YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP-MHP koalisyonuna hazır mıyız?
CHP-MHP koalisyonuna hazır mıyız?
18 Nisan 2011 17:13
ALPER TAN

Türkiye, son dönemlerin en sakin seçim kampanyasını yaşıyor. Siyasi partiler, ideolojik ve sanal tehlikeler üzerinden siyaset yapmayı büyük ölçüde terk ettiler. Mesela CHP “Laiklik elden gidiyor” “Şeriat getirecekler” “Cumhuriyet yıkılıyor” gibi üretilmiş sloganların arkasına sığınmıyor artık. Daha gerçekçi konular üzerinden halka hizmet yarışında bir seçim süreci yaşıyoruz. Sloganlar ya da sanal, ideolojik, çatışmacı bir dil kullanmak yerine bir nevi proje yarışı ile 12 Haziran’a hazırlanıyor partiler.

Seçime gidecek partilerin halka sundukları projelerin gerçekçi veya inandırıcı olup olmadıkları elbette ayrı bir konu. Ben burada sadece şekli yönden bunun bile çok önemli olduğuna vurgu yapmak istiyorum. 22 Temmuz 2007 seçimleri öncesi memleketin halini bir hatırlayalım. Cumhuriyet mitingleri, 27 Nisan muhtıraları, memleket elden gidiyor palavraları ve üstüne tuz biber Ergenekon ve PKK terörü. Birbiriyle entegre yürüyen kaos planları..

Çok şükür ki bu badireleri büyük ölçüde atlattık gibi görünüyor. Ama tamamen atlattık rahatlığı için daha çok erken.

12 Haziran seçimine doğru hızla ilerlerken yukarda altını çizdiğim olumlu gelişmeleri ifade ettikten sonra önemli bulduğum başka bir tabloya da dikkatleri çekmek istedim. Hatırlanacak olursa 22 Temmuz 2007 seçimleri öncesi Tuncay Özkan ve Atatürkçü Düşünce Derneği gibi şimdilerde Ergenekon’dan cezaevinde olan veya yargılanan isimlerin öncülüğünde, Abdullah Gül’ün, cumhurbaşkanı seçilmesini engellemeye çalışanların meydanlarda bir çağrıları vardı. “Sağcılar MHP’ye, solcular CHP’ye” çağrısı yapıyorlardı. Maksat Ak Parti karşıtı ulusalcı bir cephe oluşturarak, yasakçı statükoyu korumak için, başarılabilinirse CHP-MHP koalisyonu kurmaktı.

Ulusalcı seçmen CHP ve MHP’ye bu şekilde yönlendirildi. İki parti seçimlerde bunun belli oranda faydasını da gördü. Ama koalisyon kuracak kadar halk desteği bulamadılar. O gün proje tutmadı. CHP ve MHP 2009 belediye seçimlerinde de alttan alta paslaştılar. MHP’nin zayıf olduğu yerlerde MHP, CHP’yi destekledi. CHP’nin zayıf olduğu yerlerde de CHP, MHP’yi destekledi. Bu gizli paslaşma ile Ak Parti’nin elindeki bazı belediyeleri aldılar.

Bu projeden vazgeçilmiş değil. Aynı senaryonun 12 Haziran seçimleri için de devam ettiği anlaşılıyor. Mehmet Haberal’ın oğlu MHP’de siyaset yaparken kendisi CHP’den aday yapıldı. CHP Mehmet Haberal’ı Zonguldak’tan aday yapınca, MHP, CHP’ye destek olsun diye Zonguldak aday listesini zayıf adaylardan oluşturdu.

Ergenekon sanıkları, CHP ve MHP arasında paylaşılıp Meclis’e taşınarak dokunulmazlık zırhına kavuşturulmaya çalışılıyor. 28 Şubat döneminde siyasi sorumluluklarını yerine getirememiş, darbecilerle iş tutmuş vesayetçi isimler yine iki parti arasında yani MHP ve CHP arasında ilk sıralardan aday gösterilme hususunda paylaşılmış durumda. Yani 12 Haziran seçimleri sonrası CHP-MHP koalisyonu için şimdiden temeller atılıyor.

1999’da DSP-MHP-ANAP koalisyonu yapılırken yaşanmış olan bazı aksaklıkların tekrar yaşanmaması için 28 Şubat’tan tecrübeli(!) isimler CHP ve MHP’ye yerleştirilerek bunların muhtemel sorunlara karşı katalizör olmaları hedefleniyor. Aslında Deniz Baykal, kaset komplosu ile indirilirken yapılan projeye BDP de dahildi. BDP’nin CHP’ye eklemlenmesi için hayli gayret sarf edildi. Ama bunu CHP’nin bir kesiminin midesi kaldırmamış olacak ki daha ileri götüremediler. Belki seçimlerden sonra CHP-MHP koalisyonu için umut doğarsa BDP’yi hükümet ortağı yapmak için gerekli adımları atabilirler.

Bu dediklerimi dinleyenlerin “MHP ile BDP nasıl bir arada hükümet kurarlar, bu mümkün değil” dediklerini duyar gibi oluyorum. Şunu hatırlatmak isterim. MHP, 1980 öncesi savaştığı ve binlerce ülkücünün hayatını kaybettiği on binlercesinin de yaralandığı veya zulme maruz kaldığı halde, o savaştıkları siyasi hareketin aynı lideri Bülent Ecevit’le ve Rahşan Ecevit’in koalisyon görüşmeleri sırasında bile hakaret etmesine rağmen 1999’da nasıl ortak olmuşlardı sizce?

Ecevit’e bir seçim malzemesi olarak teslim edilen Abdullah Öcalan’ı “Asacağız” vaadiyle halktan oy istediği halde diğer ortaklarıyla birlikte idam kanununu tamamen kaldırarak Abdullah Öcalan’ı ipten kurtaran Devlet Bahçeli başkanlığındaki MHP değil miydi? 3 Kasım 2002 seçimlerinde de halk bunun cezasını vermedi mi? 1980 öncesi aynı odaktan gelen çatışma talimatlarıyla birbirleriyle çatışan parti yönetimleri şimdi aynı odaklardan gelen barışma ve ortaklık talimatlarını yerine getiriyorlar. Bu arada olan bu çatışmanın kurbanı insanlara ve aldatılan seçmene oluyor.

Gerçek ülkücüler, Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşları MHP listelerinde yer bulamazlarken ülkücülükle hiç alakası olmayan 28 Şubat artıkları, MHP’nin liste başlarında konuşlanabiliyor. Rahmetli Alpaslan Türkeş 1991’de Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi gibi muhafazakar partilerle ittifak yapmıştı. Bakın MHP listelerine kaç muhafazakar, kaç ülkücü bulacaksınız? Devlet Bahçeli’nin MHP’si artık CHP, darbeciler ve Demirel’lerle siyaset yapıyor. MHP’nin kahraman ilan ettiği Engin Alan Abdullah Öcalan’ın getirilmesinde zırnık katkısı olmayan bir adam. Terörle mücadele konusunda da hiçbir mücadelesi yok. Bu tamamen ve düpedüz yalan. Ama Engin Alan’ın TSK’da namaz kılan, eşi başörtülü, inançlı insanlarla mücadelesi olduğu kesin ve net. Üstelik bu, üstten gelen emirlerle değil. Kendi istek ve arzusu ile bir mücadele. Demek ki MHP’de aynı mücadeleyi veriyor. Kolay gelsin.


Tabiî ki siyasi partiler birbirleriyle koalisyon kurabilirler. Eleştirdiğimiz konu bu değil. Her zaman diyalog ve uzlaşmayı savunduk. Ancak şu an temeli hazırlanan CHP-MHP koalisyonu 12 Eylül Anayasasının değişmesini engellemek veya göz boyamak için değişecekse de en azından anayasada 12 Eylül ruhunu korumak için planlanıyor. Muhayyel koalisyonun diğer bir amacı da Silivri ve Hasdal’da bulunan bütün Ergenekon sanıklarını dışarı çıkarmak. MHP ve CHP Ergenekoncuları aday yapmak için paylaştılar. Yani Silivri’nin sözcüleri 13 Haziran’da TBMM’ye girmiş olacaklar.

CHP ve MHP siyasi ittifakı kurdu. Sıra şimdi hükümet koalisyonunda. Tabii tutarsa.

Seçim sürecine bu defa YSK müdahale etti. YSK’nın kararı siyasi bir karar. Maksatlı bir müdahale. Siyaseti dizayn çabalarının bir sonucu. YSK’nın kararı: CHP ve MHP arasındaki dizayn çalışmaları gibi BDP’yi mağdur edip Kürt seçmeni kızdırıp BDP’yi zafere zorlamak. Tüm çaba AK Parti’yi milletvekili sayısında 330’un altına düşürüp anayasanın değişmesine engel olmak. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler. Bugüne kadar olduğu gibi..
 

Alper TAN
18.04.2011


 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
AKP`ye OY vermeyi dusunen arkadalar okusun lutfen/
 // Said Kerim BURGAZ
Selamun Aleykum
Sizce son zamanlarda ozellikle MHP`ye neden saldirilmakta
MHP`nin bircok adayi ulkucu gelenekten ulkucu gecmisten geliyor acin listeleri gecmislerine bakin sadece ozgecmisleri var internet sitelerinde. Ayrica Engin ALAN hakkinda resmen iftira atiliyor ozel kuvvetler komutanligi bordobereliler yani doguda neler yapiyor teroristler nasil nefret ediyor bilmiyormusunuz.Bu adam onlarin komutani resmi olarak yaptigi gorevi bile `hayir o yapmadi` diyor bu yazar arkadas.iftira......
05 Mayıs 2011 16:58
at gözlükleri
 // barış hoca
at gözlüklerinizi çıkarmalısınız. ergenekon bir cia oyunudur. silivride insanlar boşuna yatıyor. mhpli de chp li de değilim ama koalisyonu sonuna kadar desteklerim...
27 Nisan 2011 20:42
süpersiniz.
 // aytek
MHP ce CHP, seçmeni bir asalak gibi görüyor....öyle sanıyor ama millet bunların ciğerini okuyor artık.bunlar bu ülkede ilelebet iktidar yüzü göremezler.ayrıca yorumlarınız harika 10 numara.çok ama çok güzel yazılarınız var.büyük bir titizlikle okuyup aydınlanıyoruz.BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM....
24 Nisan 2011 02:11