YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP kimi ayaklandıracak?"
"CHP kimi ayaklandıracak?"
27 Ocak 2011 12:28
ALPER TAN

Türkiye 2011’e bir skandalla girdi. 10 yıldan beri devam eden Hizbullah Terör Örgütü davası, 102. maddede 5-6 yıl önce yapılan değişiklikle tutukluluk süresini belirlediği ve sürenin 2010 sonunda dolacağı belli olduğu halde ağırdan alındı. Temyiz konusunda 31 Aralık 2010’a kadar karar verilmedi. Tutuklu sanıklar serbest kaldılar. Büyük tartışmalar oldu.

Yargıtay, 10 yıldan beri devam eden davanın temyiz aşamasını 31 Aralık 2010 öncesi sonuçlandırsa idi bu tartışmalar olmayacaktı. 10 yıldan beri uzatılarak devam eden dava, vaktinde karara bağlanmadı. Ağır suçlarla yargılanan tutuklu sanıklar Yargıtay kararı ile cezaevinden çıkarıldılar. 10 yılda kesin karara bağlanamayan kişilerin, cezaevinden çıkarılmalarından 23 gün sonra ise temyizdeki cezaları aynı Yargıtay tarafından bir günde onandı. Müebbet hapis cezaları kesinleşen 16 kişinin 10’u 23 gün önce serbest bırakıldıkları için ortadan kayboldular. Görünen o ki paçayı kurtardılar.

Bu çelişkiler ortaya konulduğu zaman “Yargının yıpratılmaya çalışıldığı” gibi garip bir savunma sergileniyor. Yargıtay, 26 Ocakta verdiği kararı 1 Ocak 2011’den önce veremez miydi? Yargıyı yargı mı yıpratıyor yoksa başkaları mı? Yargı halkın gözü önünde bu açık çelişkileri işlediği takdirde başkalarının onu yıpratmaya çalışmasına gerek yok. Yıpranmak için bunlar yetiyor. Yargının yıpranması bu ülkede kimsenin işine yaramaz.

Benzer şeyler TSK’da yaşanıyor. TSK’da akla hayale gelmedik skandallar oluyor. Komuta kademesi suçluları bulup cezalandırmak yerine olayı örtmeye çalışıyor. Skandal patladığı zaman ise “TSK yıpratılıyor” diye içi boş bir savunmaya sığınılıyor. Bu halkın parasıyla alınan TSK mayınları Mehmetçiğin öldürülmesinde kullanılıyor. Olay örtbas ediliyor. Terörle mücadele için onlarca milyon verilip alınan hava araçları “PKK’lı teröristlere zarar veriyor” diye subaylarımız tarafından düşürülmeye çalışılıyor. Ama soruşturma bir türlü tamamlanmıyor. 250-300 terörist sınırdan içeri girerken komutanlar “çobandır(!)” diye dokunmuyor. O teröristler karakol basıp çok sayıda vatan evladını katlediyor.

Genelkurmay hesap sormuyor. Başka bir yerde kırda kekik toplayan ihtiyarlar “teröristtir(!)” diye vuruluyor. Hesap sormak için ne yapıldı bilmiyoruz. Dağlıca Karakolu’nda, Aktütün Karakolu’nda yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. TSK skandalların hesabını sormak yerine skandalı ortaya çıkaranların peşine düşüyor.

Kendi savaş uçaklarımızın düşürüleceği, içi cemaatle dolu iken camilerimizin bombalanacağı kurgulanmış olan Balyoz darbe planı skandalı patladığında, Genelkurmay bunları inkar ediyor. “Yalandır, iftiradır, sahtedir, harp oyunudur, darbe planı değildir” diyor.

Islak imzalı darbe planları Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’nda görevli bir subayın makam odasının zeminine gizlenmiş olarak savcı ve Jandarma nezaretinde ortaya çıkıyor. Hala Genelkurmay “Bunun hesabını soracağız” diyemediği gibi “Yer darlığı nedeniyle” oraya gömüldüğü gibi kargaları bile güldürmeyecek ucube bir savunmaya sığınıyor. TSK’yı yıpratmak bu ülkeyi seven kimsenin işine yaramaz. “TSK yıpranmasın” bahanesine sığınarak halk karşıtı, demokrasi karşıtı, darbeci ve cuntacıları korumak da bu ülkeyi sevenlerin işine yaramaz. Genelkurmay, TSK’nın yıpranmasını istemiyorsa kurumdaki bütün pisliklerin ortaya çıkarılması ve sorumluların cezalandırılması için bizzat öncülük etmeli ve bu temizlik mücadelesini kamuoyu ile paylaşmalı.

Başka bir trajik komedi de CHP’de yaşanıyor. Kuruluşundan bu yana mevcut olan misyonuna uygun olarak Ergenekon avukatlığı misyonu üzerinden politika yapan kanat ile artık bu misyon ile devam etmenin mümkün olmadığını gören ve halka uymayı tercih eden kanat arasında gizli olmayan bir savaş yaşanıyor. Ergenekon avukatlığı konusunda Süheyl Batum, büyük abisi Önder Sav’ı sollamış durumda. Silivri’yi boşaltma konusunda “taarruz koçu” görevi yapıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun halka uyma eğilimini berhava edecek bir tutumla, sadece kendisini CHP’de o pozisyonlara taşıyanları memnun etmek için Ergenekon tribünlerine oynayarak Kılıçdaroğlu ve yakın ekibini zora sokuyor. Ergenekon savunmasını “Ben istedim. Ama Kemal engelledi” gösterisi yapıyor. Tabi Kemal Bey engelleyecek mi, neticede Süheyl Batum’un dediği mi olacak? Bunu zamanla göreceğiz.

CHP’ye hakim zihniyet Silivri tayfasını kurtarmak için son dakikaya kadar savaşacak. Belki bazılarına da MHP el uzatacaktır. Kim bilir? Kemal Kılıçdaroğlu ne kadar farklı düşünürse düşünsün. CHP’yi ona “yedirmezler.” CHP’yi aşağıya çekmek için Süheyl Batum ve Önder Sav yeter. Başkasına gerek yok.

Yıpranmak istemiyorsa her kurum kendi içine bakmalı. Problemi dışarıda değil, içerde aramalı. Halka dayanmayanlar halka güvenmemeli. CHP’li İsa Gök, halkı ayaklanmaya çağırıyor. Hangi halkı kastediyor bilmiyorum. Tunus’ta, Mısır’da ayaklanan halk oralardaki “CHP’leri” indirmek için ayaklanıyor. “CHP’leri” getirmek için değil.

Alper TAN
27.01.2011

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Muhaliflikmi, cepcilikmi?
 // Veliahtprens
Sayın Alper Tan bey, kendi ali menfaatlarını savunmayı vatanseverlik olarak yutturmaya çalışan zihniyetin bu ülke adına kaygılanacakları birşeyleri yoktur. Minicik çıkarları için, tuttukları köşeleri kaptırmamak için, kendilerine, sözlerine, deger verilmeyecegini bile bile vatandaşı sokağa indirmektende, öğrencileri bir birine düşürmektende vatan evlatlarını kıydırtmaktanda geri durmazlar çünkü onlar bu vatanın sahipleridirler....
31 Ocak 2011 17:09
KARGA KILAVUZ OLUNCA LİDER DAYANMIYOR !
 // BATUHAN
Batum getirildi gandi deniz gibi kaydırılacak çünki oy kaybı kaçınılmaz.Bunların kirli çamaşırlarını Başbakan'ın ipe asmasına gerek yok Sn.Alper bey öyle fuarlamış ki ayağıyla gidemeyen basın ve yayınla ziyaret ediyor chp'liler İsa'nın davetine icabet edip bu dinazorları koltuklarından indirecek gibi.
Cuntacıların, ergenekoncuların, terazicilerin ve candaşların foyaları da açığa çıktı yakında bunların cılkıda çıkacak az kaldı. Neye niyet, kime k...
27 Ocak 2011 13:35