YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Asker kağıttan kaplanmış" CHP kese kağıdı
"Asker kağıttan kaplanmış" CHP kese kağıdı
07 Şubat 2011 12:07
ALPER TAN

Anayasa profesörü bir siyasetçi böyle olursa diğerlerinin durumunu siz düşünün. Gökten zembille inen ve kaşla göz arasında CHP üyesi yapıldıktan sonra parti yönetimine getirilen ve kısa süre CHP genel sekreterliği yapmış olan Anayasa profesörü Süheyl Batum, CHP’ye yakışır bir taktik uyguluyor. CHP yargılanmalarının önünde engel teşkil ettiği için bir taraftan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını isterken diğer taraftan yargılanan Ergenekoncuların önümüzdeki seçimde milletvekili yapılarak dokunulmazlık zırhına kavuşturulması için savaş veriyor.

CHP, Yargıtay’ın ağırdan alması ve kararı ile serbest kalan Hizbullah Örgütü mensuplarının tahliyelerinde hükümeti suçlarken, diğer taraftan Ergenekon tutuklularının da Hizbullah’taki gibi bir “lütufa” mazhar olabilmeleri için formül hazırlığına girmişti.

CHP bir yandan teröre karşı çıkarken diğer yandan terör örgütlerine taktik verdiği iddianamelerden anlaşılan isimlere lojistik destek sunuyor.

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun da içinde bulunduğu bir kesim, bu anlayıştan rahatsız olmasa bile partinin bu kafayla büyümesinin mümkün olmadığını gördüğü için başka taktik ve bazı takiyyelerle halkı etkilemeye ve oy devşirmeye çalıştı. Ama o da tutmuyor. Çünkü Kemal Bey’in söylediğini Süheyl Hoca boşa çıkaracak açıklamalar yapıyor. Süheyl hocanın sözlerini Kemal Bey açıktan desteklemiyor.

Ali yazar, Veli bozar. Küp suyunu çeker azar azar. Yani CHP’deki bu tutarsız tavırlar, kimseyi memnun etmediği gibi, Deniz Baykal zamanında “Değişim karşıtı” kenetlenmiş görünen cephe de yavaş yavaş çöküyor. Bu öyle bir gidiş ki CHP, ne İsa’ya yaranabiliyor, ne de Musa’ya. Yani bu gidişten Ergenekoncular da hoşnut değil, CHP içindeki değişimciler de.

Şimdiye kadar sırtını askere dayayarak haki renkli siyaset yapan CHP, son yıllarda askerin tavrından rahatsız. Peki CHP askerin hangi tavrından rahatsız diye soracak olursanız… Askerin demokratik ülkelerde olması gereken yere çekilmesinden, hükümetlere muhtıra vermeye kalkışmamasından, siyasete müdahale girişiminde bulunmamasından. Hatta ordu içinde darbe ve müdahale girişiminde bulunanları Genelkurmay’ın yargıya teslim etmesinden rahatsız CHP…

Süheyl Batum, “Biz onları asker zannederdik. Meğer kağıttan kaplanmış. Amerika askerin içini boşaltmış” diyor. Süheyl Hoca, çok üzgün… Süheyl Hoca o eski günleri özlemle hayal ediyor. Ne güzel, asker siyasete yön verecek, Süheyl Hoca’yı koltuğa oturtacak. Süheyl Hoca arkasına aldığı silahlı güce güvenerek siyasete ve halka caka satacak. Askerden talimat alan medya Süheyl Hoca’nın tüm hatalarını yerlere göklere sığdıramayacak. Süheyl Hoca’mız da bu “Mübarek” saltanatı devam ettirecek. Bu arada her türlü zulüm, faili meçhul, yasak, baskı, fakirlik ve geri kalmışlık meşru olacak. On yılda bir darbe, beş yılda bir ekonomik kriz. Gitsin Süheyl gelsin Derviş. Oh ne ala.  

Süheyl Hoca farkına varmadan bir şeyi de itiraf etmiş oldu: Şimdiye kadar bizim ordumuzun ABD kontrolünde olduğunu.. Demek ki Süheyl Hoca, ABD doldurmayınca asker darbe yapmıyormuş. Süheyl Hoca, ABD artık dolduramayacak. Asker de darbe heveslisi olmayacak. Bu senin hoşuna gitse de böyle, hoşuna gitmese de… Artık Türkiye değişti. Değişime sen de alışacaksın. ABD dolduruşa getiremediği gibi, kimse senin dolduruşuna da gelmeyecek. Hani Süheyl Hoca diyor ya, “Asker kağıttan kaplanmış.” Ben de devamını söylüyorum “Süheyl Hoca da kese kağıdı.” Ne de olsa kağıtlar eskiyince ziyan olmasın diye kese kağıdı yapılırdı ya…

Hani İsa Gök halkı direnmeye çağırdı ya… Bunu yapmakta fayda var. “Mübarek develeri” de Kızılay meydanına sürerseniz iyi olur. Anıtkabir’in bahçesini doldurmak için otobüs kiralayacak yeterli sayıda rektör bulamasanız bile birkaç iş adamı bulabilir veya CHP bütçesinden bunu yapabilirsiniz.

Anıtkabir veya Kızılay meydanına topladığınız kadınların bir kısmına da CHP gençlik kollarının dağıtacağı başörtüsü ve pardesü de giydirince tam bir “Türkiye mozaiği” göstermiş olursunuz. Sultanbeyli’de rozet taktığınız çarşaflı kadınlardan da araya birkaç yerleştirirseniz seçimde % 42 garanti.

Bir taktik de benden. Tunus’ta kendine yer bulamayan Zeynelabidin Bin Ali artık müsait. Fazla sürmez Mübarek Hüsnü de boşa çıkacak. CHP Genel Merkez’inde birer oda tahsis ederseniz memnuniyetle size farklı taktikler de verirler. Böylece Haziran seçimlerinde % 75 oy almanız işten bile değil.

Hadi hayırlı tıraşlar…

Alper TAN
07.02.2011

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
tebrikler
 // komodor112
Süheyl Batum Bey ve Kemal Bey'li CHP'nin Türkiye siyasetinin neresinde oloduğunu anlayanlara çok güzel anlattığınız bu yorumunuza katıldığımı bildirmek istedim...
14 Şubat 2011 09:18
Beğeniyle takip ediyorum...
 // bayk
Sayın Tan yorumlarınızı ilgi ve beğeniyle takip ediyorum ama üzüldüğüm bir nokta var neden bir gazetede yazmıyorsunuz? bunu merak ediyorum doğrusu basarılarınızın devamını dilerim....
10 Şubat 2011 15:53
tebrikler
 // adsız
üstad yorumlarınızı zevkle takip ediyoruz, helal size.....
09 Şubat 2011 16:56