YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, TSK ve başörtüsü
CHP, TSK ve başörtüsü
25 Ekim 2010 13:59
ALPER TAN

Türkiye’nin en saçma yasaklarından ve en lüzumsuz tartışmalarından olan başörtüsü konusu gündemdeki yerini koruyor. Bu utanç verici yasağın kaldırılması için mantıklı bir izah aramak bile bana çok tuhaf geliyor. Düşünebiliyor musunuz? Evlenme çağına gelmiş bir kadının ne giyeceğine başkaları karar veriyor. Karar verenler, “Şunu giyeceksin, bunu giymeyeceksin” diye dayatmalarda bulunuyor.

Yasakçı düzenin zorba militanları, insanların kişisel gelişimini engellediği ve baskıcı bir düzen uyguladığı için ülkedeki ağalık sistemini eleştiriyorlar. “Berdel”i, başlık parasını ve töre cinayetlerini eleştiriyorlar. Yasakçı düzenin icraatları ile ağalık düzeni arasında ne fark var? İkisi de baskı uyguluyor. İkisi de bireyleri adam yerine koymadan kendi hegemonyasını sürdürüyor. Yasakçı düzen, başörtülü kız çocuklarını üniversiteye almayarak, eğitim hakkıyla birlikte çalışma hürriyetini de elinden alıyor. Meslek seçme özgürlüğünü sınırlandırıyor, inanç hürriyetini müdahale ediyor. Bu uygulamanın köle düzeninden ne kadar farkı var.

Yasakçı statükonun tehdit olarak gördüğü ve öcü olarak gösterdiği İran rejimi kadınları zor kullanarak kapattırıyor. Türkiye’deki yasakçı düzen de zor kullanarak kadınları açık giymeye mahkum ediyor. İran rejimi ile bizdeki yasakçı düzenin ne farkı kaldı. 

 Bir insan kendi ülkesinde nasıl giyineceğine karar veremiyorsa; kendi devleti onun okumasına, kıyafetinden dolayı engel oluyorsa; bu devlete, kendi devleti olarak bakabilir mi. Kendi vatandaşına mantıksız yasaklar uygulayan bir devlet, saygın olabilir mi?

Kadın başını açtığında, inanç veya düşüncelerini dışarıda bırakmış veya kafasından çıkarmış mı oluyor? Başörtüsüyle beraber inanç ve fikirlerini de reddetmiş mi oluyor? Bu yasaklarla insanları zorla ve devlet eliyle devlet düşmanı haline getirmiyor musunuz? Aynı siyasi düşünce veya dini inancı taşıyan erkekler üniversiteye giriyorlar da kadınlar, kızlar neden giremiyorlar?

Yasakçı derin devlet ve onun emrindeki darbeciler, zorla uyguladıkları akıl dışı yasaklarla Kürt çocuklarının silah alıp dağa çıkmasını sağladı. Kürtlere ana dilleri yasaklandı. Onların varlıkları ve kimlikleri “kart-kurt” hurafesine bağlandı. Kimlikleri inkar edildi. Sistem bir taraftan ağalık düzenini eleştirdi. Diğer taraftan da devlet eliyle yapılan uygulamalar onları ağaların kucağına itti. Bu şekilde bazı Kürtler devlete düşman oldular ve dağa çıktılar. Şimdi devlet, kendi eliyle büyüttüğü düşmanla baş etmeye çalışıyor.

İnsanların inançlarını ve inançlarının gereğini yerine getirmeleri engellenemez. Bunun için Müslüman, Hıristiyan, Yahudi veya başka dinden olması fark etmez. Örümcek kafalı bazı politikacılar ve bazı profesörler, üniversiteye başörtüsü girerse Hıristiyanlığın “Hac”ı da girer, Yahudiliğin “Kipa”sı da girer diyorlar. Girsin. Ne mahsuru var bunların girmesinin? İnsanların inanmalarını da yasaklayacak mısınız? Şu an üniversite koridorlarında en uç siyasi düşüncelerin sembolleri bile açıkça sergilenmiyor mu? Madem öyle, bunlara neden yasak yok. Bu ülkede Müslüman olmak suç mu? Yoksa dinin vecibelerini de siz mi belirliyorsunuz? Laiklik insanların dini kriterlerini belirlemek midir? Yoksa tüm inançların barış içinde ve birbirine müdahale etmeden yaşamasına ortam hazırlamak mı?

CHP yönetimi, eskiden sağ partileri başörtüsünü siyasi istismarla suçlardı. Şimdi en kötü istismarcının CHP olduğu ortaya çıktı. CHP’nin yeni başkanı, “Başörtüsü sorununu biz çözeceğiz” diyordu. İpe sapa gelmez bahanelerle hemen yan çizdi. CHP, sorunu çözmek yerine, Deniz Baykal dönemi gibi, kızların başörtüsünü çözme noktasına geri geldi.

CHP Grup Başkan Vekili, Cumhurbaşkanının vereceği 29 Ekim resepsiyonuna katılmayacaklarını açıklamıştı. Sonra değiştirdiler grubu bağlayıcı karar almayacaklarmış. Yine bir ileri, bir geri numarası. Güya Cumhurbaşkanını protesto ediyorlar. Bu, Cumhurbaşkanını protesto değil. Kimse halkı kandırmasın. CHP resmen milletin dini inançlarını protesto ediyor. CHP halkı protesto ediyor.

29 Ekim resepsiyonuna büyük ihtimalle Genelkurmay komuta kademesi gelecek. CHP orada olmadığı zaman yasakçı düzenin yalnız bekçisi durumuna düşecek. CHP kim adına halkın değerleriyle savaşıyor. CHP kim adına halkın inançlarını hakir görüyor?

Başörtüsünün özgürlüğe kavuşması için CHP’nin iktidar olmasını beklemek demek üniversite okuyacak kızlara bu kapıyı ebediyen kapatmak, başörtüsüne ebediyen esaret demektir.

Bazı siyasetçiler ve diğer yasakçılar, başörtüsü serbest olursa, başı örtülüler, başı açıklara baskı uygular diyorlar. Bu örümcek kafalılar, uydurdukları ve kendilerinin bile inanmadıkları muhayyel bir yasak uğruna başını örtenlere peşin bir yasak uyguluyorlar. Mahalle baskısını eleştiriyorlar ama olmayan bir mahalle baskısından yola çıkarak, devlet eliyle baskı uyguluyorlar, zulüm yapıyorlar.

Bir insan bu kadar iki yüzlü, bu kadar akılsız, bu kadar ahlaksız ve bu kadar zalim olabilir mi?

Pes doğrusu..

Alper TAN

25.10.2010


 

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
yazık
 // ahmet akbulut
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
01 Kasım 2010 00:10
Teşekkürler...
 // Arif KART
Sayın TAN, memlekette sizin gibi cesur olmak çok kolay olmuyor. Herkes bilsinki; artık, NAMUSLULAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR. TEŞEKKÜR EDERİZ......
31 Ekim 2010 17:30
geldi
 // mutlu
Alper Tan'a içten yazısı için Teşekkür Ederim...
31 Ekim 2010 14:21