YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ANKARA’DAN NE BEKLENİYOR?
ANKARA’DAN NE BEKLENİYOR?
31 Mayıs 2016 16:07
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, karanlık odakların Türkiye üzerindeki hedef ve beklentilerini kaleme aldı, uyarılarda bulundu. İşte Tan'ın o analizi:

Kritik bir süreçten geçiyoruz. Türkiye olarak sadece biz değil. Bölgemiz, Avrupa, Rusya, ABD, Çin; kısaca Dünya.. Dünya düzeni, bölgesel sistemler, yerel statükolar, her şey değişiyor.

Dünyada olan her şey bizi de yakından alakadar ediyor artık. Çünkü yerküre küçük bir köye dönüştü. Ama tabi bizi evimizin içi yani ülkemiz, daha çok ilgilendiriyor.

1 Kasım seçimleriyle birlikte Meclis’teki üç muhalefet partisinin içi de karıştı. Sanki bu gelişmeler parti içi rekabet veya kurumsal muhasebe gibi görünse de aslında aynı anda başlayan bu hadiseler, geri planda aynı merkezin yeniden yapılandırma çalışmalarının eseri. 2002’den beri iktidardan indiremedikleri Ak Parti’yi devirecek veya bitirecek yeni bir siyasi mühendislik çalışması yürütülüyor.

Elbette parti içi rekabet doğaldır. Anormal karşılanamaz. Ama son yaşananlar bundan kaynaklanmıyor.

Muhalefet partilerini yeniden yapılandırmaya çalışan merkezler, Mayıs ayında Ak Parti’deki Genel Başkan değişikliği ve dolayısıyla Hükümet değişikliği süreciyle yeni bir ümide kapıldılar. İştahları kabardı.

Karanlık odakların hedef ve beklentilerini şöyle sıralayabiliriz.

1.   Bu son Genel Başkan ve yönetim değişikliğini kullanarak Ak Parti’de derin bir çatışma ve ayrışma sağlayıp bölerek etkisizleştirmeye çalışmak.

2.   Ak Parti’nin bugüne kadar yürüttüğü dış politikanın “yanlışlığı” tezini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partinin yeni yönetimine de kabul ettirip, tüm faturayı Ahmet Davutoğlu’na yazıp, İslam dünyasıyla yakınlaşmayı durdurarak Türkiye’nin yönünü yeniden tamamen Batı'ya çevirmek.

3.   Ankara’nın “Suriye’de hata yaptığı” kampanyası ile Esad’la, Sisi darbesine bu denli karşı çıkmanın Türkiye’nin hareket kabiliyetini sınırlandırdığı teziyle Mısır’la ilişkilerin normalleşmesini sağlamak.

4.   Uçak düşürme olayının yanlışlığı vurgusu üzerinden “Bakın domatesler elde kaldı, turistler de gelmiyor” diyerek Moskova ile normalleşmek uğruna Ankara’nın Kremlin’den doğrudan veya dolaylı “özür” dilemesini sağlamak.

5.   ABD ve Avrupa ülkeleri arkasında olan İsrail gibi bölgede etkin bir devleti karşımıza almanın rasyonel olmadığı fikri üzerinden ve “Bakın İsrail’le ilişkiler kötü olunca Filistinli kardeşlerimize de fazla bir faydamız olmuyor” kampanyası ile Siyonist yönetimle münasebetleri düzeltmeyi sağlamak.

6.   Dünyanın en güçlü devletini karşımıza alarak siyaset yapanın küresel gerçeklere ve ülke ekonomisine uygun olmadığı tezi ile Ankara’yı Washington sularına indirmek.

7.   Ticaretimizin büyük kısmının Avrupa ülkeleri ile yapıldığını vurgulayarak, demokratik kazanımlarımızı da zaten AB kriterleri ile elde ettiğimiz algısı üzerinden, milli çıkarlarımıza uygun olmasa da AB’nin hoşuna gidecek işler yapmamızı sağlamak.

8.   Arap ve İslam dünyasının “fakir,” “güçsüz” ve “güvenilmez” olduğu propagandası üzerinden Ankara’nın bu ülkelerle siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal ilişkilerini zayıflatmak. Buralara ilgiyi azaltmak.

9.   Yukarıda sayılanların yapılması halinde PKK terör örgütünün silah bırakacağına, Suriye’de de PYD’nin Türkiye’yi rahatsız edecek işler yapmayacağına Ankara’yı ikna etmek.

10.               Bütün bunlarla birlikte Türkiye’nin küresel dünyada sözüne itibar edilen “Laik, demokratik ve Müslüman” bir devlet olarak el üstünde tutulacağına inandırmak.

Elbette bu maddelere yenileri de eklenebilir. Belki ilk başta bazılarına ve hatta hükümete bu durum çok sevimli ve “gerçekçi” de gelebilir.

Ama şunu herkes bilmeli ki yukarıdaki konularda ciddi bir geri adım hamlesi, Türkiye’nin son 15 senede biriktirdiği tüm kazanımları yerle bir eder. Ankara’nın oluşan itibarı ve inandırıcılığı sıfırlanır. İslam dünyasında Yeni Türkiye’ye yönelik oluşan güven ve itimat yıkılır. Ümmetin duygularıyla oynanmış olur. Bizi yukarıdaki maddelere ikna etmeye çalışanlar, bizi ikna ederlerse bu defa İslam dünyasına yönelip Türkiye’nin “Müslümanları sattığı” ve yarı yolda bıraktığı kampanyalarına hız verecekler. Hatta Türkiye’nin Müslümanlığı bile sorgulanmaya başlanacak. İhtimal vermiyoruz ama bunların olması Ak Parti’nin bitmesi Tayyip Erdoğan’ın da altının oyulması demektir.

Bunlardan sonra ise Ankara’nın Batı’daki gücü ve itibarı da derinden sarsılmış ve Türkiye Batı dışındaki seçenekleri olmayan çaresiz bir ülke durumuna düşürülmüş olacak.

Bunu sağlamak için son zamanlarda İsrail’den, Rusya’dan başlayarak “yumuşak” mesajlar yollamaya başladılar. Çok yakında ABD ve Brüksel’den de “ılık” teklifler gelebilir. Bunlar tuzaktır. Dostane değildir.

Türkiye bu tuzaklara ve bu hatalara düşmeyecektir. Türkiye bu saatten sonra yön değiştiremez.

Alper TAN

31.05.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

CHP-HDP AZINLIKLARIN KONTROLÜNDE​

AYRIŞMA DEĞİL BİRLEŞME GÜNÜDÜR

MÜSLÜMANLAR DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR..

İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR

KÜRESEL DENKLEM HIZLA DEĞİŞİYOR

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

BATI DÜZEN KURUCU ROLÜNÜ KAYBETTİ​

2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN DERSLER

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

ÜMMETİN UYANMA VAKTİDİR GEÇ OLMADAN

SURİYE’DE DEVRAN DÖNÜYOR

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İRAN NE YAPMAK İSTİYOR?

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

Etiketler: ,
ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // akın
Türkiye bu saatten sonra yön değiştirdi bence...
29 Haziran 2016 01:51
 // Erolefe3807@gmail.com
Sizi sonuna kadar destekliyoruz herkes aklını başına almali hükumete Erdoğan'a tam destek bir an önce islam ordusunu devreye sokmalı haçlı siyonistlere teslim olmamalı...
02 Haziran 2016 14:49
11.MADDE BEN YAZIYIM
 // ismail emre
11-Milli tank,helikopter,gemi,uçak yapmanın ülkeye maliyeti pahalı ve gereksiz olacağı satın alındığı taktirde daha ucuz olacağı söylenecek NATO yanımızda mesajı verilerek güven duygusu pompalanacak.......
01 Haziran 2016 Çarşamba 10:01