YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bin Ladin kaç yıl önce öldü?
Bin Ladin kaç yıl önce öldü?
03 Mayıs 2011 15:43
ALPER TAN

Hüseyin Barack Obama’nın El Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberi üzerine Amerikalılar bir bayram havasına girdiler. Amerikan bayrağını alıp sokağa koşanlar, gülücükler saçanlar, hoplayanlar zıplayanlar. Bir zafer gösterisi…

1999 yılının Şubat ayında bizde de öyle olmuştu. Başbakan Bülent Ecevit heyecanlı bir basın toplantısı yapmış ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ı “Yakaladığımızı” ve Türkiye’ye getirdiğimizi söylemişti de ne kadar mutlu olmuştuk. Aradan 12 yıl geçti; PKK terörünü nasıl bitirebiliriz diye konuşuyoruz hala. Ama unutmayalım, bir 28 Şubat ürünü olan Ecevit hükümetinin, halk desteğinin dibe vurduğu bir sırada “Öcalan’ı yakalayan başbakan” havası, Öcalan’ın “yakalanmasından” 2 ay sonra 18 Nisan 1999’da yapılacak seçimde hayli işe yaramıştı. O seçimde Ecevit Öcalan’ı yakalayan “Kahraman,” Devlet Bahçeli “komutasındaki” MHP’de “Apo’yu asacak parti” edasıyla büyük oranda oy desteği almıştı vatandaştan.. Sonunda ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Ecevit öldü gitti. Devlet Bahçeli halen memleketi kurtarmakla meşgul. Bazı MHP yöneticileri nataşalarla koalisyon kurarken kasetleri çekiliyor. “Yakalanan” Apo ise Bülent Ecevit’le Devlet Bahçeli’nin kendisine özel olarak tahsis ettikleri İmralı adasında göbeğini kaşıyor.

Amerikalılara bu gerçekleri şunun için hatırlatmak istedim. Yaptıkları kutlamalar erken kutlama olabilir. Biz de yaklaşık bir asırdan bu yana sürekli kandırılan bir toplumduk. Yavaş yavaş gözlerimiz açılıyor. Bize söylenen yalanları hemen yutmuyoruz artık. Ama ben Amerikalılara bakıyorum da halimize şükrediyorum. Meğer Amerikalılar da onları yönetenler tarafından sürekli kandırılıyorlarmış.

Bush yönetimi El Kaide bizi vurdu diyerek bu örgütü desteklediği bahanesiyle Afganistan ve Irak’a savaş açmıştı. Bush yönetiminin işgal gerekçesi olarak sıraladıklarının hepsi yalan çıktı. Afganistan ve Irak savaşlarının Washington’a maliyetleri ABD merkezli büyük bir mali krize yol açtı. Hayalperest Amerikalıların cilalı laflarla sundukları BOP rafa kaldırılmak zorunda kalındı. Şimdi Amerika’yı yönetenler “Biz bu BOP’u niye yedik” diye kara kara düşünüyorlar.

Usame Bin Laden’in 2007’de öldüğünü 1 Ocak 2008’de “Ladin sesi var kendi yok”  ve 21 Mayıs 2009 tarihinde “Taliban’ı ABD Kurdu Bin Ladin Öldü” başlıklı iki ayrı yazımda anlatmıştım. Son üç aydan bu yana Afganistan’da ABD’yi kötü günlerin beklediğini bu ülkede büyük olaylar olabileceğini ve bunların sonunda ABD ve NATO’nun tası tarağı toplayıp dönmek zorunda kalabileceğini defalarca ifade ettim. Birkaç hafta önce Kandahar’da tahliye sırasında bir cezaevinde yaklaşık 550 hükümlü kaçmayı başardı. Kaçanlar arasında Taliban’ın üst düzey yöneticileri de vardı.

ABD yönetimi ise Afganistan’dan kaçmanın yollarını arıyor. Bush yönetimi El Kaide’yi bahane ederek Afganistan’a girmişti. Savaşı kaybetti veya en azından kazanamadı. Şimdi bu mağlubiyeti bir şekilde zafer gibi göstermesi gerekiyor. Zafer konusunda en önemli sembol ise Usame Bin Ladin. 2007’nin Ocak ayından itibaren rahatsızlığı artan, Şubat ayından itibaren de durumu iyice ağırlaşan ve 13 Aralık 2007 tarihinde bir hastalık sonucu eceliyle öldüğü bilinen Usame Bin Ladin’in ölümü üç buçuk sene gizlendi.

Obama seçim öncesinde Amerikan halkına verdiği sözü yerine getirmek yani Afganistan’dan askerlerini çekmek istiyor. Ama bu geri çekilme hareketini bir zafer görüntüsü ile gerçekleştirme peşinde olduğu için Bin Ladin’in ABD operasyonu ile öldürüldüğünü açıkladı. Ama cesedi gösteremediler. Basına verdikleri ceset fotoğrafının fotoshop olduğu ilk günden ellerinde patladı. Ortada bir Bin Ladin cesedi olmadığı için denize attık diyerek olayı, ilkokul kitaplarında okuduğumuz “Kara kedi” hikayesine döndürdüler. Yalanı yalanla açıklamaya çalışırsanız olacağı bu.

Doğruluğuna itibar ettiğimiz kaynaklardan gelen bilgilere göre, İslamabad yakınlarında bir eve operasyon yapıldığı doğru. Operasyon yapılan evde Usame Bin Ladin’in ailesinin yaşadığı da doğru. Operasyonda Bin Ladin’in ikinci eşi, oğullarından biri ve evi koruyan dört El Kaide görevlisinin öldüğü, ayrıca üç kadın ve iki çocuğun yaralı olduğu belirtiliyor.

Ama Usame Bin Ladin’in bu operasyonda öldürüldüğü bilgisinin kesinlikle yalan olduğu anlaşılıyor. ABD Afganistan’dan çekilmek için bahane ve gerekçeleri şimdiden oluşturmaya çalıyor. “Bin Ladin’i öldürdük Afganistan’ı işgal sebebi ortadan kalktı. Eve dönüyoruz” demeye hazırlanıyorlar. Birkaç ay sonra Obama Afganistan’dan çekilme takvimi açıklarsa şaşırmam.

Bu konuyla ilgili, El Kaide’nin yapacağı açıklamayı da dinlemekte fayda var.. Bakalım onlar ne diyecekler..!?

Alper TAN

03.05.2011


 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
MONARŞİK AVRUPA’YA DEMOKRASİ GÖTÜRECEĞİZ 28.03.2017BATI MEDENİYETİNİN ÇÖKÜŞÜNE HAZIR OLUN 22.03.2017HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 15.03.2017AVRUPA NİÇİN DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR? 10.03.2017NİÇİN “HAYIR” DEMELİYİZ! İŞTE SEBEPLER.. 06.03.2017ASLINDA “KİMLER RAHATSIZ” 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017FETHULLAH’I VERSELER NE OLACAK! 23.02.2017BU SİSTEMİN NE ZARARI VARDI DA DEĞİŞTİRİYORUZ? 15.02.2017ABD’NİN DİNCİ SİYASETİ TUTAR MI? 12.02.2017SANDIĞA GİDERKEN DÜNYADA NELER OLUYOR? 09.02.2017DONALD TRUMP’A TEŞEKKÜR MEKTUBU 31.01.2017ABD GİZLİ BELGESİ VE REİNA SALDIRISI! 17.01.2017ABD, NATO, TERÖR VE CUMA HUTBESİ! 02.01.2017BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ! 30.12.2016SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ? 27.12.20162017 VE SONRASI NELER OLABİLİR? 22.12.2016BU “TERÖR” DEĞİL, “DIŞ SALDIRIDIR” 17.12.2016İRAN, MÜFLİS BATININ TRUVA ATI MI? 16.12.20163.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR” 12.12.2016
acaba
 // ikbai
Bu konuyla ilgili, El Kaide’nin yapacağı açıklamayı da dinlemekte fayda var.. Bakalım onlar ne diyecekler. derken benimde aklıma gelen şu. açıklamayı yapacak el kaide elemanlarının amerika lehine açıklama yapması için pazarlık yapılıp yapılmayacağı....
05 Mayıs 2011 10:16
konyadan saygılarımızla
 // mustafa ulus
sayın alpertan , sizin yazılarızını çok beyeniyor ve taktir ediyoruz. mükemmel üstü yorum ve analizlerinizle bizleri aydınlattıgınız için sonsuz şükran ve saygılarımızı sunarım...ALLAH yolunuzu açık etsin...
04 Mayıs 2011 09:25
CUMHUR BAŞKANIMIZ GAZA GELDİ !
 // BATUHAN
Sn.Başbakandan gık yok sanki bu ülkenin istihbaratı yok mu ?
Niçin onların yalanına alet olupta erken konuşuyorlar.
Sn.Alper beye katılıyorum bunlar dönmek için kılıf uyduruyorlar. Şahsi kanaatim ise hala ladin abd nin ajanı idi beslediler büyüttüler ellerindenden geleni yaptılar muratları hasıl oldu, fakat evdeki hesap çarşıya uymadı kendi tuzaklarına düştüler.
"Altın kalemle yazsın bunu yazan, sonunda kendisi düşer başkasına kuyu kazan"....
04 Mayıs 2011 09:24