YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de iç savaş
CHP'de iç savaş
03 Kasım 2010 15:34
ALPER TAN

Kaset komplosu ile Deniz Baykal’ın harcanması ertesinde Kemal Kılıçtaroğlu CHP’ye başkan olduktan sonra 24 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan “Başkan Kılıçdaroğlu, 'Önder' Sav” başlıklı yazımda CHP ve Kemal Kılıçtaroğlu’nu nasıl bir süreç beklediğini kendimce kaleme almıştım. O tarihte yazdıklarımı hatırlatmak için hiç değiştirmeden şimdi tekrar yayınlıyorum.

***

CHP’nin başı Deniz Baykal ve milletvekili Nesrin Baytok’a ait olduğu belirtilen ahlak dışı görüntülerin ortaya çıkmasından sonra CHP, vitrindeki görüntüyü yeniledi.

Daha önce de birkaç defa yazdığım gibi CHP’nin özgürlük ve demokrasi karşıtı politikaları sadece Deniz Baykal’ın partinin başında olmasından kaynaklanmıyordu. Deniz Baykal, partinin ruhuna hakim olan görüşün dışa dönük sözcülüğünü yapıyordu. Baykal değişse bile bu hakim anlayışla CHP siyasetinin değişmeyeceğini daha önce de yazdım. Şimdi değişip değişmeyeceğini test etme zamanı geldi. Çünkü genel başkan değişti.

Bu başkan değişimi ne anlama geliyor? Şimdi bunu irdelemeye çalışalım. 1930’larda İsmet İnönü liderliğindeki CHP tarafından savaş uçakları da kullanılarak yerle bir edilmiş, Dersimli bir ailenin çocuğunun statükonun kurucusu CHP’nin başına geçmiş olması derin statükoya, şeklen anlamlı bir mesaj. Ancak bu şekli değişiklik esasa da yansıyabilecek mi? Esasa da yansımasını temenni ederim. Bunu zaman gösterecek. Ancak ben bu konuda umutlu değilim. Çünkü:

1) Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim’i yakan statükoya rağmen değil, o statükonun desteği ile bu konuma geldi. İstese bile zor.

2) Deniz Baykal genel başkan iken parti politikasını ve teşkilatı yöneten gerçek isim Önder Sav ve onun takımı idi. Deniz Baykal partinin sözcülüğünü yapıyordu. Bu kurultayda Önder Sav damgasını yine vurdu. Ve listeyi özünde o hazırladı. Yani genel başkan değişti ama CHP politikası değişmeyecek. MYK ve Parti Meclisi’nde isimlerin çoğunun değişmiş olması ise fazla bir anlam taşımıyor. Önder Sav, bilinen CHP politikasını, farklı isimlerle daha sert ve daha radikal biçimde sürdürmek istiyor. Kılıçdaroğlu ise tabana dayanmaya çalışıyor.

3) Önder Sav’ın Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemiş olması sinsi bir taktikten ibaret. Önder Sav, son iki sene içinde yaptığı doğru-yanlış çıkışlarla Aydın Doğan Grubu’nun da şişirmesi ile sivrilmiş ve sol cenahta aranan adam konumuna gelmiş olan Kemal Kılıçdaroğlu’nu harcamak istiyor. Önder Sav, medyanın şişirdiği Kılıçdaroğlu’nu genel başkan yapıp, ama şimdiye kadar olduğu gibi CHP’yi arkadan kendisi yönetip “Kemal Bey’de bir numara olmadığını” onun sahte kahraman olduğunu göstermeye çalışacak. İlk harcamaya çalışacağı isimlerden diğeri de Gürsel Tekin.

4) Önder Sav, Kılıçdaroğlu’nu kendi haline bıraksa bile o, bir partiyi yönetebilecek, hele hele iktidara getirebilecek çapta biri değil. Konuşmalarına bakılırsa kafasında hala 1930’ların politikası var. Hala bürokratik devleti savunan bir söylemi savunuyor. Bu da onun dünyadan ne kadar habersiz olduğunun göstergesi.

………..

6) Kılıçdaroğlu, “Hem demokrasiyi hem de partide gençleşmeyi sağlayacağız” diyor. Bu demokratikleşme ve gençleşme vaadi CHP’nin fantezisi. Her zaman konuşulur, hiçbir zaman yapılmaz. Parti üst yönetiminin % 80’inden fazlasını Önder Sav belirledi. Parti gençleşecekse en başta Önder Sav’ın gitmesi gerekir. Önder Sav 73 yaşında. Bundan sonra da Önder Sav, partiyi Kemal Kılıçdaroğlu’na bırakmak istemeyecek. Mevcut şartlarda demokratikleşme ve gençleşme yine fantezi ve vaat olmaktan öte gidemez. Ayrıca gençleşmek için ille de biyolojik yaşa bakmamak gerekir. CHP’nin aslında politikaları yaşlanmış durumda. Türkiye’yi ve Dünya’yı keşfeden radikal bir zihniyet dönüşümü olmadığı takdirde modası geçmiş ihtiyar düşünceleri gençlerin savunması bir şey değiştirmez.

……….

8) CHP’nin politikası özgürlük, sivilleşme ve demokrasi amaçlı değil. Tasfiye, yok etme veya yok saymaya yöneliktir. Önder Sav’ın, kendisini eleştiren Yılmaz Ateş’i hedef alan şu sözleri çok açıklayıcı: ''Çok Yılmaz Ateş'leri biz cebimizden çıkardık, sokağa bıraktık. Zaten bu telaşın temelinde yaklaşan kurultayda yok olacaklarını görmeleri yatıyor'' diyor. On yıllarca CHP’nin tepesinde kalmayı marifet sayan, farklılıklara, eleştirilere tahammül edemeyen ve onu “yok etmeye” çabalayan ve eden bir zihniyetin hakim olduğu partiden nasıl bir değişim beklenebilir?

9) Partiye yine Önder Sav hakim. Kemal Kılıçdaroğlu değil. Ancak Önder Sav’ı yönlendirenler 5-6 ayı geçmez Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber Önder Sav’ı da tasfiye edecekler.

***

Bu satırları 24 Mayıs 2010 tarihinde yayınlamıştım. Yeni bir şey söylemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Önder Sav’ı, Kemal Kılıçtaroğlu’nu ve CHP’yi önümüzdeki süreçte neler bekliyor hep beraber göreceğiz.

Alper TAN

03.11.2010

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Tek kelime ile Müthis...
 // Abdullah Türkmen
Sayin Alper Tan´ı uzun zamandir takip etmekdeyim.
Uzun lafa gerek yok. Öyle tarafsiz objektiv bakisi ve analizleri tek kelime ile hayranlikla izliyorum.
Ve en önemlisi: Sivil Düsünce programi ile ve diger saygider konuklari ile izleyicisinin karsisina cikmasi beni ve taniyanlari cok mutlu eyledi.
Basarilar dilerim ve devamini Allah´tan niyaz ederim....
25 Kasım 2010 23:02
tüm kanalların en iyi yorumcusu
 // mustafa
Alper Bey, sizi ve diğer meslektaşlarınızı vakit buldukça takip ediyorum.Bir çok kanal ve yorumcuları hangi cephede bulunuyorsa o açıdan bakıyor.Size ve kanal a habere bakıyorum, yorumlarınız, bakış açınız sadece mensup olduğunuz siyasi görüşe körü körüne bağlanan, tek taraflı değil, duruma göre takdir eden duruma göre eleştiren ve en önemlisi çözüm önerisinde bulunan bir tarzınız var.Bu özelliklerinizden dolayı sizi ve kanal a'yı çok takdir ediyoruz...
22 Kasım 2010 12:55
teşekkür ederim
 // hamza
gerçekleri söylediğiniz için sizi tebrik ediyorum.beğenerek takip ediyorum...
20 Kasım 2010 21:57