YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN
CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN
12 Ocak 2015 17:09
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Fransa'da Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırı sonrası takınılan tavırlara yönelik çarpıcı bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Paris’te bir dergiye yapılan saldırıda ölenler bir haftadır dünyanın gündemini meşgul ediyor. Sanki dünyada herkes "Charlie" oldu. Bizim ülkemizde de çok miktarda "Charlie" olduğunu bir kere daha gördük. Aslında kedilerini hatırlatmasalar da olurdu. Biz onların Charlie olduklarını biliyorduk. Ama yine de mahsuru yok. Halkımızdan bilmiyor olanlar da öğrenmiş oldu. Fena olmadı.

Paris’teki olay üzerine bazı Müslümanlar "Batı'ya yaranma" ve bu olaya "Ne kadar çok üzüldüklerini" ifade ederek "Cici Müslüman" görünme yarışına girdiler. Ne kadar Charlie olduklarını gösterme mücadelesi başladı. Paris’te ölenler için bir de mevlit okutup, gıyabi cenaze namazı da kılsalar uygun olabilirdi. Ama akıllarına gelmedi galiba.

Medyamızdaki ve mütedeyyin kesimlerdeki çarpık anlayışı anlamakta ve hatta hazmetmekte zorlanıyoruz. Bir konuda üzülmek ayrıdır. İşi abartıp çığrından çıkarmak ayrıdır. Müslümanları zillete düşürmeye veya zelil göstermeye kimsenin hakkı yok. Siz Batı'ya aşık da olsanız, ayaklarına da kapansanız, arzu ettikleri gibi "Ilımlı Müslüman" da olsanız onların size yaklaşımı bellidir.

Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın Paris olayı karşısındaki açıklamaları ve tavırları son derece normal ve olması gereken bir durum. Ama medyanın ve toplum liderlerinin tavırları ne yazık ki anormal ve sorunlu. Siyasetçi, siyasetçi gibi medya, medya gibi davranmalı. Hükümet doğru noktada durdu. Ama ne yazık ki medyamız, Paris benzeri olayları doğru bir şekilde sorgulayamıyor. Yapılan yayınlar her zaman olduğu gibi yine Batı'yı mağdur gösterip, temize çıkartacak bir dil ve üslupla verildi.

Öyle yayınlar oldu ki, Batı özgürlüklerin beşiği, fikir ve ifade hürriyetinin merkezi, insancıl medeniyetin payitahtı ilan edildi. 1954-1961 arasında Fransa’nın Cezayir’de 1.5 milyon Müslümanı alçakça katlettiği kimselerin aklına gelmedi. Fransa’da Katolik, Protestan ve Yahudilere hakaret etmenin suç, İslam’a küfretmenin özgürlük olduğunu kaç kişi dile getirdi? İslam’ın mukaddeslerine hakaretin serbest "Ermeni soykırımı yoktur" demenin ifade özgürlüğü dışında "Suç ve ceza" kapsamında olduğunu kaç kişi hatırlattı?

NATO bünyesindeki Fransa’nın, Afganistan ve Irak’ta kaç milyon Müslümanın öldürülmesinde rol aldığını, neden bu vesileyle Paris’in ve yüzsüz Batı'nın suratına çarpmıyoruz?

Hala Orta Afrika’da Müslümanları topluca katleden Hristiyan cinayet örgütü Anti Balaka’nın Fransa desteğinde bu işleri gerçekleştirdiğini ve örgütün liderinin Paris’in "fevkalade lütfuna mazhar" olduğunu söylemiyoruz.

Oturmuşuz Paris’de ölenlere ağıtlar yakıyoruz. Onlar bizim hangi ölümüze ağladılar. Bizdeki hangi cinayet veya katliamda, hangi Fransız gazetesi "Hepimiz Ahmediz, Mehmediz" manşetiyle çıktı? Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı'nın karısı Daniel Mitterand, 80’li yıllarda defalarca Güneydoğu’ya gelip PKK terörüne açıkça destek vermedi mi? Türkiye’de PKK terörünün bitmesi için "Çözüm Süreci" açıklandığında, daha 2 sene önce bu süreci bozmak için Paris’te 3 PKK’lı kadını katlederek provokasyon yapmadılar mı?

"Hepimiz Charlie’yiz" diyerek "iyi çocuk" olarak görüleceğinizi mi zannediyorsunuz? "Hepiniz Charlie" oldunuz. Ama cevabınızı çok sevdiğiniz meslektaşınız hatta bazılarınızın patronu Rupert Mordoch verdi.

Bizdeki FOX TV’nin de sahibi olan dünyanın en etkili medya kartellerinden birinin sahibi olan Rupert Murdoch Paris’teki saldırıdan bütün Müslümanları sorumlu tuttu. Charlie olan Müslümanlar hariç demedi. Attığı twitte, "Müslümanların çoğunluğu barışsever olabilir ama içlerinde büyüyen Cihatçı kanserin farkına varıp ortadan kaldırılana dek onlar da sorumlu sayılmalıdır"' diyerek İslam’a olan kini ve nefretini kustu. Aldınız mı cevabınızı? Oturdunuz mu yerinize? Ama biliyoruz. Ona da bir kulp, bir kılıf bulursunuz. Çünkü zelil yaşamak bir alışkanlıktır, kurtulmak kolay değil..

Kendilerini Charlie görenlere yine de fazla sözümüz yok. Onlar görevlerini yapıyorlar. Esas sözümüz mütedeyyin kesimlere.. Bazıları öyle ileri gittiler ki saldırganları İslam’dan çıkaranlar bile oldu. Cennet’in tapusu ve senedi onların elinde ya. İstediklerini içeri alıp uygun görmediklerini Cehenneme atıveriyorlar. Kim verdi onlara bu yetkiyi bilen yok..

Elbette İslam'da terör yok. Ama Müslümanlara devlet terörü uygulayanlara boyun eğmek de yok. İslam'ın kutsallarına hakaret edilmesine hoşgörü ile bakmak da yok. İslam’da zillet yok, izzet var. Zulmü elinle, dilinle, kalbinle önlemek var.

Ne kadar Charlie olursanız olun, tamamen onlar gibi olmadıkça Batı'nın gözüne giremezsiniz. Bu beyhude çabadan vazgeçin. Batı'nın anladığı dilden konuşmadıkça hakkınızı alamazsınız. Hadi gelin Batı'yla hangi dilde konuşursak bize Fransız kalamazlar onu tartışalım. Charlie olmaya gerek yok ADAM OLALIM. BEN CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN.

Alper TAN

12.01.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

FRANSA VE AVRUPA NİÇİN ŞOKTA!​

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

AFGANİSTAN'DA 3.6 MİLYON MÜSLÜMAN KATLEDİLİRKEN NEDEN SUSTULAR?

BATI'YA GÜVENME ÜLKENE GÜVEN!

BATI İÇİN “SON ASRIN EN DERİN KRİZİ”​

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR​

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ​

DÜNYA SAVAŞI YAYILIYOR

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATIYI KAVURABİLİR!​

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU​

KANLI HANÇER

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
HAÇLILAR NEDEN DAİŞ’İ BİTİRMEK İSTEMEZ? 21.10.2016İŞTE GİZLİ BELGE, ABD EN TEHLİKELİ TERÖR ÖRGÜTÜ 18.10.2016CENK MEYDANI ISINIYOR 13.10.2016ABD’NİN KORKUSU VE RUSYA’NIN BEKLENTİSİ NE? 11.10.2016LOZAN’DA NE KAZANDIK NE KAYBETTİK? 06.10.2016“SEVR’İ GÖSTERİP LOZAN’A RAZI ETTİLER” 29.09.2016BU TERÖR DEĞİL SAVAŞ AMA KİMİNLE! 26.08.2016VEKALET SAVAŞLARININ SONUNDA NE VAR? 23.08.2016KÜRESEL SAVAŞ VE HAÇLILARIN TRUVA ATI FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO DARBESİNİN KANITLARI 26.07.2016GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR. ZAFER İNANANLARINDIR 20.07.201615 TEMMUZ DARBE TERÖRÜNDEN ÇIKAN DERSLER! 16.07.2016“NORMALLEŞME” SADECE BİZE Mİ LAZIM? 14.07.2016BM VE NATO GÖZETİMİNDE SOYKIRIM: SREBRENİTSA 11.07.2016BU BİR POSTMODERN DÜNYA SAVAŞIDIR! 24.06.2016TERÖR DESTEKÇİSİ DEVLET DÜŞMANI CHP’Yİ TANIYALIM 09.06.2016HAÇLI BATI'NIN KANLI SOYKIRIM TARİHİ! 07.06.2016DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK! 02.06.2016ANKARA’DAN NE BEKLENİYOR? 31.05.2016CHP-HDP AZINLIKLARIN KONTROLÜNDE 20.05.2016
çakıcı
 // neslihan
bu gümdemle ilgili en doğru açıklama ben de charlie hebdo değilim...
15 Ocak 2015 Perşembe 16:31
Ben Charlie değilim...
 // Şerif
Bende değilimm. çok güzel bir şekilde eleştirdiniz allah sizden razı olsun. Sizin gibi müslümanlara çok ihtiyacımız var. Allah yar ve yardımcınız olsun efendim....
13 Ocak 2015 Salı 21:58
güzel anlatım
 // habib asyalı
Kalemine sağlık çok güzel ama çok güzel analiz etmişsiniz. teşekkür ederim....
13 Ocak 2015 Salı 17:16