YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BATI'NIN SÖMÜRGE DÜZENİ YIKILIYOR
BATI'NIN SÖMÜRGE DÜZENİ YIKILIYOR
19 Kasım 2016 17:20
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Batı liderliğindeki küresel sömürü ve vesayet düzenin yıkıldığını, dünyada yeni bir denge ve düzen arayışı başladığını yazdı. İşte Tan'ın o analizi:

AB'nin kutup stratejisi açısından büyük önem taşıyan, 320 bin nüfuslu küçük ada devleti İzlanda, 6 yıl önce yaptığı Avrupa Birliği üyelik başvurusunu geçen yıl Mart ayında geri çekti.

AB açısından esas şoklar ise bu sene başladı. 23 Haziran 2016’da yapılan halk oylamasında AB’nin 3 büyük devletinden biri olan İngiltere, birlikten çıkma kararı verdi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi Başbakanlık'taki AB bayrağını indirdi. Fransa Başbakanı Manuel Valls 22 Ocak 2016’da IŞİD’e karşı sürdürülen "topyekün ve küresel savaş" bitmeden Fransa'nın yürürlükteki olağanüstü hali değiştirmeyeceğini söyledi. Avrupa'nın dış sınırlarını kontrol edemediğini söyleyen Valls, "Eğer Avrupa kendi sınırlarını koruyamayacaksa, Avrupa fikrinin kendisi sorgulanmalı" demiş, "Avrupa kavramının kendisi büyük bir tehlikede" diye eklemişti.

Olağanüstü hal 13 Kasım 2015'te IŞİD'in Paris saldırılarından sonra getirilmişti. Fransa bir yılı aşkın süredir OHAL’le yönetilirken daha birkaç gün önce Başbakan Manuel Valls, Avrupa'nın aşırı sağcı partilerin neden olduğu popülizm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek "Avrupa ölebilir" demekten kendini alamadı. Aslında bu “Avrupa ölüyor” anlamına geliyor.

İngiltere’nin çıkışından sonra AB’nin kalan 2 büyük ülkesinden biri olan Fransa'da gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde aşırı sağ tehlikesi büyüyor. Tüm kamuoyu araştırmaları Marine Le Pen'in ikinci tura çıkacağını gösteriyor. Bu, Fransa'da siyasetin dengesinin tamamen değişmesi anlamına geliyor. Fransa'daki Le Pen tehlikesiyle ABD'de Donald Trump'ın seçilmesi arasında benzerlik ve paralellik kuruluyor.

ABD’nin 45. Başkanı olan Trump’ın söylemi ve vaatleri Avrupa’da derin korku ve endişe uyandırıyor.

Diğer taraftan AB ile Rusya arasına sıkışmış olan Ukrayna, yeni bir tercih ve ittifak arayışına girdi. Ukrayna hükümeti, topraklarının önemli bir kısmını işgal eden Kremlin’in başını çektiği Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyeliğinden ayrılıyor. Ukrayna, Sovyetlerin dağılmasından bu yana BDT üyesiydi.

AB, yarım asırdan fazla kapıda beklettiği Türkiye’ye sık sık kafa tutuyor. Kendince Ankara’ya ayar vereceğini zannediyor. Ama eskiden neredeyse her defasında Ankara üzerinde etkili olan ve sonuç alan AB, son yıllarda sürekli geri adım atmak ve tükürdüğünü yalamak zorunda kalıyor.

Avrupa’da durum bu noktada iken ABD, Trump’la beraber farklı bir belirsizliğe sürükleniyor. Hırçın bir siyasetçi, Beyaz bir Kaddafi rolünde devam eden Trump, eskisi gibi Avrupa’yı korumak için NATO’ya fazla masraf yapmayacağı sinyali veriyor.

Bu durum, güvenliği zayıf olan dev bir fabrika ve ticarethane gibi olan Avrupa ülkelerini daha da ürkütüyor. Trump’ın açıklamaları, onun döneminde ABD’nin daha çok içe kapanıp dahili meselelerle uğraşacağını gösteriyor.

Rusya, uçak kriziyle türbülansa giren Moskova-Ankara ilişkilerini büyük ölçüde normalleştirdi. Kremlin, ittifak anlamında Batı’dan Doğu’ya dümen kırıyor. Bu gelişme de Avrupa ve ABD’yi korkutan sebeplerden biri. Ama Avrupa ve ABD’yi korkutan gelişmeler bunlardan ibaret değil.

Asya-Pasifik’te de önemli arayışlar var. Japonya ve Hindistan, Güney Kore’yi de yanlarına alarak, Çin tehdidini güneyden çevrelemeye çalışıyorlar. Bu durum öncelikle Çin açısından bir tehlike gibi görünse de yakın gelecekte ABD için de ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Muhtemelen Çin de bu kuşatmayı yarmak için Pakistan, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri ile yakınlaşma arayışına girebilir.

Bu yeni jeopolitik ve jeostratejik gelişmeler, Türkiye başta olmak üzere İslam ülkelerine çok kilit bir önem kazandırıyor.

NATO’nun Batı'da bile sorgulanmaya başlandığı ve Batı'nın korkularının çoğaldığı bir dönemde, geçen yıl kurulmuş olan İslam Ordusu, Müslüman dünyası için önemli bir güvence oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Pakistan Parlamentosu’nda ifade ettiği “İslam çatısı altında birleşmeye mecburuz” sözleri geleceğe dair net bir mesaj veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Semerkant’ta İmam Maturidi ve İmam Buhari’nin kabirlerini ziyaretinde, bir yanına Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve diğer yanına MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı alarak çektirdiği fotoğraf da inanıyoruz ki ayrı bir anlam taşıyor.

Türk Cumhuriyetleri arasında Ankara’ya en az yakın davranan Özbekistan’dı. Bu ziyarette Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirzoyoyev’in “Özbekistan’ın dünyada tek önceliği ve tercihi, kardeşimiz Türkiye olacaktır” sözlerini de önemli bir yere not edelim.

Netice-i kelam, İkinci Dünya Harbi’nden bu yana gelen ve Sovyetlerin dağılmasından sonra yeni bir boyut kazanan Batı liderliğindeki küresel sömürü ve vesayet düzeni yıkılıyor. Dünyada yeni bir denge ve düzen arayışı başladı. Bu arayışı başlatan ve cesaretlendiren ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya 5‘ten büyüktür” şeklinde mottolaşan isyanıdır. Bu isyanı şimdi inşaya dönüştürme zamanı..

Alper TAN

19.11.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BATI NİÇİN PANİKTE?

BATI BU SAVAŞI KAYBEDECEK. ÇÜNKÜ...

TRUMP DÖNEMİNDE NELER OLACAK?​

HAÇLILAR NEDEN DAİŞ’İ BİTİRMEK İSTEMEZ?​

CENK MEYDANI ISINIYOR

İŞTE GİZLİ BELGE, ABD EN TEHLİKELİ TERÖR ÖRGÜTÜ

BU TERÖR DEĞİL SAVAŞ AMA KİMİNLE!

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK!

MÜSLÜMANLAR DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR..

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATI'YI KAVURABİLİR!​

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Mehmet özarslan
İngiltere Hindistan sömürgesi altına almak için o bölgeden 500 öğrenci almış eğitilmiş ve Hindistan önemli mevkilerine yerleştirmiş üst akıl fetö ile aynı. Ama bizde Osmanlıca adalet sadece adalet o yüzden yeni yüzyılın parlayan yıldızı biz Osmanlı torunları olacağız....
24 Kasım 2016 23:39
Bir delikden iki kere 1
 // Nezir
Sn.C.Başkanımız buyuruyorlar ki”Bir insan aynı delikten iki kere sokulmaz” Sn.C.Başkanım bir zamanlar ne dediler, gel şu başörtüsü sorununa bir çözüm bulalım diye,sonu ne oldu, ”411 el kaosa kalktı” oldu ve Ak Parti, AYM de başta bu gerekçe olmak üzere gazete küpürleriyle tek bir AYM üyesi oy farkıyla kapatılmaktan kılpayı döndü.Başörtüsü sorunu ise eskisinden beter oldu.Şimdi aynı ses Başkanlık sistemine taş gibi karşıyken aniden döndü ve yine gel Başkanlık sistemini çözelim dedi. ...
22 Kasım 2016 Salı 12:27
Bir delikden iki kere 2
 // Nezir
Eğer bunun sonunda yine diğer cepheden birileri kaos çıkartırsa ki bunun emareleri şimdiden gözüküyor, bu aynı delikten iki kere sokulmak olmazmı.Sn.C.Başkanımızdan anıtkabirdeki çocuk parkıyla ilgili verilmek istenen mesajı çok iyi okumasını öneririm.Türkiye, haber bültenlerinde dizilerde verilen mesajlarla adım adım kaosa sürüklenmektedir. Bu mesajlar iyi okunmalıdır. Okunup deşifre edilmesiyle karşı tarafın oyunu bozulacaktır.Ey en güzel tuzak bozucu Rabbim sana sığınırız....
22 Kasım 2016 Salı 12:26