YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Asker kağıttan kaplanmış" CHP kese kağıdı
"Asker kağıttan kaplanmış" CHP kese kağıdı
07 Şubat 2011 12:07
ALPER TAN

Anayasa profesörü bir siyasetçi böyle olursa diğerlerinin durumunu siz düşünün. Gökten zembille inen ve kaşla göz arasında CHP üyesi yapıldıktan sonra parti yönetimine getirilen ve kısa süre CHP genel sekreterliği yapmış olan Anayasa profesörü Süheyl Batum, CHP’ye yakışır bir taktik uyguluyor. CHP yargılanmalarının önünde engel teşkil ettiği için bir taraftan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını isterken diğer taraftan yargılanan Ergenekoncuların önümüzdeki seçimde milletvekili yapılarak dokunulmazlık zırhına kavuşturulması için savaş veriyor.

CHP, Yargıtay’ın ağırdan alması ve kararı ile serbest kalan Hizbullah Örgütü mensuplarının tahliyelerinde hükümeti suçlarken, diğer taraftan Ergenekon tutuklularının da Hizbullah’taki gibi bir “lütufa” mazhar olabilmeleri için formül hazırlığına girmişti.

CHP bir yandan teröre karşı çıkarken diğer yandan terör örgütlerine taktik verdiği iddianamelerden anlaşılan isimlere lojistik destek sunuyor.

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun da içinde bulunduğu bir kesim, bu anlayıştan rahatsız olmasa bile partinin bu kafayla büyümesinin mümkün olmadığını gördüğü için başka taktik ve bazı takiyyelerle halkı etkilemeye ve oy devşirmeye çalıştı. Ama o da tutmuyor. Çünkü Kemal Bey’in söylediğini Süheyl Hoca boşa çıkaracak açıklamalar yapıyor. Süheyl hocanın sözlerini Kemal Bey açıktan desteklemiyor.

Ali yazar, Veli bozar. Küp suyunu çeker azar azar. Yani CHP’deki bu tutarsız tavırlar, kimseyi memnun etmediği gibi, Deniz Baykal zamanında “Değişim karşıtı” kenetlenmiş görünen cephe de yavaş yavaş çöküyor. Bu öyle bir gidiş ki CHP, ne İsa’ya yaranabiliyor, ne de Musa’ya. Yani bu gidişten Ergenekoncular da hoşnut değil, CHP içindeki değişimciler de.

Şimdiye kadar sırtını askere dayayarak haki renkli siyaset yapan CHP, son yıllarda askerin tavrından rahatsız. Peki CHP askerin hangi tavrından rahatsız diye soracak olursanız… Askerin demokratik ülkelerde olması gereken yere çekilmesinden, hükümetlere muhtıra vermeye kalkışmamasından, siyasete müdahale girişiminde bulunmamasından. Hatta ordu içinde darbe ve müdahale girişiminde bulunanları Genelkurmay’ın yargıya teslim etmesinden rahatsız CHP…

Süheyl Batum, “Biz onları asker zannederdik. Meğer kağıttan kaplanmış. Amerika askerin içini boşaltmış” diyor. Süheyl Hoca, çok üzgün… Süheyl Hoca o eski günleri özlemle hayal ediyor. Ne güzel, asker siyasete yön verecek, Süheyl Hoca’yı koltuğa oturtacak. Süheyl Hoca arkasına aldığı silahlı güce güvenerek siyasete ve halka caka satacak. Askerden talimat alan medya Süheyl Hoca’nın tüm hatalarını yerlere göklere sığdıramayacak. Süheyl Hoca’mız da bu “Mübarek” saltanatı devam ettirecek. Bu arada her türlü zulüm, faili meçhul, yasak, baskı, fakirlik ve geri kalmışlık meşru olacak. On yılda bir darbe, beş yılda bir ekonomik kriz. Gitsin Süheyl gelsin Derviş. Oh ne ala.  

Süheyl Hoca farkına varmadan bir şeyi de itiraf etmiş oldu: Şimdiye kadar bizim ordumuzun ABD kontrolünde olduğunu.. Demek ki Süheyl Hoca, ABD doldurmayınca asker darbe yapmıyormuş. Süheyl Hoca, ABD artık dolduramayacak. Asker de darbe heveslisi olmayacak. Bu senin hoşuna gitse de böyle, hoşuna gitmese de… Artık Türkiye değişti. Değişime sen de alışacaksın. ABD dolduruşa getiremediği gibi, kimse senin dolduruşuna da gelmeyecek. Hani Süheyl Hoca diyor ya, “Asker kağıttan kaplanmış.” Ben de devamını söylüyorum “Süheyl Hoca da kese kağıdı.” Ne de olsa kağıtlar eskiyince ziyan olmasın diye kese kağıdı yapılırdı ya…

Hani İsa Gök halkı direnmeye çağırdı ya… Bunu yapmakta fayda var. “Mübarek develeri” de Kızılay meydanına sürerseniz iyi olur. Anıtkabir’in bahçesini doldurmak için otobüs kiralayacak yeterli sayıda rektör bulamasanız bile birkaç iş adamı bulabilir veya CHP bütçesinden bunu yapabilirsiniz.

Anıtkabir veya Kızılay meydanına topladığınız kadınların bir kısmına da CHP gençlik kollarının dağıtacağı başörtüsü ve pardesü de giydirince tam bir “Türkiye mozaiği” göstermiş olursunuz. Sultanbeyli’de rozet taktığınız çarşaflı kadınlardan da araya birkaç yerleştirirseniz seçimde % 42 garanti.

Bir taktik de benden. Tunus’ta kendine yer bulamayan Zeynelabidin Bin Ali artık müsait. Fazla sürmez Mübarek Hüsnü de boşa çıkacak. CHP Genel Merkez’inde birer oda tahsis ederseniz memnuniyetle size farklı taktikler de verirler. Böylece Haziran seçimlerinde % 75 oy almanız işten bile değil.

Hadi hayırlı tıraşlar…

Alper TAN
07.02.2011

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
HAÇLILAR NEDEN DAİŞ’İ BİTİRMEK İSTEMEZ? 21.10.2016İŞTE GİZLİ BELGE, ABD EN TEHLİKELİ TERÖR ÖRGÜTÜ 18.10.2016CENK MEYDANI ISINIYOR 13.10.2016ABD’NİN KORKUSU VE RUSYA’NIN BEKLENTİSİ NE? 11.10.2016LOZAN’DA NE KAZANDIK NE KAYBETTİK? 06.10.2016“SEVR’İ GÖSTERİP LOZAN’A RAZI ETTİLER” 29.09.2016BU TERÖR DEĞİL SAVAŞ AMA KİMİNLE! 26.08.2016VEKALET SAVAŞLARININ SONUNDA NE VAR? 23.08.2016KÜRESEL SAVAŞ VE HAÇLILARIN TRUVA ATI FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO DARBESİNİN KANITLARI 26.07.2016GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR. ZAFER İNANANLARINDIR 20.07.201615 TEMMUZ DARBE TERÖRÜNDEN ÇIKAN DERSLER! 16.07.2016“NORMALLEŞME” SADECE BİZE Mİ LAZIM? 14.07.2016BM VE NATO GÖZETİMİNDE SOYKIRIM: SREBRENİTSA 11.07.2016BU BİR POSTMODERN DÜNYA SAVAŞIDIR! 24.06.2016TERÖR DESTEKÇİSİ DEVLET DÜŞMANI CHP’Yİ TANIYALIM 09.06.2016HAÇLI BATI'NIN KANLI SOYKIRIM TARİHİ! 07.06.2016DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK! 02.06.2016ANKARA’DAN NE BEKLENİYOR? 31.05.2016CHP-HDP AZINLIKLARIN KONTROLÜNDE 20.05.2016
tebrikler
 // komodor112
Süheyl Batum Bey ve Kemal Bey'li CHP'nin Türkiye siyasetinin neresinde oloduğunu anlayanlara çok güzel anlattığınız bu yorumunuza katıldığımı bildirmek istedim...
14 Şubat 2011 09:18
Beğeniyle takip ediyorum...
 // bayk
Sayın Tan yorumlarınızı ilgi ve beğeniyle takip ediyorum ama üzüldüğüm bir nokta var neden bir gazetede yazmıyorsunuz? bunu merak ediyorum doğrusu basarılarınızın devamını dilerim....
10 Şubat 2011 15:53
tebrikler
 // adsız
üstad yorumlarınızı zevkle takip ediyoruz, helal size.....
09 Şubat 2011 16:56