YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayna için neden yasak talebi yok?
Ayna için neden yasak talebi yok?
08 Aralık 2009 12:00
ALPER TAN

Türkiye’nin gündeminde çok yoğun olaylar var. Tarihi bir dönemden geçiyoruz. Ama ortamın gürültüsü ve telaşı nedeniyle anlamakta zorlanıyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz dönemin önemini yıllar sonra daha iyi fark edeceğiz. Devlet asırlık sorunları çözmeye çalışıyor, ABD’den veya diğer güçlerden bağımsız hareket edilebiliyor. En az bunlar kadar önemli bir konu da millet iradesine ve demokrasiye karşı kastetmek üzere plan yapanlar, Cumhuriyet tarihinde ilk defa yargılanıyorlar.

DTP beni kapatın diye uğraşıyor:

DTP, terör örgütü PKK ile ilişkisi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nde yargılanıyor. DTP’liler kapatılma konusuna yabancı değil. Daha önce de bu çizgide siyaset yapan özü aynı adı farklı partiler kaçıncı defadır kapatıldı. Her defasında yeni bir parti ismi konularak yola devam edildi. “P” sabit kalmak kaydıyla 29 harften oluşan alfabede sayısız parti ismi koymak mümkün. DTP kapatılırsa yerine geçecek parti zaten hazır. Sadece tabela değişecek. Eğer kapatılırsa, DTP yasal olarak kapatılmış olacak. Ama sonuç değişmeyecek. Sadece Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı aynı gerekçelerle hazırladığı kapatma iddianamesindeki parti adı ve bazı şahıs isimlerini değiştirerek bir süre sonra Anayasa Mahkemesi’ne bir dosya daha gönderecek. Bu da zaten onun için kolay ve zevkli bir şey. Dolayısıyla sorun olmayacak.

DTP eşbaşkanı -PKK eşbaşkanı da denilebilir- Emine Ayna Anayasa Mahkemesi'nin görüşmeye başladığı davada partinin kapatılması için elinden gelen gayreti fazlasıyla gösteriyor. Hatta partinin bir an önce kapatılması onu daha çok memnun edecek.

Emine Ayna “açılımı bitiren devlettir” diyor. “Halkı demokratik kanallar dışında silah dahil olmak üzere farklı seçeneklere yönlendiriyorsun” diyerek açıkça silah tehdidinde bulunuyor. “Bize, ‘Siz halen o Meclis’te ne yapıyorsunuz. İstifa edin gidin dağa’ diyorlar. Tabanın öyle bir söylemi var” diye güya halkın talebini dile getirmiş oluyor. Emine Ayna’nın “partimizi vakit geçirmeden kapatın” talebi anlamına gelen en açık sözü ise şu: “Bizim siyaset yapabilme koşullarımızı Öcalan ve PKK hareketi ortaya çıkarmıştır. Benden bunu inkar etmem beklenmemeli, edemem. Bu, kendimi, tarihimi, kimliğimi inkardır. Kimse bunu, DTP’nin inkar etmesini de beklemesin.”
Yani sözün özü şu: DTP’nin, Emine Ayna’nın başını çektiği kanadı partinin acilen kapatılmasını istiyor. Eğer DTP’yi kapattırabilirlerse sine-i PKK’ya dönecekler. DTP’nin kapatılmasını şiddete meşruiyet gerekçesi olarak istismar edecekler. Ardından da ülkeyi erken seçime zorlayıp demokratik açılım sürecini sonuçsuz bırakmak için çalışacaklar. Bu konuda CHP destek için zaten hazır bekliyor.

Ergenekon örgütleri:

Daha önce de defalarca yazdığımız gibi PKK, DHKP-C, Hizbullah, TİT ve İBDA-C gibi örgütler Ergenekon’un silahlı gücünü oluşturuyor. Ayrıca farklı isimler altında faaliyet gösteren çok sayıda çete de aynı yolun yolcusu. PKK’nın siyasi kolu olan DTP de Ergenekon’un partisi. Tokat’ta askerlerimizin şehit edilmesi son haftalardaki provokasyonların parçası. Milliyetçi kesimlerin yoğun olduğu bir merkez olarak Tokat özellikle seçildi. Maksat, Türk milliyetçilerini sokağa dökerek Demokratik açılım sürecini Türk-Kürt çatışmasına dönüştürmektir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yıllardır bu konudaki hassasiyetini sürdürüyor. Ama yer yer onun da kontrolü dışında olaylar olabiliyor. Herkesin çok sağduyulu olması gereken bir dönemdeyiz.

ortamına dönülmesi sadece Ergenekon’un ve yasakçı zihniyetin işine gelir. Tıpkı Güneydoğu’da yer alan baro başkanlarının sağduyu çağrısı gibi, Kürt aydınların ve Kürt vatandaşlarımızın da bu sabotaj yapanlara haddini bildirecek tavır göstermeleri gerekir. Şimdiye kadar Kürt vatandaşlarımızın çektiği sıkıntıların gördüğü zulümlerin bir sorumlusu millet karşıtı derin devlet ise unutmayalım ki diğer tarafı da kandan ve şiddetten beslenen ve derin devletle Ergenekon’la işbirliği içinde olan Abdullah Öcalan, Emine Ayna ve onlar gibi hareket edenlerdir. Hiç unutmayalım ki Ergenekon’un her yerde kolu ve işbirliği içinde olduğu kişiler var.

Emine Ayna için neden yasak talebi yok?

Şimdi çok önemli bir sorum var. DTP kapatma davası görülmeye başlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği iddianamede hem kapatma talebi var hem de bazı DTP’lilere siyasi yasak talebi. Diğerlerine göre daha ılımlı olan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de siyasi yasak istenen isimlerden. Ama her ne hikmetse Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın siyasi yasak talep ettiği isimler arasında, bir siyasi parti eşbaşkanı gibi değil de PKK eşbaşkanı gibi konuşan ve PKK ile ilişkisini tüm açıklığı ile ortaya koyan Emine Ayna yok.
Emine Ayna siyasi yasak talep edilenler arasında acaba neden yer almıyor. Emine Ayna konuşmalarındaki bu cesareti acaba nereden alıyor. İddianamede yer alanların tamamına siyasi yasak gelirse Ergenekon’un siyasi kanadı DTP içinde yer alan nispeten ılımlı isimler de yasaklanmış olacak. Ama Emine Ayna gibi militanların ise önü iyice açılmış ve güçlendirilmiş olacak. Acaba neden? Sizce Emine Ayna’nın bu imtiyazı nereden kaynaklanıyor olabilir?
Yedi şehit daha verdik. Olaylar devam ediyor. Bu olayı hangi taşeron örgüt üstlenirse üstlensin bunun fazla bir önemi yok. PKK’da yapsa DHKP-C de yapsa başkası da yapsa patron belli. Yani Ergenekon. Ey Emine Ayna şimdi çal çal oyna. Ama unutma ki artık her şey ayna gibi ortada.

ANALİZ VİDEO

Alper TAN
07.12.2009

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
BATI MEDENİYETİNİN ÇÖKÜŞÜNE HAZIR OLUN 22.03.2017HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 15.03.2017AVRUPA NİÇİN DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR? 10.03.2017NİÇİN “HAYIR” DEMELİYİZ! İŞTE SEBEPLER.. 06.03.2017ASLINDA “KİMLER RAHATSIZ” 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017FETHULLAH’I VERSELER NE OLACAK! 23.02.2017BU SİSTEMİN NE ZARARI VARDI DA DEĞİŞTİRİYORUZ? 15.02.2017ABD’NİN DİNCİ SİYASETİ TUTAR MI? 12.02.2017SANDIĞA GİDERKEN DÜNYADA NELER OLUYOR? 09.02.2017DONALD TRUMP’A TEŞEKKÜR MEKTUBU 31.01.2017ABD GİZLİ BELGESİ VE REİNA SALDIRISI! 17.01.2017ABD, NATO, TERÖR VE CUMA HUTBESİ! 02.01.2017BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ! 30.12.2016SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ? 27.12.20162017 VE SONRASI NELER OLABİLİR? 22.12.2016BU “TERÖR” DEĞİL, “DIŞ SALDIRIDIR” 17.12.2016İRAN, MÜFLİS BATININ TRUVA ATI MI? 16.12.20163.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR” 12.12.2016BATI DEĞERLERİ VE HEGOMONYASI SARSILIYOR! 08.12.2016
HER SEY ORTADA
 // mirza32
ALPER BEY E COK TESSEKKÜR EDERIM.GERCEKDEN COK DOGRU TESPITLER YAPIYOR AMA NEDENSE BIRCOK KIMSE GÖRMEZDEN GELIYOR YADA IDOLOJISINE TERS VE MENFATINE UYMADIGI ICIN KABULLENMEK ISTEMIYORLAR :ALPER BEY E BIZLERI AYDINLATMASINA DEVAM ETMESI GEREKDINE INANIYORUM:ALLAH YARDIMCIN OLSUN...
10 Aralık 2009 19:49
YAVUZ BAL' A
 // halil ibrahim
SEVGİLİ KARDEŞİM YAVUZ BEY; BEN TÜRK ÇOCUĞUYUM.TÜRK OLMAKTAN UTANÇ DUYMUYORUM.DÜN DEVLETİ ALİYYEYİ PARÇALAYAN İTTİHATÇI KOMİTACI ÇETELER NE İSE;BU GÜNKÜ ERGENEKONCULAR ODUR.YANİ,ERGENEKONCULAR;İTTİHATÇILARIN GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİDİR.VE DÜN BUNLARIN İÇERİSİNDE; NE HALİS BİR TÜRK,NEDE HALİS BİR MÜSLÜMAN VARDI.ERMENİ,RUM,BULGAR,SÜRYANİ,YAHUDİ VE DÖNMELERDEN OLUŞMUŞ BİR TOPLULUKTU.BU GÜNDE AYNISI.ÖRGÜTÜN İSMİNİN ERGENEKON OLMASI;MENSUBLARINI TE...
10 Aralık 2009 18:25
Analiz mi? Al sana analiz..2
 // Yavuz BAL
Terörden sadece muhalefet mi nemalanır,silah taciri ülkelerin adı niye geçmez?Mayınları bunlar kendi imal etmiyor ya, yada biksi denilen ölüm makinalarını!DTP nin kapatılma davası başladığı gün partinin kapısında amerikalı bir şahıs boy gösteriyor.. Bağımsız türkiye mavalları okuyan babakan ve taifesi, nooluyoz diyemiyor! Muhalefetin gözünden kaçıyor!?Ya beyler maymun gözünü açtı.. bu milletin sabrı analiz ya da yorum tanımayacak noktaya geliyor. Yug...
10 Aralık 2009 00:02