YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU..
BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU..
18 Eylül 2017 16:44
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Irak'ın işgaliyle başlayan ve Suriye tarafından Türkiye'ye yönelen ABD terörü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Tan, Irak ve Suriye üzerine yapılan kirli planları anlattı.

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde iki önemli konu var. “Irak Kürdistanı”nın “bağımsızlık” referandumu ve Suriye tarafından Türkiye’ye yönelen Amerikan terörü..

ABD öncülüğündeki Haçlı koalisyonu 2003’te Saddam’ı bahane ederek Müslüman Irak’ı işgal ettikten sonra casusluk faaliyetleri sonucu ülkede Şii-Sünni savaşı çıkartarak İslam ümmetini kendi içinde savaştırmak istedi. Bu hususta Irak’ta hayli başarılı da oldu. Bu yollarla Irak’ı şu an en az üç-dört parçaya böldüler, küçük ihtilafları kullanıp karşılıklı kışkırtarak halkları birbirine düşman haline getirdiler. Ülke içinde ve ülke dışına göçler oldu. Irak’ın kadim nüfus denklemi planlı olarak değiştirildi.

Son 5-6 yıldan beri aynı oyun Suriye’de oynanıyor.

Hatay'ın Suriye tarafından başlayıp ta Kuzey Irak’a kadar olan bölge korkunç derecede kaynıyor. Bu bölgelerde dünyanın bütün önemli güçlerinin ağırlığı, ilgisi ve etkisi var. Başta ABD ve Rusya, buralarda sadece askeri olarak “nüfuz” peşinde değiller; aynı zamanda “nüfus” avantajı elde etmek için buralarda yaşayan halkları yer değiştirerek stratejik bölgeleri lehlerine çevirmeye çalışıyorlar.

Çünkü sadece askeri üstünlüğü elde eden değil, bölge halklarını kazanan devletler, alan elde edecekler.. ABD ve arkasındaki devletler, taşeron terör örgütleri vasıtasıyla askeri güç kullanmak suretiyle yani silah zoruyla üstünlük elde etmeye çalışıyorlar. Bu realite, elbette bir korkuya yol açıyor ama aynı zamanda korkunç derecede Batıya karşı nefreti de büyütüyor. Hiçbir devlet, kendisine bu denli nefretle bakan bir toplumu yönetemez.

Şu anda Irak ve Suriye’de halklar bazında “nüfus” kazanmış tek ülke var. O da Türkiye.. Türkiye sadece Irak ve Suriye’de değil, tüm Ortadoğu coğrafyasında, hatta İran toplumunda çok geniş, güçlü alan ve sempati kazanmış durumda.

Türkiye bu avantajı Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar büyük bir askeri güç veya gerekirse savaşla pekiştirmek zorunda.. Ancak bu savaş, bölge halklarıyla değil, bölgeyi işgale kalkışan yabancı güçler ve onların uşaklarıyla olmalı. Türkiye buna hazır ve bu irade Türkiye’de var.. Bu nedenle, Hatay'dan Kuzey Irak sınırına kadar dört beş ayrı bölgede konuşlanarak harekata hazır vazıyette beklemektedir.

Bu süreçte kullanılan devlet dili ve siyasetçilerin söylemleri, bölge halklarını dışlayıcı, ötekileştirici ve şeytanlaştırıcı olmamalı. Sloganik, genelleyici ve toptancı üsluba bulaşmamalıyız.

Son günlerde Barzani’nin “bağımsızlık” oylaması gerekçesiyle medyamızda kullanılan dil hiç de sağlıklı değil. Bu sorunlu dil, böyle devam ederse PKK üzerinden devlete karşı tahkim edilen içerdeki belli bir Kürt kitleye, Irak Kürtlerini de ekleme sonucunu doğurabilir.

“Referanduma karşı” olmayı “Kürtlere karşı” olma noktasına taşımamak gerekir. Barzani ve Irak Kürdistanı’nın hatalarını eleştirip yanlışlarına engel olalım ama birçok açıdan resmen olmasa bile fiilen Türkiye’nin parçası haline gelmiş olan Irak Kürtlerini Ankara’dan uzaklaştıracak hatalara da düşmeyelim.

Türkiye hem askeri, hem siyasi, hem ekonomik olarak büyük bir kıskaca alınmak istenmektedir.. Yüz yıllık “müttefiklerimizin” tamamı şimdilerde bir numaralı “düşmanlar” haline gelmiş durumdalar. Bunun çok değişik sebepleri var.

Bu ortamda bize karşı tepkili veya bizimle her türlü çatışmaya hazır olan dış güçler kadar ezelden bu yana millete ve devlete düşman olan iç güçler de boş durmayacaklar. Zaten durmuyorlar.. Bunlar da bizi zorlamaya, ayak bağı olmaya devam edecekler..

Ancak Türkiye, bu çemberi kırmak zorunda ve inanıyoruz ki Allah’ın izniyle kıracaktır..

Allah esirgesin.. Yok Türkiye bu iradeyi gösteremez veya halklardan aldığı desteği askeri olarak üstünlüğe çeviremez ve bu fasit çemberi kıramazsa bir yüz yıl daha düşmana teslim olmaya esir yaşamaya mecbur kalabilir..  

Elbette durduk yerde savaş çıkartacak değiliz. Ancak her çeşit çözüm alternatiflerine rağmen başka yol kalmadıysa ya da tercih edilmiyorsa düşmanın anladığı dilden cevap vermek ve milletin şerefini çiğnetmemek gerekir.

Süreç büyük bir hesaplaşmaya doğru ilerliyor.

Alper TAN

18.09.2017

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI?

ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK?

DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM

ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR!

BİR DEVRİMİN ARDINDAN..

DÜNYA ALT-ÜST OLUYOR!

HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 

BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ!

SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ?

BATI BU SAVAŞI KAYBEDECEK. ÇÜNKÜ...

3.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR”

KÜRESEL DÜZENİ MÜSLÜMANLAR KURUYOR

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Arzu aksu
Alpertan ve Fatın beyi tebrik ediyorum bütün programlarınızi izliyorum ama sinyal çekmiyor buna bir çare bulun bukadar cesur gazetecilik yaptığıniz için tebrik ederim benim için çok önemli...
20 Eylül 2017 11:36
 // Arzu aksu
Sinyalleriniz normal uydular zor çekiyor...
20 Eylül 2017 11:31
Çok güzel yorumlar
 // Nezir
Sn.ASLAN kardeşim çok güzel yazmışsın, ellerine sağlık aşağı yukarı hepsi aynıyı göstermese de hepsi,ülke menfaatine güzel yorumlar dı hatta en çok ÖMER'E hayret ettim, yorumu çok ince bir noktaya işaret ediyor....
20 Eylül 2017 Çarşamba 00:14