YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR!
BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR!
04 Ekim 2014 09:26
Dünyanın dört bir yanında şiddetlenen savaşlar ve çatışmalar süper güçlerin dengesini sarsıyor. Gidişat dünya düzeninin çökmekte olduğunu gösteriyor. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, bu gelişmeler üzerine çarpıcı analiz kaleme aldı.

İki üç yıldan bu yana Dünya'nın büyük bir savaşa giriştiğini, önümüzdeki üç-beş yıl bu savaşın daha da şiddetlenerek devam etme ihtimalini anlatmaya çalışıyoruz. Ezberci, ideolojik veya romantik anlayışların manşetleri ve zihinleri işgal ettiği ülkemizde, farklı konulara dikkat çekmenin ne kadar zor olduğunun farkındayız. Ama bunları paylaşma sorumluluğu da bizleri zorluyor.

O yazılarda “Müslüman ülkelerde başlayan savaşların Batı’ya ve Doğu’ya yayılma” ihtimallerini anlatmaya çalıştık. Şimdi bunu biraz daha açabiliriz. Sıkça vurguladığımız bir konu var. Batı’nın Birinci Cihan Savaşı sonrası oluşturduğu “Dünya Düzeni” artık bozuluyor. Çünkü Batı’nın tezleri iflas etti. İnandırıcı bir iddiası kalmadı. İnsanlık için, özellikle Müslümanlar için olumlu bir gelecek vaat etmiyor. Batı, Müslümanlar için sadece ölüm, şiddet, sömürü, sefalet, cinayet ve yalan üretiyor.

Peki Batı nereye gidiyor, Doğu nereye gidiyor? Bu konuda maddeler halinde kabaca şöyle bir mukayese yapılabilir.

Batı özgürlük ve demokrasi vaat ettiği Afganistan ve Irak’a sadece ölüm, yıkım, şiddet, istikrarsızlık ve fakirlik getirdi. Ülkeleri yerle bir etti ve parçaladı. “El Kaide terörünü” sonlandıracağını söyledi. Ama uyguladığı yöntemlerle çok sayıda silahlı örgütün doğmasına zemin hazırladı.

Batı kendi halklarını da artık memnun ve tatmin edemiyor. Çünkü fakir halkları, Ortadoğu’yu, Afrika’yı sömürme üzerine kurulu gayrimeşru yollarla elde edilen refah sürdürülemez durumda. Kolay kazanma ve kolay harcama dönemi kapanıyor batılılar açısından.

Rahata ve rehavete alıştırılmış olan Batı toplumları, sömürülen halkların sırtından geçinmeye alıştıkları için keyfine düşkün nesillere dönüştüler.

Batı'da nüfus artışı bazı ülkelerde durma noktasında, bazılarında ise eksi seyir izliyor. Genç nüfus azalıyor, yaşlı ve üretim kabiliyetini yitirmiş nüfus artıyor. Bu da Batı'daki sosyal güvenlik harcamalarının maliyetlerini devletlerin üzerinde ağır bir kambura dönüştürüyor.

İslam dünyasında ise hızlı bir nüfus artışı var. Bu durum dinamik bir nesle işaret ediyor. Bu dinamik nesil sömürgeci ve istilacı Batı'ya karşı iyice bilenmiş intikam duygularıyla büyüyor. El Kaide, Taliban ve IŞİD gibi örgütler bu ortamda gelişiyor.

Sömürülen halkların sırtından elde edilen imkanlarla bol keseden harcamalar ve yükselen hayat standartları üretim maliyetlerini de yükselttiği için sanayi yatırımları ve üretimleri işgücünün düşük olduğu doğu ülkelerine kayıyor. Yani üretim de Batı'dan Doğu'ya taşınıyor.

Batı'nın çok sofistike, teknolojik savaş silahları, düşmanı, askeri olarak yenmeyi becerse bile artık savaşı kazanmak için yeterli gelmiyor. Bu konuda Afganistan ve Irak’ta olanlar, en sıcak örnekler olarak önümüzde duruyor.

Batı'nın maaş karşılığı savaşan ölüm makinesi askerleri Doğu'nun iman ve ideal sahibi savaşçıları karşısında artık zafer elde edemez durumdalar. Dünyanın iki süper gücünden biri olan SSCB, dünyanın en fakir ülkelerinden Afganistan’a yenik düşmüş ve dağılmıştır. Dünyanın diğer süper devlet, ABD Afganistan ve Irak’ta bir zafer kazanamamıştır.

Afganistan ve Irak’ta Taliban ve El Kaide'yi yok etmek iddiasıyla işgal yapan ABD ve Haçlı koalisyonu, Afganistan’da Taliban ile hükümet ortağı olmuş, El Kaide ise ABD Başkanı Obama’nın iddiasının aksine güçlenerek daha geniş bir siyasi ve sosyal coğrafyaya yayılmıştır.

ABD ve ortakları Saddam Hüseyin’i idam etmiş ama Saddam’ın askerleri ve istihbarat kurumunun kurduğu IŞİD bugün ABD dahil tüm Batı için daha şedit bir tehdit haline gelmiştir.

Doğu son bir iki asırdan bu yana Batı tarafından sistematik olarak sömürüldü. Genel hatlarıyla ifade etmek gerekirse sadece sömürülmedi. Batı ülkelerinin vekili manda idareleri ile yönetildi. Yerüstü ve yeraltı kaynakları Batı'ya taşındı, Batı'da paylaşıldı.

Doğu'nun Batı'ya karşı uyku halinin devam etmesi ve direncinin kırılması için Doğu'da düzenli olarak içeride ve dışarıda savaş, çatışma ve istikrarsızlık üretildi. Yaklaşık bir asırdan beri bölgede rehine veya esir durumunda, gücü boşa harcanmış yüz milyonarı oluşturan Müslüman halklar artık hızla uyanmaya başladılar.

Bu bir asırlık dönemde Batının hegemonyası altında bazen Batılı düşmanlarıyla bazen de birbirleri ile savaşan Müslümanlar ister istemez müthiş bir savaş tecrübesi kazandılar. Batılı devletlerin orduları ise çoğunlukla teknolojiyi tercih ettikleri için rahatlığa ve rehavete alıştılar.

Batı'nın en becerikli olduğu psikolojik savaş taktikleri ise uyanan Müslümanlarca etkisiz hale getiriliyor. Daha da önemlisi Müslümanlar artık en az Batılılar kadar etkili psikolojik savaşlar da yürütebiliyorlar. Bunlara şimdilik örnekler vermeyeceğiz.

Belki bunların içinde en önemli şey özgüven konusudur. Bugüne kadar Batı'nın büyük bir özgüven inancı vardı. Doğu'nun ise özgüveni tamamen kırılmıştı. Batı üst üste aldığı hezimetlerle artık özgüvenini kaybediyor. Doğu ise ardı ardına elde ettiği başarılarla her gün özgüvenini tazeliyor ve daha büyük hedeflere yöneliyor.

Batılıların Vatikan ve kiliselerin de etkisiyle kurdukları uluslararası kurumlar ve bazı gizli örgütlenmeler üzerinden sağladığı ortak harekat ve ittifakları etkili oluyordu. Müslümanlar ise özellikle Hilafetin kaldırılmasından sonra tamamen başıboş hale gelmişti. Batı'nın bu ittifakları itibarını yitirdiği ve gerçek amaçları deşifre edildiği için eskisi kadar etkili olamıyor. Müslümanlar ise her türlü kafa karıştırıcı ve olumsuz görüntüye rağmen, birlik ve bütünlük içinde hareket etmek için yeni bir çaba içine girmiş durumdalar. Bu durum ilerleyen süreçlerde kurumsal ittifaklara da dönüşecektir.

Batı'yı en çok korkutan, düşündüren ve önümüzdeki süreçte en fazla uğraştıracak olan, bu durumdur. Batı bu durumun farkında olduğu için IŞİD’e karşı kurulan koalisyon içinde Türkiye başta olmak üzere Müslüman ülkelerin yer almasını ısrarla istiyor. Maksatları geçmişte olduğu gibi yine Müslümanlar arasına fitne ve fesat sokmaktır. Müslümanları bölmektir.

Türkiye ve diğer Müslüman ülkeler, kendi bölgelerindeki olumsuz hareketlere karşı kendi çözümleri ile çare bulmaları gerekir. Haçlı Batı'nın yöntemleri hiçbir zaman çözüm üretmeyecek aksine çözümsüzlüğü derinleştirecek ve arttıracaktır. Batı'nın, Müslüman ülkelerde müdahale ettiği her yer daha istikrarsız hale gelmiştir.

Batı medeniyeti yükseliş çağının son yıllarını yaşamaktadır. Haçlı zihniyetindeki Batı, bundan sonra siyasi, askeri ve ekonomik yönden hızlı bir daralma, küçülme ve inziva sürecine girecektir.

Fakir ve maddeten çaresiz Afganistan halkının dünyanın süper devleti Sovyetler Birliği’ni darmadağın etmesi gibi, şimdilerde çok geniş bir coğrafyada savaşlar yürüten ABD’yi ve Avrupa’nın muktedir devletlerini de Ortadoğu halkları darmadağın edecektir. Bu bir kehanet değil. Rasyonel veriler bunu anlatıyor. Çok değil önümüzdeki beş yıl içinde bunların önemli bir kısmını izleyeceğiz.

Bu gerçekleri görüp, gelecek planlarımızı ona göre yapmak durumundayız.

Alper TAN                                                                

04.10.2014

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

IŞİD KATİLSE ABD VE İSRAİL NEDİR?

ERDOĞAN NEDEN MÜSLÜMAN BAŞKENTLERİ SELAMLIYOR?

RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

DÜNYA SAVAŞI BAŞLADI HABERİNİZ OLSUN

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATIYI KAVURABİLİR!

İÇİMİZDEKİ VE DIŞIMIZDAKİ İSRAİL

BATI ORADA MÜSLÜMANLAR NERDE?!

KÜRESEL SEFERBERLİK BAŞLADI

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU

PARALEL KULAK KİM İÇİN DİNLİYOR?

 

yzm.jpg

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017