25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri17 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayaklanmayı kim destekliyor?
Ayaklanmayı kim destekliyor?
02 Mart 2011 13:37
ALPER TAN

Libya’daki halk ayaklanması farklı bir noktaya doğru çekilmeye çalışılıyor. Ayaklanmalarda, envai çeşit sömürge yöntemlerinin uygulandığı, bir asırlık baskı ve zulmün tesiri var. Daha önce de yazdığımız gibi Afganistan ve Irak’ta ABD’nin başarısız olmasında Türkiye öncülüğündeki bölge ülkelerinin kozmik çalışmaları etkili oldu. Olumlu-olumsuz her şeyi ABD ile izah edenlere bu sözler, şimdi çok iddialı gelebilir. Yıllardır Türkiye’de yaşanan değişimi ve gelişimi anlatırken de bazıları hayal gördüğümüzü ileri sürüyorlardı. Şimdi sahipleniyorlar. Bu da bir gelişme.. Önümüzdeki yıllarda bu konunun detaylarını kamuoyları daha açık görecek ve anlayacaktır diye düşünüyorum.

 

Türkiye, 2002’den bu yana bazı uluslar arası konularda dost ve kardeş ülkelerle müşterek hareket ediyor. Türkiye, bölgede, Pakistan, Malezya, Endonezya, İran, Suudi Arabistan, Mısır, Tunus ve Cezayir’le ortak hareket ediyor. İlk altı ülkede en üst düzey diyalogla bu ilişkiler sürdürülürken,  Mısır, Tunus ve Cezayir’de rejim savunucuları ile değil, rejimin içinde etkili, muhalif devlet adamları ile hareket ediliyor.

 

İslam ülkelerinin güvenlik ve istihbarat kurumları verimli bir koordinasyona kavuşturulması ve dayanışma sağlanması için 2010’da İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) bünyesinde; tek çatı altında birleştirildi. Bu çatının başına geçtiğimiz Eylül ayında bir Türk istihbaratçı getirildi. Böylece bu yapı içindeki İslam ülkeleri birbirleri ile ciddi bir istihbarat paylaşımı yapıyorlar. Ortadoğu’daki halk ayaklanmaları bu yapı tarafından çok yakından takip ediliyor. Ayaklanan halkların kendi içlerinde çatışmaya girmemesi ve dış tahriklere itibar etmemeleri için büyük bir çaba sarf ediliyor. Bunun sonucu olarak dikta rejimlerine karşı ayaklanan halk bütünlük içinde hareket ediyor. Grupların çatışmasını İKT bünyesinde kurulan Güvenlik ve İstihbarat kurumu önlüyor.

 

Bölge halklarının despot rejimlere baş kaldırmasının, ABD’nin Afganistan ve Irak’ta başarısız olması ve ABD’nin Irak’taki muharip güçlerini çekmesinden sonra başlaması tesadüf değil. Bu ayaklanmaları planlayan halk önderlerinin sağlam bir strateji ile hareket ettiklerini gösteriyor. Tunus’ta Bin Ali ve Mısır’da Mübarek’in halka direnemeyip kaçmaları, diğer ülkelerdeki halkların cesaretlerini zirveye çıkardı. Ayaklanan halkların meydanlarda taşıdıkları pankartlarda sadece kendi başkanlarının gitmesi talebi yok, aynı zamanda ABD’ye de “defol” deniliyor.

 

Libya’da 42 yıldan bu yana halk komiteleri var. Bu komiteler köy, mahalle ve kasabalarda yönetimden sorumlu. Parlamentoyu da bu komiteler belirliyor. Libya’da muhaliflerin kontrolü ele geçirdiği bölgelerde yönetim bunların elinde. Bingazi’de de yönetim halk komitelerinin kontrolünde.

 

ABD, İtalya ve Fransa, bölgedeki gelişmelerden, yönetimlerin, halkların eline geçiyor olmasından memnun değil. Bugün Sarkozy, Kaddafi kadar sıkıntılı. Derin Amerika Mübarek kadar üzüntülü. O sebeple Amerika bir taraftan Kaddafi’ye kızıyor görünürken arka taraftan bu diktatöre destek veriyor. Yıllardır 200 Amerikan subayı Libya kasabına destek için bu ülkede bulunuyor. Washington, söylediklerinde samimi ise Kaddafi’ye destek olan 200 subayını derhal çekmesi gerekir. Ama doğrudan ve İtalya üzerinden diktatöre destek veriyor.

 

Türkiye, halkların özgürlüğüne kavuşmasını hem açıktan hem de kapalı kapılar ardında savunuyor ve destekliyor. ABD ve Batı zahirde farklı, kapalı kapılar ardında farklı davranıyor. Batı’nın ikiyüzlü politikası değişmedi. ABD ve Batı diktatörlerin arkasında durmaya devam ediyor.

 

ABD, Kaddafi’nin daha fazla kan dökmesini teşvik ederek NATO’nun bu ülkeye girmesine gerekçe ve meşruiyet sağlamayı düşünüyor. ABD, NATO şemsiyesi ile Libya’yı kontrol altına almak istiyor. Şimdiden Amerikan savaş gemileri Libya’ya yaklaşmış durumda.

 

Bölgede ayaklanmalar devam ederken Türkiye ve İran savaş gemilerinin Akdeniz’de dolaşmaya başlaması çok anlamlı. Görünen o ki bu bir meydan okumadır. Yabancı güçlere karşı “Bu bölge bizden sorulur” mesajıdır.

 

Bu ülkelere NATO ve ABD’nin vereceği hiçbir fayda olmadığı gibi sadece zarar, kan ve şiddet olabilir. ABD’nin demokrasi ve insan hakları vaad ettiği, bu vaatlerle 2003’te işgal ettiği Irak halkı da şimdi ayakta. 9-10 senedir ABD, Afganistan ve Irak’a zulüm, kan, şiddet ve sefaletten başka ne getirdi? Afganistan ve Irak’ı bu hale getiren ABD ve NATO mu Libya halkını kurtaracak? Onların kaygısı halkı kurtarmak olamaz. Olsa olsa fırsattan istifade petrol kuyularına el koymak olabilir.

 

Kaldı ki ABD ve NATO müdahalesine halk izin vermeyecektir. Eğer Libya’ya bir müdahale gerekecekse de bu müdahale İslam ülkeleri tarafından yapılır. Ve sadece halkın taleplerinin karşılanması için yapılır. Petrol kuyuları için değil. Nitekim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Mısır ziyaretinde Türkiye’nin Mısır’la birlikte Libya’daki olaylara müdahale etmesi ve daha fazla kan dökülmesini engelleme formülleri gündeme gelecektir diye düşünüyorum. Başbakan Erdoğan’ın Libya’ya NATO müdahalesine net olarak karşı çıkması boşuna değil.

 

Bu arada, birkaç hafta içinde ABD ve NATO, istese bile Libya’ya müdahaleyi düşünemeyecek duruma gelebilir. Afganistan’da önü alınamayacak ayaklanmalar çıkabilir. ABD ve NATO’nun kıyameti olacak bu olaylar neticesinde hem NATO hem de ABD, tası tarağı toplayıp bu ülkeden kaçmak zorunda kalabilir.

 

Ne diyelim? Daha beter olsunlar.

 

Alper TAN

02.03.2011

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
SİZDEKİ BU NEFRET NİYE
 // İRFAN BALCI
Alper bey sizi tv ekranlarında birkaçkez izleme imkanı buldum hayretle dinledim sizde anlaşılmaz bir şekilde ERBAKAN düşmanlıgını şahsına ve fikirlerine karşı içinizde kin,nefret ,dolu bir izlenim verdiniz inşallah ben öyle anlamışımdır birde erbakan ölmeden 2 gün önce hastane odasında ittifaklarla ilgili oldugunu söylediginiz toplantıda HASPARTİLİLERLEDE GÖRÜŞTÜĞÜNÜ söylediniz sizde o toplantıdamıydınız!?...
07 Mart 2011 11:49
ayaklanmayı kim destekliyor
 // eyup altun
Çok mükemmel bir yazı yazmışşın Alper Abi...Çogu yazılarını okuyorum.Milletimizi ve islam alemini aydınlattıgın için sana ne kadar teşekkür etsek azdır.Senden Allah razı olsun.Cenabı Allah sana hayırlı uzun ömürler versin.Aile mutlulugu versin amin......
04 Mart 2011 16:47
Gerçeklere geniş bakarsanız görürsünüz
 // Melih Aykut
Türkiye üzerinde hiç kontrol edici dış güç ve organize gizli iç güçler de yok mu ki kendi başına bir kaç arap ülkesiyle birlikte hareket etsin?...
03 Mart 2011 11:37