YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BU BİR POSTMODERN DÜNYA SAVAŞIDIR!
BU BİR POSTMODERN DÜNYA SAVAŞIDIR!
24 Haziran 2016 16:33
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, İngiltere'nin Avupa Birliği'nden ayrılma kararını ve Türkiye'nin durumunu değerlendirdi. İşte Tan'ın o analizi:

İngiltere'deki referandumda, AB'den çıkma kararı alınmasının ardından Avrupalı liderlerden sert açıklamalar ardı ardına geliyor.

'AVRUPA VE İNGİLTERE İÇİN ÜZÜCÜ BİR GÜN'

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier gelişmeyi, "Avrupa ve İngiltere için üzücü bir gün, gerçekten hayal kırıklığı" diye tanımladı.

3. ÜLKE MUAMELESİ GÖRÜR

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, "Sonuca saygı duyuyoruz. Ancak İngiltere ayrılma yönünde karar verdi. İngiltere gelecekte artık 3. ülke muamelesi" görecek diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff ise çıkan sonuçtan İngiltere Başbakanı David Cameron'u sorumlu tuttu.

'KARA BİR GÜN'

Avrupa Parlamentosu'ndaki Yeşiller Grubu'nun Başkanı Rheinhard Bütikhofer de "23 Haziran, Avrupa tarihine çok kara bir gün olarak geçecektir" dedi.

'AB TAMAMEN YERLE BİR OLACAK DEMEK'

İngiltere’nin AB’den çıkma kararı sonrası Avrupa’nın içine düştüğü korkuyu açığa vuran en sert açıklama ise Avusturya’dan geldi. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz "AB'nin en büyük ülkelerinden biri Birlik'ten çıkıyorsa, o zaman her şey tamamen yerle bir olacak demektir" tepkisini gösterdi.

İngiltere için korkunç günlerin hızla yaklaştığının habercisi olan tehdit gibi bir açıklama ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P)’den geldi.

İNGİLTERE’NİN NOTU DÜŞÜRÜLECEK

S&P’nin Kıdemli Kredi Analisti Moritz Kraemer, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma kararı almasının ardından ülkenin “AAA” olan kredi notunun düşürülebileceğini bildirdi. Kraemer, “AAA reytinginin bu şartlarda savunulamaz durumda olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Referandum sonucunun Brexit’i göstermeye başladığı saatlerden sonra Hong Kong borsasında HSBC hisseleri yüzde 11, Standard Chartered hisseleri ise yüzde 12 değer kaybetti.

Londra merkezli analistler, İngiltere’nin önde gelen finans kuruluşlarının da çok büyük kayıplar yaşayacağını açıklıyorlar.. Öte yandan İngiliz sterlini son 31 yılın en düşük seviyesini gördü.

KAOS YAYILMA EĞİLİMİNDE

Avrupalı liderlerin en büyük korkusu ise diğer AB ülkelerinin de İngiltere'yi örnek alma ihtimali. Çünkü İngiltere'nin ayrılma kararı domino etkisi oluşturdu. Daha ilk saatlerden itibaren AB üyesi iki ülkeden daha referandum sesleri yükseldi! İtalya, Hollanda ve Fransa'daki aşırı sağcı partilerden "AB referandumu" çağrısı geldi.

TÜRKİYE’YE 3000 YILINI GÖSTERMİŞTİ

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Türkiye'nin “3000 yılında belki üye olabileceğini” söylemesinden 3 hafta sonra İngiltere halkı AB'den ayrılma kararı verdi. Türkiye’ye 3000 yılını tarih olarak gösteren Cameron ise istifa edeceğini açıkladı. Şu öngörüye bakın..!

BU BİR POSTMODERN DÜNYA SAVAŞIDIR!

İngiltere'nin AB’den ayrılması demek artık “bir” ve “tek” Avrupa’dan bahsedilemeyecek demektir.. Bunun arkasından Kuzey Avrupa ülkeleri de ardı ardına AB’den kopacaklardır.. AB’nin düştüğü bu durum acaba gelişi güzel mi oluşmuştur?.. Yoksa devam etmekte olan adı konmamış ve herkesin elindeki tüm imkanları sonuna kadar kullandığı “Postmodern Dünya Savaşı”nda bu konu ilginç bir yere oturuyor mu? Ne olursa olsun. Sonuçta bu süreç, AB’nin dağılmasına hatta belirli bölgelerde çatışma ortamlarına sürüklenmesine kadar gidecektir..

ABD’Yİ DAHA KÖTÜ GÜNLER BELİYOR..

Çünkü AB ve ABD gibi kıta ve ülkelerde halkları bir arada tutan, birbirine bağlayan şey ekonomik refah ortamıdır.. Bu ekonomik refah olmadığı takdirde halkların ayrışması ve çatışması gündeme gelebilir.. Nitekim, Fransa İç İstihbarat Birimi Genel Müdürü Patrick Calvar, “Ülkenin iç savaşın eşiğinde olduğunu” söyledi. Farklı aşırı hareketlerin "çatışması" için güçlü bir risk ortamı olduğunu ifade eden Calvar, toplumsal çatışmaları alevlendirecek büyük olaylar yaşanmasından endişe duyduğunu anlattı.

Görünen o ki, yakın gelecekte ABD de bu kavga ve olumsuz gidişattan nasibini alacaktır.. Hatta gözlemcilere göre ABD’yi AB’den daha kötü günler beklemektedir...

YA TÜRKİYE…

Peki bu durumda Türkiye nasıl yol izlemelidir? Türkiye, ABD, AB ve NATO gibi ittifaklardan adım adım uzaklaşacaktır... Çok keskin ve incitici bir makas değişikliği yaşanmazsa İslam ülkeleri ile özellikle Kazakistan, Azerbaycan ile güçlü birliktelikler sağlanabilir.. İttifaklar, beraberlikler oluşturulabilir.. Allah esirgesin, her şeye rağmen “Dostlarımızı artırıp, düşmanlarımızı azaltacağız” kuru hevesiyle, yanlış, dengesiz ve ölçüsüz bir makas değişimi olursa Türkiye Doğu ile Batı’nın arasında anlamsız bir yerde de kalabilir. Bizim için bu riski de unutmayalım.

Kısacası AB dramatik bir sürece girdi. Bu gidişat sadece dramatik olarak kalmayacak. Travmatik neticeleri de olacak. Sömürgeci AB bu sürece girerken sömürgeci ABD’nin şimdiki gibi kalması beklenmemeli.. Fırtınalı günler artık ABD yolunda..

Alper TAN

24.06.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

HAÇLI BATI'NIN KANLI SOYKIRIM TARİHİ!

DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK!

MÜSLÜMANLAR DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR..

İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR

KÜRESEL DENKLEM HIZLA DEĞİŞİYOR

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

SAVAŞ ARTIK AVRUPA'DA

DÜNYA SAVAŞININ BARUT KOKUSU YAYILIYOR!

BATI DÜZEN KURUCU ROLÜNÜ KAYBETTİ​

2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN DERSLER

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

ÜMMETİN UYANMA VAKTİDİR GEÇ OLMADAN

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Mehmet Fatih Güven
İyi geceler Sayın Alper Bey mükemmel tesbitleriniz için çok teşekkür. Ama Suriyelilere vatandaşlık verilmesini istemiyorum sağlık bedava maaş veriyor devlet ama buradakilerin hepsi en az 30 bin tl lik arabaya biniyor. Ben de 2000 tl maaş alıyorum 1450 tl taksit ödüyorum ev kirası dahil hepsi düğün borcu birde oğlum var. Kredi kartı ile hayat yaşıyorum. Devlet bizi istemiyorsa söylesin bizim asıl vatandaşımız Suriyeliler diye. Ben sıcağın altında kazandığımız parayı Suriyeliler yesin nasıl adalet...
05 Temmuz 2016 00:28
Tutum mu değiştirdiniz?
 // Engin Açıksöz
Sayın Tan, uzunca bir süredir sizi TV ve radyoda izliyorum. Dün akşam İsrail ve Rusya ile olan gelişmeler konusunda TV'de anlattıklarınız karşısında şoke oldum. Yıllarca ve bence de çok haklı nedenlerle, desteklediğiniz Sayın Erdoğan ve AK Partiyi insafsızca eleştirdiniz. Ne değişti acaba? Reis'in yeterince düşmanı var, sizlere sıra gelmez. Tek isteğim; kanalınız ve siz yön değiştirdiyseniz öğrenelim ve biz de cihazlarımızdan Kanal a TV ve Kanal a radyoyu çıkartalım....
29 Haziran 2016 Çarşamba 14:24
Çokmu şüpheciyim 1
 // Nezir

Ülkemiz, geçtiğimiz yıllar içinde birbiri ardına adeta bir dizi şeklinde sistemli bir biçimde ölümlü asansör kazaları,damperi kaldırılmış komyonların çarptığı üst geçit kazaları, birbiri ardına inşaattan düşüp ölen işçiler, sözüm ona tersane kazaları, elektirk veya sular kesildi diye yol kapatıp eylem yapmalar, birbiri ardına doktor,hemşire darpları, birbiri ardına maden ocağı kazaları,birbiri ardına çatı kat yangınları, ve yine birbiri ardına fabrika yangınlarına muhatap olmuştur.
...
27 Haziran 2016 Pazartesi 17:59