YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BATI İÇİN “SON ASRIN EN DERİN KRİZİ”
BATI İÇİN “SON ASRIN EN DERİN KRİZİ”
05 Aralık 2014 12:49
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Batılı devletlerin kurduğu sömürü düzeninin yıkıldığını ve Batı'nın asrın en derin krizini yaşadığını yazdı. İşte Tan'ın o analizi:

Son 3-4 yıldan bu yana sık sık dile getirdiğimiz gibi 20. yüzyıl başında güçlü Batılı devletlerin kurdukları güdümlü-sömürü düzenleri art arda yıkılıyor. Yıkılan rejimlerin yerine yenileri kuruluyor. Her ne kadar biraz sancılı olsa da kurulan yeni sistemler ilerleyen süreçte daha da güçlenecek ve rayına oturacak.

İlk önce Türkiye’de başlayan bu değişim, ardından Tunus’a, Mısır’a ve Libya’ya sıçramıştı. Ne yazık ki Mısır’da şu sıralar bir kriz yaşanıyor. Ama bu sıkıntının fazla devam etmeden yeniden aslına döneceğine, halkın iradesinin yönetime yansıyacağına inanıyoruz.

Suriye’de ise başlayan devrim süreci henüz tamamlanamadı. Görünürde BAAS ve Esad’ın düşmanı gibi konuşan Batılı güçlü devletlerin çoğu, var gücüyle Şam yönetiminin yanında pozisyon aldılar. IŞİD’e karşı kurulduğu ileri sürülen koalisyon, aslında sadece Esad’ın işine yarıyor ve Esad’a hayat veriyor.

19-21 Kasım tarihleri arasında ABD yönetiminin üst düzey adamlarının basına yansıyan açıklamalarına dikkat ediniz. Medyaya yansıyan haberlere göre ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey "Görevimiz Esad'ı devirmek değil, IŞİD'i yenmek" derken, ABD’nin eski Suriye büyükelçisi Robert Ford "Esad gitmeden IŞİD bitmez" diye konuşuyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise "Geleceğin Suriye’sinde Esad'a yer yok" diyor. Ancak ABD ve onu destekleyen koalisyonun Esad’ı devirmek üzere üzerinde çalıştığı bir plan da yok, böyle bir düşünce de yok. ABD ve Batı korkunç bir çelişki ve kafa karışıklığı yaşıyor. Her gün bir sürü çelişkili açıklamalar geliyor.

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi olan Robert Pearson, yazdığı bir makalede Suriye ve IŞİD konularından bahsederken “ABD ve Türkiye arasında 1974 Kıbrıs Savaşı’ndan bu yana, son 40 yılın en derin krizi yaşanıyor” diye ifade ediyor.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ise bugüne kadar Batılıların açıktan hiç ifade etmedikleri bizim ise 3-4 yıldır sürekli vurguladığımız çok önemli ve net bir konuya dikkat çekti. ABD Savunma Bakanı aynen şunları söyledi: “Dünya, şu an hiç olmadığı kadar tehlikeli. Gözlerimizin önünde yeni bir dünya düzeninin belirlendiğini görüyoruz. Bunun tam ortasında yer alıyoruz. Bunun gibi bir şeyi daha önce hiç görmedik. IŞİD gibi herhangi bir organizasyon görmedik; çok iyi organize olmuş, çok iyi eğitilmiş, çok iyi finanse edilen, çok stratejik. Buna benzer şeyleri bir arada sadece tek bir organizasyonda daha önce görmedik. Önceliğimiz ABD ve bölge ülkeleri için büyük tehlike arz eden IŞİD” dedi.

Bu konuşmasının medyaya yansımasından birkaç gün sonra “istifa” görüntüsüyle görevden alınan Chuck Hagel, “Dünya, şu an hiç olmadığı kadar tehlikeli. Gözlerimizin önünde yeni bir dünya düzeninin belirlendiğini görüyoruz” derken aslında açık olan ama Batılıların bugüne dek ifade etmedikleri bir gerçeği vurgulamış oldu. Ortadoğu’da ve topyekün İslam coğrafyasında düzenler hızla değişiyor. Mevcut rejimler yıkılıyor, yerine yenileri geliyor. Yıkılan rejimler Batı'nın 20. yüzyılın ilk çeyreğinde belirlediği ve kurguladığı rejimler. Yeni kurulanlar ise her coğrafyaya göre nitelikleri biraz farklılık arz eden halk yönetimleri..

İşte Batı'nın canını yakan ve onları çılgına çeviren de bu durum. IŞİD’le mücadele sadece bir bahanedir. Batı, daha önce kendisinin kurduğu ve iflasın eşiğine gelmiş kendi sömürge düzenlerini ayakta tutmak için uğraşıyor.

Bunu artık açık açık konuşmaya başladılar. İslam ülkelerindeki rejim değişiklikleri aslında ilk olarak Türkiye’de başladı. İşte bunun için “Yeni Türkiye” deniliyor. Ama bu yenilik Türkiye ile sınırlı kalmadı. Diğer İslam ülkelerini de etkiledi. Bu hususta Türkiye, İslam ülkeleri için referans ve model teşkil ediyor. Ama bu durum Batı açısından “kötü örnek” anlamına geliyor.

O nedenle Robert Pearson, aslında zahirde bir sıkıntı yokmuş gibi olmasına rağmen, halkların pek fark etmediği, geri plandaki krizi deşifre ediyor. “ABD ile Türkiye arasında son 40 yılın en derin krizi yaşanıyor” diyor.

İslam dünyasındaki bu hızlı değişim gerçekten de Batı açısından aslında sadece son 40 yılın değil, son asrın en büyük krizidir. Bu değişimde en büyük “suçlu” olarak Türkiye görülmektedir. Bu nedenle de ilerleyen süreçte Türkiye’nin üzerine daha çok baskı uygulamaya başlayacaklar.

Buna hazır olalım. Ama şunu da bilelim. Batı'nın kaybedeceğini şimdiden ilan edebiliriz. Bu savaşı Batı şimdiden kaybetmiştir. Bunu onlar da görüyorlar. Gördükleri için de her geçen gün biraz daha agresifleşiyorlar, hırçınlaşıyorlar ve çıldırıyorlar. Türkiye ise son derece rahat ve kendinden emin.

Ankara ziyareti öncesi Rusya lideri Vladimir Putin, acaba neden “Türkiye’de yeni ufuklar peşindeyim” dedi? Putin’in 10 bakanla Türkiye’ye gelmesi, yapılan karşılıklı jestler ve imza atılan anlaşmalar ne anlama geliyor? Bu yakınlaşma Batı'yı neden sinirlendiriyor? Bu konularda daha fazla kafa yormakta fayda var.

Şunu açıkça belirtelim. Avrupa, ABD ve Rusya Türkiye’nin gidişatından son derece rahatsız da olsalar Ankara ile açıktan karşı karşıya gelmeyi göze alamıyorlar. Çünkü şimdiden en önemli bölgesel güç haline gelen ve hızla küresel güç olma yolunda ilerleyen Türkiye ile iyi geçinmenin kapılarını açık tutmak istiyorlar.

Kısaca durum şu. Batı açısında son asrın en derin krizi yaşanmaktadır. Daha beter olsunlar..

Alper TAN

05.12.2014  

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

KANLI HANÇER

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ​

DÜNYA SAVAŞI YAYILIYOR

ORTADOĞU DAĞILIYOR

ANKARA - ERBİL ENTEGRASYONUNDAN KİMLER RAHATSIZ?​

MISIR’I UNUTTURMAK İÇİN SURİYE ÖNE ÇIKARILIYOR​

PERES “İRAN İSRAİL’İN DÜŞMANI DEĞİL”

ESAD’IN GİZLİ DESTEKÇİLERİ KİMLER?​

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017