YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin vidalarını gevşetiyor
CHP'nin vidalarını gevşetiyor
16 Aralık 2010 10:54
ALPER TAN

Türkiye hızla seçim sürecine giriyor. Haziran 2011’de yapılacak olan milletvekili seçimi, önümüzdeki 4-5 yıl için belirleyici olacak. Ak Parti’nin bir dönem daha tek başına iktidar olup olamayacağı da ortaya çıkacak. Eğer bir dönem daha tek başına iktidar olabilirse, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren 1950’ye kadar süren CHP’nin tek parti iktidarından sonra aralıksız en uzun süre tek başına iktidar olan ikinci parti olacak.

CHP’de koltuk kavgası:

Ana muhalefet partisi CHP’ye gelince. Deniz Baykal, son yıllarda yasakçı düzeni kutsayarak, ne pahasına olursa olsun, doğru yanlış her konuda onu savunarak CHP’nin varlık mücadelesini sürdürdü. Laiklik elden gidiyor propagandası ile yaklaşık % 20’lik bir kitleyi de arkasına aldı. Ancak bu oran tek başına iktidar için yeterli değildi. Koalisyon olacak ortam da yoktu. CHP yönetiminde bir kanat, hükümet olma çabasını hiç göstermeden “Rejim Muhafızı” edasıyla kendi koltukları ve konumlarının devamını tercih ederken, diğer kesim hükümet olmak istiyordu.

Ergenekon’un CHP planları:

Deniz Baykal, Ergenekon’un, CHP içindeki diğer kanatla işbirliği halinde gösterime sunduğu bir video ile harcandı. Deniz Baykal bütün gayretine rağmen statükonun sahiplerini hoşnut edememişti. Baykal’ı harcayanların planına göre Genel Sekreter Önder Sav’la birlikte hareket ediliyordu. Son zamanlarda Aydın Doğan medyası üzerinden parlatılan Kemal Kılıçdaroğlu, Baykal sonrası genel başkan seçilecek, ama gelecek hedefleri bu operasyon sırasında partinin kilit yerlerine yerleştirilen isimler üzerinden yürütülecekti. Yani Kemal Kılıçdaroğlu geçici genel başkan idi. Seçilmesinden 5-6 ay sonra Kemal Kılıçdaroğlu değiştirilecek yerine başka biri getirilecekti. Düşünülen ilk isim, Encümen-i Daniş tarafından Demokrat Partiye başkan yapılmak istenen, Balyoz Darbe planını hazırlayanların devlet bakanı olarak listeye yazdıkları Süheyl Batum’du. Yani Deniz Baykal’ın harcanması operasyonda öncelikle Önder Sav ve Kemal Kılıçdaroğlu kullanılacak ama 5-6 ay sonra bunlar da harcanarak başka isimlerle operasyon devam edecekti. Yani statükonun sahipleri, statükonun partisine operasyon yapıyordu. Süheyl Batum’u son dakikada CHP üyesi yapıp, hemen kurultayda da partinin en üst organına yazdıranlar, Kemal Kılıçdaroğlu ve Önder Sav’ı da silip onu partinin başına getirmeyi planlıyorlardı. Ama bu plan artık deşifre oldu. Yine bu plan üzerinden mi giderler yoksa yeni bir yöntem mi denerler göreceğiz.

Ak Parti’nin anayasayı değiştirme gücü kırılmak isteniyor:

Bu siyaset planını yapanların diğer bir amacı ise CHP’yi BDP ile birleştirmek veya ittifak yaptırmaktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kimliği bu noktada kullanılmış olacaktı. Onun kimliği kullanılarak Alevi ve Kürt seçmenin CHP etrafına kümelenmesi hedefleniyordu. “Biji Apo” diyenlerin “Biji Kemal” demeleri isteniyordu. Böylece masa başı plana göre % 30’lu rakamları bulacağı düşünülen “Yeni CHP” iktidar alternatifi olacak, olamasa bile 2011 seçimlerinde zaten sınır noktasına yakın olan Ak Parti’nin milletvekili sayısını 330’un altına indirmiş olacaklardı. Ak Parti’nin milletvekili sayısının 330’un altına düşmesi halinde yeni baştan bir anayasa yapma şansı iyice zayıflamış olacaktı.

CHP’de geçen ay yaşanan gelişmeler bu planın uygulamaya devam edildiğini gösteriyor. Geçen ay yapılan operasyonda Süheyl Batum Genel Sekreter yapılarak, genel başkanlığa bir basamak mesafeye kadar yaklaştırıldı. Önder Sav harcandı, Kemal Kılıçdaroğlu kazandı gibi görünse de bu kesin değil. Ama Kılıçdaroğlu’nun işinin her geçen gün zorlaştığı kesin.
CHP’yi yönlendiren egemen güçler CHP-BDP ittifakı istiyor. Ama partinin bir kesimi buna şiddetle karşı duruyorlar. Bu gelişme ve CHP’de önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak yeni gelişmeler statükonun ana partisini iflah olmaz bir ayrışmaya doğru sürükleyeceğe benziyor. PKK’nın siyasi kanadı BDP ile birleşmeyi isteyen zihniyetle, buna direnç gösteren kanat karşı karşıya gelebilir. 2011 seçimleri öncesinde CHP’yi bekleyen en büyük tehlike bu. Ergenekon davasında ortaya çıkabilecek CHP ile ilgili yeni bağlantılar ve diğer gelişmeler ise cabası. Bu gerilim dindirilemezse CHP’nin milliyetçi kanadı, Deniz Baykal veya onun işaret edeceği isim etrafında odaklanabilir. Diğer taraf ise başkanlıkta tutunabilirse Kılıçdaroğlu, başkanlıkta tutunamazsa yerine gelecek isim etrafında devam edebilir. Bu şartlarda ufukta, parçanmış veya küçülmüş bir CHP görünüyor.

Kılıçdaroğlu CHP’nin vidalarını gevşetiyor:

Kemal Kılıçdaroğlu bu operasyon planını fark etmişe benziyor. Genel başkanlığa gelirken kafasında olanları yapamayacağını anladığı için, bir ileri bir geri açıklamalarıyla CHP’nin vidalarını gevşetmeye çalışıyor. Bu durum, “Yeni CHP” dediği, partiyi modifiye etme çabası. Vidaları belli ölçüde gevşetti de.. Ancak CHP’nin değişmesinin kolay olmadığını o da anladı. “Yeni CHP” demekle yasakçı yapının değişmeyeceği, topyekün bir zihniyet değişiminin gerektiği ortada. Bu zihniyet değişimi ise CHP’nin egemen anlayışı ile olmaz. Kemal Kılıçdaroğlu’nun modifiye etmek için vidaları gevşetmesi sırasında CHP motorunun dağılması ve Kemal “Usta”nın da da altında ezilmesi riski oldukça fazla. 18 Aralık kurultayı bu konuda kritik bir aşama. CHP’deki taraflar ya şimdi kapışacaklar ya da hesaplaşmayı seçim sonrasına erteleyecekler.

Alper TAN
15.12.2010

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
c-h-pes
 // necmettin şahin
ALPER BEY SİZİ İLGİYLE TAKİP EDİYORUM.ANALİZ BECERİNİZE HAYRANIM.BU,USTA GAZETECİLİK GEREKTİRDİĞİ KADAR USTACA DÜŞÜNMEYİ DE GEREKTİRİR.BU YAZILARINIZ KARANLIK DÜŞÜNCELERİ VE ZİHİNLERİ DE AYDINLATIYOR.TEŞEKKÜRLER,SAYGILAR....
25 Aralık 2010 09:12
Teşekkürler
 // Alperen Tayfur
Bu sadece yazıda ama yinede her zaman ki gibi mükemmel. Videoyla anlatılsa daha güzel olurdu diye düşünüyorum yine de teşekkürler.....
16 Aralık 2010 18:26
kapışma devam eder
 // erdoğan
Sayın Alper TAN cehepe deki kapışma devam eder her yıl olmasa bile iki yılda bir kurultay yapılır hiç merak etme zaten baykal şimdiden televizyon televizyon dolaşmaya başladı blok liste olmaz çarşaf olsun diye (Yıllarca kendisi blok listeyle iş yaptı) seçim bitsin ertesi gün kurultay bağırışmaları başlar.İki solcunun olduğu yerde 3 tane fikir çıkarmış.... Son sözüm kurultaydada birşey olmaz seçimdede bir şey şey çıkmaz göreceksiniz...
16 Aralık 2010 16:03