YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA'daki istifa hatun meselesi değil
CIA'daki istifa hatun meselesi değil
13 Kasım 2012 14:53
ALPER TAN

Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov’u görevden aldı. Genelkurmay başkanının, yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında görevden alındığı açıklandı. Putin, bunun birkaç gün öncesinde de Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’u görevinden uzaklaştırmıştı. Savunma bakanının ise konut projelerinde ortaya çıkan 100 milyon Dolar’lık yolsuzlukla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında görevden alındığı ifade edildi.

Rusya’da Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapıyor. “Bu konu bizi ne ilgilendirir” diye düşünebilirsiniz. Bizi ilgilendiren boyutları var da onun için bu konuya girdik. 10 Ekim 2012 tarihinde Rusya’dan Şam’a gitmekte olan Suriye yolcu uçağı Türkiye savaş uçakları tarafından Ankara Esenboğa Havaalanına indirilmişti. Ankara sivil yolcu uçağında uluslararası hukuka göre yasak olan askeri malzemeler taşındığının tespit edilmesi üzerine uçağı indirdiğini açıklamıştı. Rusya hükümeti ise bunu reddetti. Uçakta askeri malzeme taşınmadığını söyledi.

Türkiye’de muhalefet ve bazı medya kuruluşları Ankara’nın bu operasyonunu kıyasıya eleştirdiler. Türkiye ile Rusya’nın ilişkilerinin bozulacağını iddia ettiler. O günlerde biz “Suriye uçağından bakın ne çıktı? başlıklı analizde, Türkiye’nin istihbaratının doğru çıktığını, uçakta askeri malzemeler bulunduğunu ama Türkiye ile Rusya’nın ilişkilerinin bu olaydan dolayı bozulamayacağını, en başta Rusya’nın bunu göze alamayacağını vurguladık. Nitekim bunun cevabı Ankara’dan değil Moskova’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov bizzat kendisi bir açıklama yaparak “Herkes sakin olsun. Türkiye ile ilişkilerimiz bozulmaz” dedi. Konu unutuldu.

Rusya savunma bakanı ve genelkurmay başkanının görevden alınma sebebi Ankara’ya indirilen Suriye uçağı:

Aradan bir ay geçtikten sonra, biraz önce hatırlattığımız gibi Putin farklı gerekçeler göstererek hem savunma bakanını hem de genelkurmay başkanını arka arkaya görevden uzaklaştırdı. Bunların görevden alınmasındaki gerçek sebep ise açıklanmadı. Peki, savunma bakanı ve genelkurmay başkanını koltuklarından eden esas sebep neydi?

Esas sebep bu iki üst düzey görevlinin uluslararası hukuka aykırı olarak sivil yolcu uçağı ile Suriye rejimine askeri malzeme gönderilmesini organize etmek ve Rusya’yı Türkiye karşısında zor durumda bırakmak idi. Yanlış anlaşılmasın. Putin’in, Suriye rejimine yardım edilmesine itirazı yok. “Biz zaten yasal yollardan Suriye’yi destekliyoruz. Hukuk dışı yollara neden teşebbüs ediyorsunuz” diye yöntemi tasvip etmiyor. Ve gereğini yapıyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Çıkarılması gereken sonuç şu: Rusya, Esenboğa’ya indirilmiş olan Suriye çağında askeri malzeme bulunduğunu zımnen de olsa kabul etmiş durumda. Vesile olanlara hesap sorarak Türkiye’nin gönlünü aldı. Ankara ise olayı daha da büyüterek iyi ilişkiler içinde olduğu komşusunu daha fazla zor duruma sokmadı. Olay şimdilik kapandı.

Bu konuyla alakalı bir noktayı daha hatırlatıp başka bir konuya geçiyoruz. Hani Rusya’dan Suriye’ye giderken Esenboğa’ya indirilen uçakta askeri malzeme olduğu istihbaratını CIA’nın verdiğini savunanlar vardı ya.. Hani her şeyi zaten CIA bilir ya..“Bizim istihbarat işe yaramaz” diyorlar biliyorsunuz.

CIA’yı ilahlaştıran bizim Televole medyası, son günlerde tam kendilerine göre bir konu ile meşguller. “CIA Başkanı General David Petraeus başka kadınlarla düşüp kalkarak eşini aldatmış, ABD’nin güvenliğini de tehlikeye atmış.”Bu ortaya çıkınca da istifa etmiş. “Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan toplu iğneyi bile uzaydan tespit eden CIA” masalı var ya hani. Madem böyle dünyanın her yerinde olan olayları anında bilen, bulan bu CIA, Irak’ta ve Afganistan’da ABD ordusunun en tepe noktalarında görev yapmış olan, son olarak da CIA’nın başına geçen Petraeus’un bu hatunlarını tespit edememiş miydi? Eğer tespit edemediyse demek ki CIA gerçekten bir hikayeymiş.
Yok eğer ABD istihbaratı bütün bu hatunlar muhabbetini önceden biliyor da buna rağmen Petraeus CIA’nın patronu yapılmış ise görevden ayrılması, hatun melesinden değil başka bir sebepten olmalı.

Bazı İslam ülkeleri Petraeus’un görevden alınmasını istedi

CIA, dünyanın her yerinde olanları anında bilen bir tanrı olmasa da tepesindeki adamın hatunlarla tepişmelerinden haberdar olmayacak kadar aciz bir kurum da değil. Bunlar biliniyor olacağına göre; demek ki görevden alınması farklı bir şey. O da şu:

General David Petraeus, Irak ve Afganistan’da görev yaptığı dönemlerdeki, icraatları ve insanlık dışı uygulamaları sebebiyle Türkiye başta olmak üzere İslam ülkelerinde nefretle karşılanan bir adam. Onun CIA başkanı yapıldığından beri bazı İslam ülkelerinin Obama üzerinde ciddi baskıları oldu. Petraeus’ın CIA’nın başından uzaklaştırılması isteniyordu. Başkan Obama ise geçen hafta tamamlanan başkanlık seçimi sonuna kadar süre istemişti. Obama başkanlığının ikinci döneminin başlamasıyla birlikte Petraeus’un istifasını istedi. CIA Başkanının görevden ayrılmasının esas sebebi, zaten önceden beri bilinen hatun meselesi değil, Obama'nın kendisine baskı yapan İslam ülkelerine verdiği sözü yerine getirmek istemesidir.

Çünkü Obama, ABD’nin George Bush döneminde İslam ülkeleriyle iyice bozulan ilişkilerini yeniden iyileştirmek istiyor. Tabi özellikle hatun muhabbetine bayılan bizim Televole medyası bu anlattıklarımıza itibar etmeyeceklerdir. Biliyoruz. Ancak biz zaten onları inandırmaya çalışmıyoruz.

13.11.2012

Alper TAN
 

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017