YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR?
BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR?
04 Ağustos 2017 15:26
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Batı dünyasının ahlaki, askeri, ekonomik ve toplumsal olarak da hızla battığını ifade ederek, bunu ört-bas etmek için kaba kuvvete ağırlık verdiğini, bunun da korkunun yansıması olduğunu söyledi.

Yıllardır devam eden soğuk savaş giderek ısınmaya ve sıcak bir savaşa evrilmeye başladı.

ABD öncülüğündeki Haçlı dünyası hasım gördüğü zayıf devletlere NATO kimliği altında savaş açıp ve bu Haçlı savaşına bir “uluslararası müdahale” süsü verip görünürde “meşruiyet” sağladı. Askeri ve toplumsal olarak güçlü ülkelere ise mertçe savaş açmayı göze alamadıkları için kendi elleriyle kurdukları “terör örgütü” görünümlü “taşeron ordularla” saldırdılar. İşte FETÖ, PKK, DHKP-C, Boko Haram ve benzeri “terör örgütleri” aslında ABD, Avrupa ve İsrail’in “taşeron illegal ordularıdır.”

ABD’nin, Kongre kararıyla PKK’ya, 1000 TIR’ı bulan silah desteği, artık bu gerçeği, inkarı imkansız hale getirdi.

Aslında bu durum bile ABD ve Avrupa’nın ahlaken, askeri olarak ve ekonomik yönden çökmekte olduğunun ilanıdır.

ABD Harp Okulu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün hazırladığı ve geçen hafta yayınlanan rapor, bu hakikate işaret ederek Dünyadaki ABD hegemonyasının hızla çöktüğü uyarısında bulunuyordu.

Batı'nın stratejik üstünlüğünü kaybettiğini ısrarla vurgulayan Pentagon raporu, Batı'da başlayacak bir iç savaşa dikkat çekiyordu. Rapora göre asıl risk hızla büyüyen Rusya ve Çin değil, Arap baharı tarzı olayların Batı'da çıkma ihtimaliydi.

Aynı günlerde BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov ise "Hiç kimse bu yaşananların yerel olaylar olduğu hatasına kapılmasın. Olaylar birkaç yüz metrekare alanda yaşansa da bütün dünyada milyonları etkiliyor. Yaşananlar duvarın ötesinde, İsrail ve Filistin'in ötesinde ve Ortadoğu'nun ötesinde felakete neden olabilir" uyarısı yaptı.

Yine geçen hafta İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de, “Mescid-i Aksa'daki güvenlik önlemleri konusunda yapılan taktiksel değişikliklerin işleri daha da kötüleştirdiğini ve İsrail'in bunu sonlandırması gerektiğini” belirtti. Livni, İsrail Ordu Radyosu'na yaptığı açıklamada "Filistinlilerle olan çatışmamız ile Ürdün ve diğer Sünni uluslarla yaptığımız işbirliğini, Müslümanları İsrail devletine karşı birleştirecek bir etkinliğe dönüştürmenin bir adım ötesindeyiz” dedikten sonra “İsrail'in Müslüman dünyayla dini bir savaşın kıyısında olduğu" ikazında bulundu.

Bu gelişmelerden sonra İsrail hükümeti, Mescid-i Aksa’daki abluka konusunda geri adımlar attı ve İsrail’in Siyonist Başbakanı Benyamin Netanyahu çok dikkat çekici şu açıklamayı yaptı: "Ben de toplumun hisleriyle aynı yerde duruyorum. Duyguları anlıyorum, Mescid-i Aksa girişindeki güvenlik önlemlerini kaldırma kararımız zordu. Ancak İsrail'in güvenliğinin sorumluluğunu omuzlarında taşıyan bir Başbakan olarak, kararları sakin ve bilinçli biçimde almak zorundayım. Ben kararlarımı büyük fotoğrafa bakarak, kamuoyunun bilgisi dışında, açıklayamayacağım zorluklar ve tehditleri değerlendirerek alıyorum." Demek ki Tel Aviv, bugüne dek hiç görmediği bazı şeyleri görmeye veya hissetmeye başladı.

ABD ve Avrupa hızla yalnızlaşıyor, zayıflıyor. Ama bunu ört-bas etmek için kaba kuvvete daha çok ağırlık veriyor ve hoyratlaşıyor. Bu durum korkunun ve endişenin yansımasıdır.

Bugüne kadar ABD ve Rusya, BM’de kayıkçı kavgası ile Suriye’deki katliamı birlikte teşvik ediyorlardı. Fakat bu kayıkçı kavgası şimdilerde gerçek kavgaya dönüşmeye başladı. ABD, Rusya’ya ekonomik yaptırımlara başladı. Putin, 755 ABD diplomatını Rusya'dan kovuyor. Putin, “hiçbir şeyi cevapsız bırakmayacağız” dedi.

Washington’un bugüne kadar “müttefik” dediği ülkeler Amerikan hükümetlerinin azgınlığı ve saldırganlığı yüzünden en büyük ABD düşmanı haline geldi. Pew Research Center büyük bir araştırma yaptı. Buna göre, dünya üzerinde ABD'yi en büyük düşman olarak gören ülkenin % 72 ile Türkiye olduğu ortaya çıktı. Şu işe bakın ki, ABD'yi en büyük düşman olarak gören listedeki ilk dört sırayı ABD'nin “müttefiki” olan ülkeler oluşturuyor. Güney Kore'nin % 70’i, Japonya'nın ise % 62’si en büyük düşman olarak ABD’yi görüyor..

Meksika ve Kanada halkı, sınır komşusu ABD'yi Rusya ve Çin'den daha tehlikeli görüyor. ABD'yi dost gören iki ülke Polonya ve İsrail.

Birleşik Devletler, siyasi, askeri ve bürokratik kadrolar olarak da kokuşmuş durumda. Trump durmadan kadro değiştiriyor. Bu durum karşısında Amerikan Başkanı, "Beyaz Saray gerçek bir çöplük" demekten kendini alamadı.

Batı dünyası ahlaki ve toplumsal olarak da hızla batıyor. OECD’nin açıkladığı “Aile Veri Tabanı Raporu”nda Haçlı dünyasının ahlaken çöktüğünü gözler önüne serdi.. ABD ve Avrupa’nın yarısının babası belli değil. Amerika ve Avrupa kıtalarında evlilik dışı doğum oranlarının yüzde 50’nin üzerine çıktığının vurgulandığı raporda Amerika ve İngiltere’de yüzde 40.2, Almanya’da yüzde 35, Hollanda’da 48.7, Belçika’da 52.3, Fransa’da 56.7, Meksika’da 64.9, Şili’de 71.1 oranında evlilik dışı doğum gerçekleştiği belirtildi.

Öte yandan kendini dünyanın horozu zanneden zorba devlet ABD, kendi başkanını indirmek için düğmeye bastı. Trump’ın suyu ısınıyor. Yavaş yavaş Donald Trump’ı yargılayacak jüriler oluşturulmaya başlandı.

Bütün bunları niçin yazıyoruz? Dünyanın dengeleri değişiyor. Her türlü olumsuz görünen gelişmelere rağmen devran dönüyor. Aşağılık kompleksinden kurtulalım. Kendimize güvenelim. Başaracağımıza inanalım. Safları sıklaştıralım ve 21. asra damgamızı vuralım. İslam ümmeti ve mazlum milletler bizden bunu bekliyor..

Alper TAN

04.08.2017

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI?

ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK?

DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM

ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR!

BİR DEVRİMİN ARDINDAN..

DÜNYA ALT-ÜST OLUYOR!

HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 

BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ!

SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ?

BATI BU SAVAŞI KAYBEDECEK. ÇÜNKÜ...

3.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR”

KÜRESEL DÜZENİ MÜSLÜMANLAR KURUYOR

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Vedat
Sadece debizde damla olarak bir ornek vereyim. Acin muzik kanallarimizdan birini ve izleyin ne denli bir fuhsiyat var. Gercekci olalim. Biz kendi ahlaksizlik ve yoldan cikmisliklarimiza dur diyemeden, takva ve ihlas sahibi olamadan Allah bize niye yardim etsin. Nicin ummeti Muhammedin basina lider kilsin. Kendimizi kandirmayalim....
07 Ağustos 2017 02:16
 // bascavus
eline sağlık alper tan yalnız bizim milletimiz dünü ıyi bilsin abd nin dünyada kazandığı tek savasyoktur abd ancak Nato vedigerleri savaşa girers...
06 Ağustos 2017 19:34
PEK MHTEREM ALPER TAN AĞABEYİMİZ! ➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Pek de güzel ve doğru söylersin ammâ; Siz'e, fikir ve düşüncelerinize karşı, fikir beyanında bulunmak, bendenizin ne haddine ammâ; Her şeyden önce batı bizi nereye yuvarlıyor, biz kendimiz nereye yuvarlanyoruz, bunu dert edinsek ve sirkelenip kendimize gelsek daha iyi olmaz mı!!!...
05 Ağustos 2017 Cumartesi 18:03