YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP ne yapmak istiyor?
CHP ne yapmak istiyor?
08 Nisan 2010 16:16
Alper Tan

CHP 2007’de cumhurbaşkanı seçimi tartışmalarında statükonun “muhasara koçu” pozisyonunda idi. Halkın istediği kişilikte değil de statükonun ideallerine uygun bir cumhurbaşkanı seçilmesi için kafasını aradan oraya vuruyordu. Aradığı çareyi bulamayınca da “Bu Meclis cumhurbaşkanı seçemez. Çünkü seçim yaklaştı, meclis yıprandı” diyordu. Güya halkın iradesinin tecellisini istiyordu. “Öyleyse halk seçsin” denilince de “Hayır olmaz, halkın seçmesi uygun değil, bu bir tuzak” diyerek, halka ne denli güvenmediğini itiraf etmiş oluyordu.

 

Yine o günlerde cumhurbaşkanı seçiminde “derin statüko” ve CHP ile “aşikar” bir gizli ittifak içinde hareket eden ANAVATAN Partisi’nin Başkanı Erkan Mumcu, cumhurbaşkanını halk seçmeli gerekçesi ile statüko değirmenine su taşırken, “Tamam hadi bundan sonra halk seçsin” denildiğinde de buna rağmen ANAVATAN’lı milletvekillerinin oylamaya katılmasına engel olmuştu. O da gerçek yüzünü ortaya koymuştu. Muhasara koçunun da, muhasara kuzusunun da maskeleri düşüyordu.

 

Erkan Mumcu, cumhurbaşkanı seçimi oylaması öncesi, parti başkanı sıfatıyla kasıla kasıla şöyle diyordu partisindeki milletvekillerine: "Benim eğilimim ve arkadaşlarıma tavsiyem, Genel Kurul'a katılmamalarıdır. Benim tavsiyeme uyan arkadaşlarımla siyasi yolculukta onların bütün veballerini, sorumluluklarını üstlenmek benim boynumun borcudur. Ancak siyasi sorumluluğunu alan arkadaşlarım için söyleyecek bir şey yok." Mumcu, "Bu Meclis, cumhurbaşkanını seçmeye teşebbüs etmeden seçime gitmelidir” diyerek Meclis’e ve meclisin temsil ettiği millete saygısızlığını da ortaya koyuyordu.

 

Derin statükoyla ortak hareket eden ANAVATAN ve DYP, 22 Temmuz seçimlerinde boylarının ölçüsünü almış, hem hazin bir oranla barajın altında kalmış hem de halkın yüzüne bakamaz duruma düşmüşlerdi. Hem sosyal hem de siyasal olarak halkın kin ve nefretini yüklenerek silinip gittiler tarihin çöplüğüne.. Sadece kendileri de gitmedi. Kendileriyle birlikte partileri de yok oldu gitti. Bırakın partide kendisiyle birlikte hareket eden arkadaşlarını kurtarmayı, kendisi bile paçayı kurtaramamıştı seçmenin elinden.

 

Derin statükonun sözcülüğüne ve muhasara koçu olmaya soyunan CHP ise, cumhurbaşkanı seçimindeki tutumu sebebiyle 22 Temmuz seçiminde fazla zararlı çıkmadı belki. Hatta oylarını bir nebze yükseltti de.. Lakin seçim öncesi yavru CHP olan Rahşan Ecevit’in DSP’sini de kucağına aldığı için oyları arttı mı eksildi mi yerinde mi saydı? Bu tam olarak anlaşılamadı. Ama en azından siyaseten yerini korudu sayılabilir.

 

Abdullah Gül cumhurbaşkanı seçildikten sonra CHP, bir süre cumhurbaşkanını boykot numarası yaptı. Sonra paşa paşa alıştı. Tıpkı Ergenekon sanıklarının sığınağı GATA’da Ağustos 2007’de yapılan tören sırasında Abdullah Gül’e hitap ederken Yunanistan cumhurbaşkanından söz eder gibi öğlen “Sayın Cumhurbaşkanı” deyip, ama akşama “Sayın cumhurbaşkanım” diyerek sadece takla atmadığı kalan paşalar gibi..

 

Şimdi aynı CHP, aynı Deniz Baykal, “Anayasa paketindeki 3 maddeyi ayır” diye 2007’de seçtirmeyiz kampanyası yürüttüğü, seçtirmeme uğruna Sabih Kanadoğlu ve Anayasa Mahkemesi ile birlikte 367 numarası yaptıkları cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den medet umar durumda..

 

CHP tam bir tutarsızlıklar partisi. Ne zaman ne yapacakları belli değil. Bir gün çarşafa rozet takıp ertesi gün, o çarşafı ayaklar altında çiğneyebiliyorlar. Alevilerin oyunu isteyip Dersim katliamını savunabiliyorlar. Mardin’de, Batman’da “genel af” isteyip Ankara’da inkar edebiliyorlar. Bu tutarsızlıklar konusunda binlerce örnek sıralamak mümkün. Ama değmez.

 

CHP daha birkaç gün önce tıpkı 2007’de söylediği gibi “Bu Meclis anayasa yapamaz, seçim yapılsın yeni Meclis anayasa değişikliği yapsın” diyordu. Önceki gün paketteki 3 maddeyi referanduma götürün diğer tüm maddeleri bizim de desteğimizle referanduma sunmadan birlikte çıkaralım” diyor. Son birkaç gün içinde Meclis’te bizim bilmediğimiz bir değişiklik mi oldu da CHP fikir değiştirdi. CHP bir yandan birlikte değiştirelim diyor, diğer yandan anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi’ne götürmenin ön hazırlıklarını yapıyor.

 

Eğer CHP bu defa da 2007’de olduğu gibi bu anlamsız muhalefetinden zarar görmeyeceğini zannediyorsa çok yanılıyor. 12 Eylül mağduru CHP’lilerin parti yönetimi ile aynı görüşte olduğunu düşünmüyorum. Bu değişikliği Ak Partililer kadar CHP’lilerin de destekleyecekleri kanaatindeyim. CHP yönetimi de bunun farkında ve onun için sürekli çelişki içinde bir direniş gösteriyor. ANAP ve DYP örnekleri de akıllarından çıkmıyordur.

 

Bir insan tutarsız ve ilkesiz olursa mantıklı hareket etmesini beklememek gerekir. Siyaset tiyatro oynamak gibi yapılınca, ortaoyununa dönüşünce diyecek bir laf kalmıyor. Veya Deniz Baykal’ın tek kişilik gösterisini gülerek seyrediyoruz.

 

Milletvekili olarak veya başka şekillerde CHP’den ekmek yiyenlere söylenecek fazla bir şey yok. Ama CHP’ye oy veren seçmenin ruh halini çok merak ediyorum. CHP’nin şu anki tavrını nasıl algılıyorlar acaba?

 

Adam gibi bir sol partinin bir an önce halkın huzuruna çıkabilmesi için hep beraber dua edelim.

 

 

ANALİZ VİDEO

 

 

07.04.2010

Alper TAN

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
chp ye güven olmaz
 // hakan
chp de değişen bir şey yok şimdi yeni taktikler uyguluyorlar , böl parçala yut şeklinde asıl yapılması gereken anayasa değişikliklerinin önünü kesmeye çalışıyorlar....
13 Nisan 2010 12:44
CHP PRANGADAN KURTULMAK İSTİYOR !
 // SADIK
Chp yargıçlardan kurtulup sivil halka dönmek istiyor şimdide onlar bunun yakasını bırakmıyor oradan oraya aşağı yukarı önceydi sonraydı oyuncak gibi oynuyorlar oda vefa borcu olduğu için yutuyor ve laf tutuyor.Yakında büyük cingar çıkacak küçüğü ankarada çıktı birbirlerine düştüler.....
13 Nisan 2010 08:21
Alper Tan Bey Analizleriniz Çok Yerinde
 // Gokhan
Analizlerinizi tam yerinde yapıyorsunuz sizi gerçekten tebrik ederim sizlerin sayesinde bazı gizli kalan oyunları dümenleri görebiliyoruz CHP Atatürk'ün kurduğu CHP değil malesef çünkü o çizgiden uzaklaşmış durumdalar. O çizgiden çıkmaya çalışsalarda yanlış politika yüzünden kurtulmaya çalıştıkça batıyorlar...
12 Nisan 2010 22:01