YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÇÖZÜM SÜRECİ NEDİR NE DEĞİLDİR?
ÇÖZÜM SÜRECİ NEDİR NE DEĞİLDİR?
17 Ocak 2013 17:07
Bu topraklarda yaşayan Türkler ve Kürtler için geleceğe dair güzel umutların belirdiği önemli bir dönemin içinden geçiyoruz.

Tarihi önemde bir geçiş zamanını yaşayan bizler, çocuklarımız ve torunlarımıza “İşte biz o dönemlerde şöyle şeyler yaşamıştık” diye anlatabileceğimiz günlerden söz ediyoruz.

Bu ülkenin halkı, bu ülkede siyaset yapan birçok insandan daha fazla feraset, sağduyu ve şuura sahip. Bunun böyle olduğunu son iki üç haftadan beri işleyen çözüm sürecine dair toplumsal tavırdan görüyoruz. Sürecin rayında gittiğini gören bazı mihraklar, bunu sabote etmek için Paris’te 3 PKK’lı kadını öldürdüler. Türk-Kürt kardeşliğinin yeniden pekişmesini istemiyorlardı. Ama o sabotaj girişimi, çok şükür ki ters tepti. Türkler de Kürtler de bu oyuna gelmediler. Bazı politikacılar dışında iktidarıyla, muhalefetiyle siyasetçiler de, genel olarak önemli bir olgunluk gösteriyorlar. Medyanın tavrı çok çok önemliydi. Medyada da bazı kadrolu bozguncular ayrı tutulursa genel olarak müspet bir yayın anlayışı öne çıkıyor. Umarız bu olumlu hava bozulmaz. Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadın için Diyarbakır’da yapılan törendeki sağduyu ve olgunluk umutlarımızı daha da arttırdı.

Peki içinden geçtiğimiz, adına çözüm ve barışma süreci diyebileceğimiz gelişmelerin anlamı nedir? Yaşananlar nedir, ne değildir?

Öncelikle “Ne değildir”den başlayalım

Bu süreç, hükümetin PKK’ya teslim olması, güvenlik güçlerinin terör örgütüne yenilmesi, PKK’nın zafer kazanması değildir.

PKK’nın tasfiyesi, Kürtlerin alt edilmesi değildir.

Türkiye’nin bölünmesi, PKK’nın bağımsız devlet kurması, ayrılıkçı düşüncenin başarılı olması değildir.

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın cezadan kurtularak serbest bırakılması, “Bebek Katili”nin kahraman ilan edilmesi, Öcalan’ın “Barış Kelebeği” olması değildir.

Çözüm süreci nedir?

Türklerin ve Kürtlerin, devleti yeniden fethetmesidir. Sadece Kürtleri değil Türkleri de parya gören devlet anlayışının yıkılmasıdır.

Türklerin ve Kürtlerin kendilerinden gasp edilen devletlerine kavuşmalarıdır.

PKK’yı kullanarak Türkiye’yi bölmek isteyen dahili ve harici odakların başarısız olmasıdır.

Türkiye’nin küresel aktör olmasının önündeki en önemli engelin aşılması ve yeni zaferlerin yolunun açılmasıdır.

Sadece Türkiye’dekilerin değil, Irak ve Suriye Kürtlerinin de Türklerle beraber küresel aktör kimliğine kavuşmalarının başlangıcıdır.

Son dakika haberlerini “Acaba kaç PKK’lı öldürüldü, kaç şehit verdik” korkusuyla beklemenin son bulmasıdır.

Türküyle Kürdüyle bu ülkede yaşayan herkesin huzura kavuşmasıdır.

Teröre harcanan kaynakların vatandaşlara, yatırıma, eğitime, sağlığa, istihdama kullanılmasıdır.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerimize daha fazla yatırım, daha çok istihdam demektir.

Kürtlere, terör örgütünün sözde mahkemelerinde işkencelerin sona ermesi, PKK’nın Kürtleri canından bezdiren haraçlarının son bulmasıdır.

Kandırılmış Kürt çocuklarının ailelerinden ayrılarak dağlarda gayri insani olarak 3 - 4 yıl sürünüp sonra da kötü şekilde ölmesinin son bulmasıdır.

Bu ülkede yaşayan herkesin ölüm ve sabotaj korkusundan kurtularak ekonomik olarak büyümeleri ve kalkınmalarıdır.

Türkiye, Irak ve Suriye Kürtleri'nin tarihte olduğu gibi coğrafi olarak bütünleşme yollarının açılması, bu bölgedeki Kürtlerin Türkiye ile siyasi olarak entegre olmalarıdır.

Terörün sahneden kalkmasıyla siyasetin güçlenmesi. Sadece Türkiye Kürtleri'nin değil, Irak ve Suriye Kürtleri'nin de huzura kavuşmaları.

Terörü zemin ve bahane olarak kullanarak devlet ve toplum üzerindeki sürdürülmüş olan askeri vesayet düzeninin bir daha gelmemek üzere gitmesidir.

Bu sonuç Kürtler açısından Anadolu’nun güneydoğusunda kuracakları bağımız bir Kürt devletinden daha büyük bir kazançtır. Çünkü geleceğin büyük Türkiyesi içinde yer almak, bağımsız ya da özerk görünümlü oyuncak bir devlet sahibi olmaktan daha büyük bir kazançtır.

Bu sonuç Türkler açısından da son derece önemlidir. Artık terör olayları nedeniyle silaha, baruta ve dehşete harcanan paralar ve bu anlamsız çatışmada kaybedilen canlar heba edilmeyecektir.

İkide bir “Bask Modeli,” “İra Modeli” arayışlarının sona ermesi, dünya için yeni bir “Türkiye Modeli” sunulmasıdır.

Eğer bu konu başarılırsa Türkiye şaha kalkma pozisyonuna girer. Yok; başarılı olunamazsa da mevcut duruma göre kaybedilen hiç bir şey olmayacaktır.

O sebeple yapılması gereken, büyük bir risk alarak bir asırlık kronik sorunu çözmeye çalışanları eleştirmek ve onların başarısız olması için uğraşmak değil. Başarılı olunması için yardım ve destek vermektir.

Şunu hiç unutmayalım. Yıllardır üstünde mutlu olamadığımız bu toprakların altını birlikte paylaşıyoruz. Üstünde de huzur içinde yaşasak kötü mü olur.

Umutlu olmamız için artık çok şey var.. Bu toprakların altı da üstü de hepimize ve fazlasıyla yeter..

 

Alper TAN

17.01.2013

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
yüreğine sağlık
 // yüreğine sağlık
gerçekten çook güzel tahlillerde bulunuyorsun abi kalemine yüreğine eline sağlık......
02 Mart 2013 21:32
kocabey63
 // meriten@gmail.com
gerçekten doğru bir yazı yazmışsınız bende bir kürtüm artık bu savaşın bu güne kadar ne kürtlere ne türklere bir faydası oldu hem batı tarafında hem doğu tarafında herkesin önce uslubunu düzelterek konuşması lazım ki bu süreç devam ederek çözülür bir anda olmaz bu sıkıntılar bitsin sizi de böyle güzel bir yzı kaleme aldığınız için tebrik ederim....
22 Ocak 2013 12:46
yol
 // ahmet arslan
Iyide alper bey siz sadece ongordugunuz sonuclari yazmissiniz sadece. Bu sonuclara ulasmak icin atilacak adimlardan hic kimse bahsetmiyor. Nicin acaba???...
20 Ocak 2013 21:04