YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BATI “GÜVENLİK İÇİN” FİŞLİYOR “TÜRKİYE DİKTATÖRLÜK İÇİN!”
BATI “GÜVENLİK İÇİN” FİŞLİYOR “TÜRKİYE DİKTATÖRLÜK İÇİN!”
29 Ocak 2015 17:39
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, "Türkiye’de baskı var, fişleme yapılıyor" , "Avrupa’da, Amerika’da özgürlük var" güzellemesi yapanlarına ithafen bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Fransa fişliyor

Türk dernekleri tarafından 21 Ocak 2012'de Paris sokaklarında düzenlenen yürüyüşe 30 bin kişi katılmıştı. Haftalık haber dergisi Le Point, Fransa'nın kontr-espiyonaj birimi DCRI’nin gösterileri düzenleyen Türk derneklerini fişlediğini yazdı.

Almanya Fişliyor

Almanya 2012’de “Radikalleşme Başvuru Merkezi” kurdu ve bu merkez, yayınladığı ilanlarla, Alman toplumundan, “radikalleştiğini düşündükleri kişileri fotoğraflarıyla birlikte kendilerine bildirmelerini” istedi.

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın emri ile Aşağı Saksonya’da, 1.975 kişinin aşırı sol gruplara üye oldukları şüphesiyle, 3.373 kişinin aşırı sağcı oldukları şüphesiyle, 3.656 Müslümanın da aşırılık yanlısı grupların etkisinde oldukları şüphesiyle fişlediği, fişlenenler arasında çocukların da olduğu geçen yıl resmi raporlara yansımıştı.

O rapora göre, bazı Müslüman göçmenlerin düzenli olarak belirli camilere Cuma namazına gittikleri için yıllarca takip edildikleri ve fişlendikleri anlaşılmıştı. Konuyu araştıran eyalet komisyonu, yüzlerce Müslüman hakkında daha önceki yıllarda başlatılan takibin, somut bir şüphe bulunamamasına rağmen sürdürüldüğünü de ortaya çıkarmıştı.

Daha önce de yine Almanya’da 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişi Neonazi terör hücresi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) tarafından öldürülmüştü. Bu örgütün, yıllarca faaliyetlerini sürdürmesi ve yargılamalardan da bir sonuç çıkmamış olması, Alman derin devleti tarafından korunduğunu ortaya koyuyor.

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)’nun, Almanya’nın 16 eyaletinde iç istihbarattan sorumlu olan “Anayasayı Koruma Teşkilatı”nın himayesi ve kontrolünde olduğu, bu teşkilatın uzun süredir Müslümanları “potansiyel şüpheli” olarak gördüğü belirtiliyor.

İngiltere de fişliyor

Eylül 2006’da Londra Metropolitan Polis Teşkilatı'nın terörle mücadele birimi şefi Peter Clarke Yüzlerce Müslüman'ın polis tarafından hazırlanan şüpheliler listesinde yer aldığını, “Müslümanları izlediklerini” söyledikten sonra “Aralarında sadece teröristler yok. Terörü desteklemeye eğilimli olanlar da bulunuyor...” sözleriyle itiraf etmişti..

The Guardian gazetesi 17 Ekim 2009’da İngiliz hükümetinin “suçsuz Müslümanların siyasi ve dini görüşlerini gizlice öğrenmeye çalıştığı, kişilerin sağlık durumu, cinsel hayatına ilişkin kişisel bilgilere ulaştığını” yazdı. Gazete, elde ettiği belgeye göre “bu kişisel bilgilerin, ilgili kişiler 100 yaşına varıncaya kadar tutulduğunu” da kaydetti.

Buna tepki gösteren Liberty adlı düşünce kuruluşu direktörü Shami Chakrabarti, “Bu olayın İngiltere tarihindeki en büyük casusluk olayı olduğunu, yapılan casusluğun kişilerin hareketlerini değil inançlarını hedef aldığını” belirtti.

140 milyon Sterlin harcanarak kurulan sistemin, Londra'nın doğusunda bir okulda okuyan 9 yaşındaki Müslüman bir çocuğu dahi fişlediği ortaya çıkmıştı. Gazetenin yayını üzerine skandal patlayınca İngiltere İçişleri Bakanlığı, "Terörizmi önleme kavramının casusluk olmadığını terörü önlemek için toplumla birlikte çalıştıklarını” söylemişti.

ABD fişliyor

Şubat 2012’de AP haber ajansı, ABD’nin kuzeydoğusundaki tüm üniversitelerde okuyan Müslüman öğrenciler hakkında detaylı raporlar hazırlandığını ve fişleme raporlarının New York Emniyeti’ne sunulduğunu yazdı.

Habere göre emniyet yetkilileri öğrencilere tuzak e-postalar yolluyor ve okul yönetiminden de bilgiler alıyor. Öğrencilerin günde kaç vakit namaz kıldıklarını dahi araştırıyorlar. “Anket” adı altında Müslüman öğrencilerin mahrem bilgilerine ulaşılıyor, polis, öğrencilerin girdiği internet sitelerini de düzenli olarak takip ediyor.

Bu haber patlayınca, İngiltere İçişleri Bakanlığı gibi New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve Emniyet Müdürü Raymond Kelly de bu uygulamayı savunarak “Yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullandıklarını ve suça karşı önlem aldıklarını” söylediler.

Bütün bunların bizimle ne alakası var diyenlere..

Avrupa’yı ABD’yi allayıp-pullayıp özgürlükler cenneti olarak sunmaya çalışan, ruhunu Batı'ya teslim etmiş güruhun “Türkiye’de baskı var, fişleme yapılıyor” “Avrupa’da, Amerika’da özgürlük var” güzellemesi yapanlarına ithafen yazıyoruz. Çünkü Avrupa’dan neredeyse her gün envaiçeşit fişleme haberleri geliyor. En azından fişlemeye karşı isek Batı yapınca da aynı şeyi söyleyelim Doğu yapınca da.. Biri yapınca “suskun” kalıp öteki yapınca “kötü” demeyelim.

Avrupa ve Amerika fişleyince “güvenlik için” oluyor, Aynı işi Türkiye yapınca “Diktatörlük geliyor.”

Tabii yersen..

Alper TAN

29.01.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BATI NEDEN BATIYOR ANKARA NİÇİN YÜKSELİYOR?​

DÜNYA DİKKAT! ÖFKE PATLAMASI YAKLAŞIYOR!

İÇİMİZDEKİ FRANSIZLARA BATI'DAN DERS!​

CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN

FRANSA VE AVRUPA NİÇİN ŞOKTA!​

ALPER TAN PARİS SALDIRISININ ARKA PLANINI ANLATTI

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

AFGANİSTAN'DA 3.6 MİLYON MÜSLÜMAN KATLEDİLİRKEN NEDEN SUSTULAR?

BATI'YA GÜVENME ÜLKENE GÜVEN!

BATI İÇİN “SON ASRIN EN DERİN KRİZİ”​

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017