu mallarını yakıp yıkan, başka düşünceden olan insanlara her türlü küfür ve hakareti savuran güruhların yaptıklarını bir demokrasi mücadelesi veya spor müsabakası şeklinde ve naklen veriyor.

Peki kimdi bu “masum kalabalıklar?” Farklı düşüncelere hiç tahammülü olmayan, demokrasi talep edip ama kesinlikle seçimin meşruiyetini tanımayanlar. Demokratik seçimle geleni darbeyle indirenleri savunanlar. “Özgürlük” istediğini söyleyip vesayeti dayatanlar. Gezi Parkı eylemi yapıp, “Ne istiyorsun kardeş” denildiğinde hükümetin dış politikasını değiştirme talebinde bulunanlar. “Çevre” deyip çevreyi katledenler, “Demokrasi” deyip demokrasiyi darağacında sallandıran zihniyetin savunucuları. “Hükümet, bölücülerle anlaşıyor, memleketi satıyor” deyip o örgütün bayrağını tapındıkları Atatürk heykeline taktıranlar.

Boğaz’daki 3. Köprüye adı verildi diye 500 sene önce yapılmış olan Çaldıran Savaşı’nda “Yavuz Sultan Selim Alevileri katletti” iddiasıyla ortalığı velveleye veren, Yavuz Sultan Selim’i yargılamaya çalışan ama 76 sene önce Dersim’de askeri uçaktan atılan bombalarla ve zehirli gazla binlerce Aleviyi öldüren Mustafa Kemal Atatürk’ü ve İsmet İnönü’yü savunanlar. Sabiha Gökçen isminin İstanbul’daki hava alanına verilmesine itiraz etmeyen ama Yavuz Selim’e hakaret edenler.

Türkiye’de ezilen kesimlerin haklarını tanımaya çalışan hükümete veryansın edip, Suriye’de 120 bin vatandaşını kasten katleden, milyonlarca vatandaşının göç etmesine neden olan Beşşar Esad’a destek verenler.

Sözde Amerikan karşıtı görünüp Amerikan hükümeti ve Amerikan medyası ile aynı dili konuşanlar. 

İnsani yardım gemisi Mavi Marmara’yı Akdeniz’de uluslararası sularda İsrail ordusu vurduğunda Tel Aviv ağzıyla konuşanlar, yine Akdeniz’de uluslararası hava sahasında savaş uçağımızı Beşşar Esad’ın askerleri düşürdüğünde Esad’ın ağzıyla konuşanlar, Irak hükümeti ile Ankara’nın arası açıldığında Maliki ağzıyla siyaset yapanlar.

Tarih boyunca yakıp yıkmaktan, darbe yapmaktan, kriz çıkarmaktan, kendi halkımızı birbirine düşürmek için psikolojik harekat yapmaktan ve her şeye muhalefet etmekten başka bir özelliği olmayanlar. “Hadi sen söyle” denildiğinde bir proje ortaya koyamayanlar. Bu ülkenin bu halkın değerlerine saygı duymayan Batı’dan gelen her şeyi önemli ve mübah sayan ama yeri geldiğinde buna da muhalefet edenler.

Bu derin geziden çok derin işler çıkacak ÇOOOK..

 

Alper TAN

18.06.2013

 

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

KİMLER GEZİ PARKINDA MİLLET BUNUN FARKINDA

http://www.kanalahaber.com/haber/analiz/kimler-gezi-parkinda-millet-bunun-farkinda-130526/

TAKSİM DEREBEYLİĞİ’Nİ KİM KURDU?

http://www.kanalahaber.com/haber/analiz/taksim-derebeyligini-kim-kurdu-130110/

BÜYÜK SAVAŞIN KÜÇÜK PROVALARI

http://www.kanalahaber.com/haber/analiz/buyuk-savasin-kucuk-provalari-129953/

AJANLAR İÇİMİZDE FİNK ATIYOR

http://www.kanalahaber.com/haber/analiz/ajanlar-icimizde-fink-atiyor-dikkat-129767/

AYAKLANMA PROVASINDA İLGİNÇ KOALİSYON

http://www.kanalahaber.com/haber/analiz/ayaklanma-provasinda-ilginc-koalisyon-129614/

DEĞİŞEN DÜZENLER VE KÜRESEL SAVAŞ İHTİMALİ

http://www.kanalahaber.com/haber/analiz/degisen-duzenler-ve-kuresel-savas-ihtimali-116766/

ORTADOĞU'NUN STATÜKOSU DEĞİŞİYOR

http://www.kanalahaber.com/haber/analiz/ortadogunun-statukosu-degisiyor-121321/

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
tÜM BAŞLIKLAR
 // Altan AYDOĞDU
Sayın Alper Tan,görüşlerinizin tamamına katılmamak mümkün değil.Sizlere teşekkür ediyorum.Tebrik ediyorum.Kaleminizi çok güzel kullanıyorsunuz.Merakla diğer yazılarınızı bekliyorum.
...
07 Temmuz 2013 Pazar 12:22
Derin Derin
 // Eray ÖZTÜRK
Daha düne kadar atatürk posterlerini ve türk bayraklarını elinden indirmeyen medya şimdi birden Atatürk karşıtı konuşmalar yapmaya başladı. Ya ben yanlış yoldayım yada sizler devir değişirse babanızı kesersiniz saygılarımla...
30 Haziran 2013 Pazar 17:34
TEŞEKKÜR EDERİM
 // osman akkaş
Alper Bey'e teşekkür ediyorum. Size ve KANAL A'ya başarılar diliyorum. KANAL A gerçekten çok başarılı ve güzel programlar yapıyor. Severek izliyoruz....
21 Haziran 2013 Cuma 08:34