YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk: Bu bir istibdat rejimi
Atatürk: Bu bir istibdat rejimi
20 Mayıs 2011 14:33
ALPER TAN

12 Haziran seçimlerine doğru zaman hızla ilerlerken siyasi liderlerin atışmaları da hararetleniyor. Son günlerin malzemesi ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun akıl hocalığını eski siyasetçi Süleyman Demirel’in yapması. Demirel’in geçmişte CHP için nasıl atıp tuttuğu neler dediği ise diğer ironik hatırlatmalar..

 

Demirel gibi “Dün dündür, bu gün bugündür” lafıyla veya “Haa o gün o sözün altını mı çizmiştim. Bak şimdi de üstünü çiziyorum” hokkabazlığı ile tanınan birinin ne dediği çok mühim değil.

 

Bu yazıda CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP rejimini nasıl gördüğü ve nasıl tanımladığını hatırlatmak isterim. Zannediyorum duyduğunda herkesin gözleri fal taşı gibi açılacaktır. Aaa bunu Atatürk mü söylemiş diyenler bile çıkabilir. Atatürk’ün aşağıda hatırlatacağım sözleri, CHP’nin daha 1930’larda Atatürk’ün kontrolünden çıktığını açıkça gözler önüne seriyor ve Atatürk’ü çok ciddi rahatsız ettiğini de açıkça ortaya koyuyor.

 

1930 Temmuz ayının son günlerinde Mustafa Kemal, Fethi Okyar’a parti kurmasını emredince o da muhalefette olmanın güçlüklerini anlatıyor. Atatürk ise cevaben diyor ki:

 

‘’Bunlara tahammül edeceğiz başka çare yok. Bugünkü manzaramız aşağı yukarı bir diktatör manzarasıdır. Gerçi bir meclis var; fakat dahilde ve hariçte bize diktatör nazarıyla bakıyorlar. (…) Halbuki ben, Cumhuriyet’i, şahsi menfaatim için yapmadım. Hepimiz faniyiz, ben öldükten sonra arkamda kalacak müessese bir istibdat (sıkıyönetim) müessesesidir. Ben ise millete miras olarak bir istibdat müessesesi bırakmak ve tarihe o surette geçmek istemiyorum. (…)

 

Bugünkü idare şekli lafzen cumhuriyetse de cumhuriyetten ziyade diktatörlüğe benzemektedir. Halbuki, Cumhuriyeti şahısların hayatına bağlı tutmak tehlikelidir. Cumhuriyeti şahsi idare şeklinden kurtararak kanunlara, hukuka tabi etmek hepimiz için vazgeçilmez bir vazifedir…

 

Fakat mesele çok zordur. Kuvvet ile idareye alışmış olanlar (CHP), serbest münakaşa ve ikna yoluyla hükümeti idarede zorluk çekerler. Yalnız şurası var ki kuvvete dayanarak yönetmek kolaydır, size yakışan ise güç olan ikinci şıkkı uygulamaktır.’’

 

Görüldüğü gibi daha 1930’da Atatürk, CHP rejiminin ülkeye bir istibdat getirdiğini kendisi açıkça ifade etmekte ve bundan yakınmaktadır. Bu sözler, “Yeni CHP” denilen ama neresinin yeni olduğu tam anlaşılamayan siyasi partiyi yönetenlerin kulağına küpe olmalıdır. Tabii gerçekten Atatürkçü iseler..

 

Atatürk'ün işaret ettiği çok önemli bir gerçek de, bu yüzyılın hızla ilerleyen dünyasında, medeni ülkeler arasında yer alabilmenin yolunun yeniliğe bağlı olduğudur. Nutuk’ta yer alan, Atatürk’ün bizzat kendi sözleri ise aynen şöyle:

"Medeniyet yolunda başarı yeniliğe bağlıdır. Sosyal hayatta, iktisadi hayatta, ilim ve fen sahasında muvaffak olmak için yegane tekamül ve terakki yolu budur. Hayat ve yaşayışa hakim olan kanunların zaman ile değişmesi, gelişmesi ve yenilenmesi zaruridir. Medeniyetin buluşları, tekniğin harikaları, cihanı değişimden değişime uğrattığı bir devirde, asırlık köhne zihniyetlerle, geçmişe bağlılıkla varlığını korumak mümkün değildir." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s. 181)

 

Atatürk’ün kendi döneminde hazırlanan 1921 ve 1924 anayasalarının hiç birinde değişmez/değiştirilemez/değişmesi teklif bile edilemez maddeler yoktur. Anayasalarda yer alan değişmezlik tabuları, 27 Mayıs ve 12 Eylül darbecilerinin ürünüdür. Ve Atatürkçülükle uzaktan yakından alakası yoktur.

 

Peki Atatürk’ün istibdat getirmekle itham ettiği kendi partisi nasıl bir Türk ve nasıl bir Türkiye doğurmuştur biliyor musunuz? Bunun cevabını 24 Ocak 1993’de bir derin devlet operasyonuna kurban giden Uğur Mumcu açıklıyor:

 

“Bir gülmece dergisinin ifadesiyle, Türk vatandaşı İsviçre medeni kanununa göre evlenen, İtalyan ceza yasasına göre cezalandırılan, Alman ceza mahkemeleri usulüne göre yargılanan, Fransız idare hukukuna göre idare edilen ve İslam hukukuna göre gömülen kişidir.” CHP istibdadı işte böyle garip bir Türk ve böyle garip bir Türkiye oluşturmuştur.

 

Uğur Mumcu ise, bu gerçekleri yüksek sesle açıkladığı için katledilmiştir. Sistematiğini CHP’nin kuruduğu ve şu an CHP iktidarda olmasa bile hüküm süren devlet istibdadının kaldırılması ve Kürt sorunu başta olmak üzere ülkemizin temel meselelerinin çözümü için insan onurunu esas alan tam demokratik bir anayasaya ihtiyacımız var. Seçim meydanlarında dolaşan yalan rüzgarları zihinlerimizi esir almamalı.

 

Seçimden sonra tüm siyasi partilerin en önemli siyasi hedefi, darbe anayasasını değiştirmek ve demokrasiye kavuşturmak olmalı.

 

 

ALPER TAN

20.05.2011

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
ne guzel degerlendırme
 // ctd
Ataturk ten alıntı yapıp chpnın o zaman yaptıklarını degerlendırırken
bugunku ıktıdarın temel fıkırlerını Ataturk zamanında benımseyenlerın yaptıklarını da degerlendırmek lazım Seyhler Mollalar Olayları sonrasında Kubilay olayı .Umarım Kubilay olayınıda derin devlete kitlemeye calısmassınız.dunyanın en sığ düşüncesi 70 yıl öncesi şartıyla bir partiyi bugun yargılamak.Bu Atatürk'ü her eve niye internet bağlatmadı diye suçlamak gibi bişeyki RTE ...
21 Mayıs 2011 22:21