17 Aralık 2017 Pazar
 • Altın155,835
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1439
 • İstanbul14 °C
 • Ankara11 °C
 • İzmir15 °C
 • Konya8 °C
 • Adana14 °C
 • Antalya17 °C
 • Diyarbakır7 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri6 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa11 °C
 • Gaziantep10 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm dinamitleniyor
Çözüm dinamitleniyor
21 Nisan 2011 16:05
ALPER TAN

Her seçim öncesi memleketin temel problemleri bahane edilerek ülkede çatışma ve gerilim ortamı oluşturulur. Bu seçimde gerilimden uzak, temel sorunlara çözüme yaklaştığımız bir umut taşımaya başlamıştık. İlk defa statükonun kurucusu CHP laiklik ve rejim istismarı yapmadan, toplumsal ve ekonomik projelerle seçmenin karşısına çıkıyor diye de sevinmiştik.

Eksikleri olsa da insan hakları, özgürlükler, demokratikleşme ve sivilleşme konularında atılan adımlar semeresini vermeye başlamış ve şiddet yöntemleri kullanılmadan en uç fikirler bile toplumda açıkça tartışılmaya başlanmıştı. Belki de on yıllar sonra ilk defa sakin bir seçime gidecektik.. Olmadı..

Bir el bu sürece çomak soktu. Türkiye, Anayasa Mehkemesi’nin, Yargıtay’ın, Danıştay’ın HSYK’nın, TSK’nın, YSK’nın hukuki(!) kılıflı siyasi müdahalelerine alışık bir ülke. Onun için pek şaşırmadık. Red, inkar, dışlama, ayrımcılık, çatışmacılık ve yasakçılık ilkeleri üzerine kurulu düzenin bekçiliği şimdi YSK’nın gayretine kaldı. YSK, “Yasak hemşerim” dedi. Kendinden bekleneni yaptı.

YSK’nın yasak kararını tasvip etmemiz mümkün değil. YSK kararının belli bir senaryo dahilinde olduğunu düşünüyorum. Bu konuda temel stratejiyi, “12 Eylül Anayasasının varlığını veya ruhaniyetini korumak için her yol mübah” şeklinde özetlemek mümkün. Türkiye’de STK’lar ardı ardına anayasa değişikliği önerileri hazırlıyor ve açıklıyorlar. Şimdiye kadar açıklanan anayasa çalışmalarına bakarsak hepsinin özünde “12 Eylül’ün ruhuna fatiha” mesajı var. TÜSİAD açıkladı. TESEV açıkladı. Kısa zaman sonra SDE açıklayacak. Yasakçı düzenin bekçileri telaşa düştüler. 367 Sabih’in uykuları kaçıyor. Demirel bunalıma girmek üzere.

İmralı’yı ve emrindeki PKK’yı eskisi kadar kullanamıyorlar. Kullandıkları kadarı ise onları tatmin etmiyor. Daha büyük çatışma, daha fazla kaos istiyorlar. Süheyl Batun, Silivriye yüz binleri toplayacağız demişti. Sadece Oktay Ekşi gibi Doğan Grubu militanlarını toplayabildiler. BDP’liler “Sivil itaatsizlik” dediler. Arkalarında halkı bulamadılar. Büyük kitleler CHP’nin ve BDP’nin provokatif tutumlarını benimsemedi. Son çare YSK’dan geldi. Sokaklar her türlü provokasyona açıldı.

Böylece; BDP’nin zayıflayan halk desteği tazelenmiş oldu. CHP, seçim ittifakı yapmak isteyip de tabanın bir kısmının tepkisinden dolayı yapamadığı BDP destekçilerine bu vesileyle göz kırpmış oldu. Böylece BDP’nin bağımsız aday göstermediği merkezlerdeki taraftarlarının, CHP’ye yönelmesi mesajı güçlendi.

BDP destekçilerinin pervasız sokak eylemleri sayesinde MHP tabanının milliyetçi duyguları depreştirilmiş oldu. Ordu içindeki vurma-öldürme ve ucuz kahramanlık peşinde olanlara ise gün doğdu. Zaten ilk olay Kahramanmaraş’ta yaşandı. 3 PKK’lı öldürüldü. Memleket diken üstünde..

Gelinen noktada hükümet “Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal” güçlüğü içinde. Neden mi? Bir noktaya dikkatleri çekmek isterim. Balyoz davasında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Çetin Doğan, Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Şükrü Sarıışık ile Kadir Sağdıç’ın da olduğu 162 sanığın tahliye taleplerini oy çokluğu ile reddetti. Aynı kararla Orgeneral Ergin Saygun hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına ilişkin talep de reddedildi. Üye hakimler Metin Özçelik ve Birol Bilen’in oylarıyla alınan karara Mahkeme Başkanı Şeref Akçay muhalefet etti.  Mahkeme başkanı bu muhalefet şerhinin ardından da bir aylık izne ayrıldı.
 
Başbakan, YSK’nın yasaklama kararını eleştiren bir çıkış yapsa Ergenekon camiası “Terörle mücadele eden kahraman komutanları cezaevine tıkıyorsun. Terör yandaşlarını savunuyorsun” diyecek. Sessiz kalsa “İleri demokrasi” dediğiniz bu muydu” suçlamasına muhatap olacak. Zaten oluyor da.. Ancak Ak Parti kurmaylarının yasaklamaya maruz kalmış adayların probleminin çözümü için işin başından bu yana ciddi gayret ve çalışma içinde oldukları biliniyor. Zaten demokratik siyasetin gereği de bu olmalı.

Kürt vatandaşların taleplerinin bir çoğu karşılanması gereken talepler veya haklar. Bunda kuşku yok. Bu konuda çok geç kalındığı da doğru. Ağlamayan çocuğa mama verilmediği de bir hakikat. Bunların hepsine eyvallah. Ancak Cumhuriyet boyunca çözüme ilk defa bu kadar yaklaşıldığı bir dönemde, yeni devletin çözüm iradesini açıkça ifade ettiği bir süreçte, sokakları Cehenneme çevirmek, otobüslere molotof atmak, bayrak indirmek, Atatürk heykeline Öcalan yüzü yapıştırmak, polisle, askerle çatışmak veya silahlı güçleri tahrik etmek, hiçbir çözüm getirmeyeceği gibi, meseleyi çözümsüz hale getirir veya en azından devlette çözüm için mücadele edenlerin işini daha da zorlaştırır. Halk zemininde çözüm iradesi bu şekilde dinamitlenirse hiçbir hükümet veya Meclis bu riski göze almaz. O zaman Türkler de Kürtler de acı çekmeye devam ederler. Peki böyle olursa acaba kim mutlu olur?!

Ortadoğu’daki halk ayaklanmalarından hareketle seçim üzeri Türkiye’yi Suriye gibi karıştırma planları var. Derin Amerika ile MOSSAD’da işin içinde. Ayrıca Türkiye’nin girişimleri sonucu Ortadoğu’da planları bozulan Fransa ve Almanya da son zamanlarda provokatörlere olan desteğini arttırmış durumda.

Kürt vatandaşlar, TSK ve polis başta olmak üzere her kesimin tahrikler konusunda dikkatli olması gerekir.

Gelelim YSK’ya… YSK 3 gündür toplumun da siyasetin de altını üstüne getiren bir karar vermişti. Nihayet o kararı düzeltti.

Şimdi soru şu: YSK ülkeyi germeden bu adaylara deseydi ki:’’Şu belgeleriniz eksik, bu kadar sürede getirmezseniz aday olamayacaksınız’’.. adaylar da tamamlasalardı ne kaybederdik? Ama bakın kaç can kaybettik. Yazık oldu yazık…

21.4.2011
Alper TAN

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
SAYIN TAN, SİZE NE OLDU?
 // MEVLÜT PALA-KAYSERİ
Sayın Tan, ana haber bültenlerinde verilen yorumlarınızı büyük bir beğeniyle dinliyordum. Fakat 21 Nisan 2011 tarihli yorumunuzda geçen şu paragrafı işitince kulaklarıma inanamadım. "BDP destekçilerinin pervasız sokak eylemleri sayesinde MHP tabanının milliyetçi duyguları depreştirilmiş oldu. Ordu içindeki vurma-öldürme ve ucuz kahramanlık peşinde olanlara ise gün doğdu. Zaten ilk olay Kahramanmaraş'ta yaşandı. 3 PKK'lı öldürüldü." ...
22 Nisan 2011 22:33
ince ayrıntı
 // emre görentaş
alper abi yine çok doğru ve ince ayrıntıları çok iyi yakalıyorsunuz.gerçekten çok iyisiniz başarılar...
22 Nisan 2011 12:58
MÜKEMMEL BİR ANALİZ . ANLAYANLARA...
 // VEYSEL KAHRAMAN
ALPER BEY AĞZINA, YÜREĞİNE ,ELİNE SAĞLIK. ÇOK YERİNDE VE MÜKEMMEL BİR ANLATIM. ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN. MÜMKÜN OLDUĞUNCA FACEBOOKTA PAYLAŞMAYA ÇALIŞIYORUM.İNSANLAR GERÇEKLERİ OKUSUN BİLSİN DİYE......
22 Nisan 2011 10:19