YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATI'YI KAVURABİLİR!
BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATI'YI KAVURABİLİR!
05 Ağustos 2014 17:55
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 10 Ağustos'ta yapılacak olan seçimin, başlayan dünya savaşı için ne kadar önemli olduğunda dair bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Suriye’de üç yılı aşan iç savaş hala sürerken, diğer komşumuz Irak, bölgenin yeni ve gayri resmi aktörü IŞİD saldırıları ile sarsılıp Irak Kürtleri ayrılık açıklamaları yaparlarken, İran fırtına öncesi sessizlik yaşarken, Libya’da Batı destekli darbe girişimleri olurken, Mısır’da geçen yıl darbeyle yönetimi ele geçiren Sisi zulmü varken, Ukrayna’nın fiilen ikiye bölündüğü sırada ve Gazze’de Siyonist İsrail’in soykırım savaşı devam ederken, Türkiye 12. cumhurbaşkanını seçmeye hazırlanıyor.

Bölgemizdeki farklı ülkelerde yaşanan bu savaşlar ve çatışmalar, farklı farklı sebeplere dayanıyormuş gibi görünseler de aslında birbirlerinden bağımsız gelişmeler değiller. Olayların arka planında bir noktada birbirleri ile güçlü ilişkileri var. Bu yaşananlar, aslında yeni bir dünya savaşının görüntüleri ve yansımalarıdır. Büyük bir dünya savaşı başladı bile. Bu büyük savaşta görünmeyen arka planda aslında iki blok çatışıyor. Bu büyük savaşın cepheleri, bölgemizde çok geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda. Sudan’da olanlarla Suriye’de olanlar, Nijerya’da olanlarla Afganistan’da olanlar, Ukrayna’da olanlarla Irak’ta olanlar, Mısır’da olanlarla Türkiye’de olanlar, Gazze’de olanlarla Libya’da olanlar birbirleriyle bağlantılı.

Peki savaşın arka planındaki iki blokta kimler var?

Yeni dünya savaşında Müslümanlarla, Müslüman olmayanlar savaşıyorlar. Müslümanlar 20. yüzyılın başında kendi topraklarını işgal ederek buralarda kukla yönetimler kuran Batı’ya karşı isyan etmeye başladılar. 2010’dan sonra Tunus’ta, Mısır’da, Libya’da, Yemen’de ve Suriye’de başlayan ayaklanmalar bunun içindi. Batı ise bu bölgedeki varlığını her şeye rağmen terk etmek istemiyor. Eskisi gibi devam etmek istiyor. İşte bu iki zıt talep adı konulmamış büyük bir dünya savaşını başlattı bile.

Bunun için her ülkede zahirde ayrı ayrı sebeplere dayanıyor gibi görünen hadiseler, arka planda tamamen birbirleri ile ilişkili. Batı bu ülkelere kendi ordularını göndererek açık bir savaş ilanı yapmıyor. O ülkelerde kontrolünü elinde tuttuğu kesimler üzerinden bir vekalet savaşı yürütüyor. Türkiye’ye karşı yapılmakta olan savaşın vekaletini Pensilvanya örgütü taşeron olarak seleflerinden devralmış durumda.

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, Suriye, Mısır ve Libya gibi ülkelerde de yerli taşeronlar mevcut ve Batı adına bu ülkelerdeki savaşları yürütüyorlar. Ama elbette her ülkede yaşanan iç çatışmalar veya savaşların arka planını görmemizi zorlaştıran dahili sebepler ve gerekçeler de mevcut. Batı bu ülkelerin içindeki belli grupları belli aktörleri kullanarak dolaylı bir savaş yürütüyor. Batılı devletler dış politikalarını, Türkiye dahil olmak üzere Müslüman ülkelerde normal kanallardan çok, psikolojik harekatlarla yürütüyorlar. Bunu devlet altı gruplar ve devlet dışı aktörlerle kurdukları ilişkilerle sağlıyorlar. Türkiye’deki paralel yapılanma böyle bir realitedir. Bu savaş, kendi cemaat alt yapısına da büyük zarar verdiği (ve vereceği kesin olduğu) halde, zahiren savunduğu değerlere, katiyyen aykırı emelleri olan müvekkilinin çıkarları uğruna intihar saldırısı yapıyor.

Büyük savaşta Batı'yı çok zor günler bekliyor!

Ülkelerin içinde vekaleten çarpışan gruplar ve aktörler gerideki gerçeği görmemizi zorlaştırıyor. Fakat farklı ülkelerdeki bu savaşların arka plandaki esas aktörleri giderek deşifre olmaya başladılar. Bu tezahürler, Batı'yı ve destekçilerini, tehlikeli bir sürece ve kendileri açısından çok vahim gelişmelere hızlı bir şekilde yaklaştırıyor.

Bugün Avrupa’da 21 milyon, Rusya’da 27 milyon, ABD’de 29 milyon, Çin’de 130 milyon, Hindistan’da 180 milyon civarı Müslüman yaşıyor. İletişimin bu denli geliştiği günümüzde dünyanın bir ucunda meydana gelen gelişmeler, yerkürenin öbür ucunda anında duyuluyor. Batı'nın haber ajansları ve medya üzerinden gündemi zehirleyerek tek başına gündem belirleme ve haberleri çarpıtma konusundaki mahareti de eskisi kadar güçlü değil artık. Haberleşmenin çeşitliliği ve alternatiflerin mevcudiyeti gayrimüslim dünyanın kuvvetini ve etkisini her geçen gün azaltıyor. Şu sıralar Müslüman dünyasındaki her türlü olumsuz görüntülere rağmen arka planda muhteşem İslami bir uyanış yaşanıyor.

ABD’de Avrupa’da Rusya’da, Çin’de ve Hindistan’da yaşamakta olan Müslümanlar, Afganistan’da, Pakistan’da, Sudan’da Somali’de Mısır’da Suriye’de, Libya’da yapılanları yakinen takip ediyorlar. Bu durum hızlı bir bilinçlenmeye ve kuvvetli bir dayanışmaya doğru evriliyor.

Müslüman ülkelerde başlayan savaşlar, Batı'ya ve doğuya yayılabilir

Bu gelişme, yakın gelecekte Batı ve İslam karşıtı yönetimlerin başını en fazla ağrıtacak bir sonucu doğurabilir. O ülkeler bunun farkında oldukları için kendilerince muhtemel gelişmeleri engellemek için çeşitli tedbirler almaya çalışıyorlar. İsrail’in son Gazze saldırılarının gizli amaçlarından biri de budur. Fakat devletlerin politikaları ve Müslümanlara bakışları olumlu yönde değişmedikçe bu tehlikeyi ortadan kaldırmak mümkün görünmüyor. Bu durum, çeşitli cepheleri açılmış olan yeni dünya savaşının, Ortadoğu ile sınırlı kalmayıp, Avrupa, ABD, Rusya, Çin ve Hindistan dahil dünyanın her yerine yayılması anlamına geliyor. Muhtemelen önümüzdeki üç-beş sene bu hadiseleri en sıcak haliyle yaşayacağız.

Batı'nın bir asırdır uyguladığı savaş yöntemleri tersine dönebilir!

Batı, ilişkili olduğu kesimler eliyle İslam dünyasının içini karıştırıp, Müslüman halkları birbirine düşürürken, acaba kendi içindeki bu kadar çok Müslümanın artık dayanılmaz bir noktaya geldiğinde ayağa kalkmayacağını mı zannediyor? Batı'nın bugüne kadar Müslümanlara yaptıklarının hesabının sorulmayacağını mı düşünüyor? Kendi oynadığı oyunların ve sofistike savaş yöntemlerinin bir gün kendi içine de döneceğini ve Batı ülkelerini cehenneme çevireceğini hiç hesap etmiyor mu? Vahşi Batı açısından bu tehlike hızla büyüyor.!

Ölüm ve zulüm arasına sıkışmış Müslümanların daha fazla kaybedeceği bir şey kalmadıysa kendi onuru için elindeki son sermayeyi de kullanmaktan başka yolu da kalmıyor. İşte intihar saldırıları denen olgu buradan kaynaklanıyor. Ölümü göze almış bir insanın atom bombası kadar tehlikeli olabileceğini unutmamak gerekir. Hem İslam dünyasında hem de Batı'da yaşayan Müslümanlarda basınç çok yükselmiş vaziyette. Eğer bu basınç daha da artarsa meydana gelecek patlama yerküreyi perişan eder. İslam karşıtı gayrimüslim devletler ve Müslümanları yöneten vurdumduymaz liderler şimdiki halleri ile devam ederlerse olacakların altından asla kalkamazlar.

Bugün Ortadoğu’da “Gazze sorunu”ndan söz eden Batı, bunun aslında bir “İsrail sorunu” olduğunu “görmek” zorunda kalacaklar. Bugün Gazze’yi yerle bir eden İsrail de önümüzdeki yıllarda Gazze’nin durumuna düşerse kimse şaşırmasın.

Yeni cumhurbaşkanı ne yapacak?

Dünya açısından böyle büyük hadiselerin çok büyük bir ihtimal dahilinde olduğu şu süreçte Türkiye’de cumhurun başı ve ordunun başkomutanı olacak kişinin bu döneme liderlik edebilecek nitelikte ve kabiliyette olması gerekir. Sadece bürokratik işlemleri takip edecek ve rutin protokol toplantılarına katılacak cumhurbaşkanı profili, Yeni Türkiye’yi taşıyamaz.

10 Ağustos’ta halkımız, sadece Türkiye’nin cumhurbaşkanını seçmeyecek. Türkiye’yi ve İslam dünyasını, başlayan ve daha da büyüyecek olan bugünkü savaşta sevk ve idare edecek, orduya başkomutanlık yapacak kudretli bir lider seçmiş olacak.

Alper TAN

25.07.2014

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

İÇİMİZDEKİ VE DIŞIMIZDAKİ İSRAİL

KADER ADALET EDER

BATI ORADA MÜSLÜMANLAR NERDE?!

KÜRESEL SEFERBERLİK BAŞLADI

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU

ADANMIŞ RUHLAR MI, ALDANMIŞ RUHLAR MI?

PARALEL KULAK KİM İÇİN DİNLİYOR?

RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

ORTADOĞU DAĞILIYOR

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // A.dınsel
Alper bey ,gerçek islami şuura sahıp kımse.bırakın ıntıhar etmeyı ıntıhar saldırısıyla,masum ınsanları katledemez...ıslamda kımseye boyle bır hak tanınmamıstır!...karıncayı ezen bunun bıle hesabını veremezken;bunu anmak bıle düşündürücü bu ıntıhar saldırılarını yapanlar gunumuz hasan sabbah'cılarıdır ancak...saygılarımla...
16 Kasım 2015 22:48
 // Azat
Evet katılıyorum 3. Dünya savaşı çoktan başladı...
01 Temmuz 2015 07:48
devamı 4
 // abdullah
sayın Erdoğan bunların ipiyle Türkiyeyi kuyuya indirirse bilsin ki bütün çabaları boşa gidecektir ve sonunda oda nasibini alacaktır bu işten.her gördüğün sakallıyı hoca sanmasın her gördüğü kıravatlıyı adil sanmasın daha 1 sene önce darbecilere çanak tutanlarla işbirliği yapmasın bu onun en son siyasi adımı olur bu sefer onun mağduriyetide kalmaz çıkacak bir çıkış yoluda....
26 Eylül 2014 Cuma 14:47