YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağzı kan kokanlar ve Kürtler
Ağzı kan kokanlar ve Kürtler
22 Ağustos 2011 16:54
ALPER TAN

Silvan saldırıları ve “Demokratik Özerklik” ilanı neticesinde devlette, “terörle mücadele” konusunda yöntem değişikliğine gidilmesine yol açan süreçte yaşananlar PKK ve uzantılarını sersemletmiş durumda.

BDP tam bir şok hali yaşıyor. Derin PKK’nın şımarıklık ve aymazlıkları, BDP’nin bir siyasi parti olma refleksi gösterememe acziyeti, neticede sürecin getirildiği nokta, onları bazı gerçeklerle yüzyüze bıraktı. Son gelişmelerin ardından BDP’li vekillerin büyük çoğunluğu, Meclis’e gidip yemin ederek yasama faaliyetlerine katılma temayülüne girdi. Bu temayül, tutuklu KCK’lıların serbest bırakılmaları konusunda fazla ısrarcı olmayacaklarını gösteriyor. Çünkü mahkemeler, sadece KCK tutuklularının değil MHP ve CHP’den vekil seçilen Ergenekon tutuklularının bırakılmalarına da müsaade etmedi.

BDP’li vekillerin çoğunluğu “milletvekili yemini etmeme” inadından vazgeçme noktasına gelmekle birlikte, BDP içinde 12 vekilin “yemin etmeme” inadını sürdürdüğü belirtiliyor.

Devletin, teröre karşı, PKK’nın anladığı dilden konuşma stratejisi olarak ifade edebileceğimiz silahlı mücadele kararlılığı karşısında, BDP de kendi yol haritasını belirlemeye çalışıyor. Sebahat Tuncel, Bengi Yıldız ve Pervin Buldan gibi isimlerin öncülük ettiği 12 BDP’linin gerilimi tırmandırma eğiliminde oldukları anlaşılıyor. BDP yönetimi eğer bu isimleri ikna edemezse önümüzdeki günlerde BDP içinden farklı sesler duymaya başlayabiliriz. Şu sıralar parti içinde gerilimli görüşmeler yaşandığı anlaşılıyor.

Önümüzdeki günlerde Ahmet Türk’ün Abdullah Öcalan’la görüşebileceği ve Abdullah Öcalan’ın BDP’lilere “Meclis’e gidin yemin edin işi uzatmayın” telkininde bulunabileceği konuşuluyor. Bu durumda “yemin etmeme” inadını sürdüren 12 ismin nasıl hareket edecekleri ise merak konusu.

Bu gelişmeler ışığında BDP’lilerin tamamı veya çoğunluğu yemin konusunda TBMM’nin toplanması ve yemin edilmesi konusunda çağrı yapabilirler. BDP kendi içindeki çatışmacı grupla uzlaşma yolu bulamazsa bölünmeye doğru gidebilir. Böylece tıpkı PKK’da olduğu gibi BDP’de de iki cephe oluşabilir. Ancak operasyonların devamı neticesinde varılacak noktada kısa bir süre sonra PKK silah bırakma kararı alırsa yemin etmeyecek vekiller tamamen boşluğa düşmüş olacaklar.

Maruz kaldığı şiddetli operasyonlarla şoka giren PKK’nın ardından örgütün siyasi uzantısı BDP, bir taraftan devletin yeni stratejisine cevap bulmaya çalışırken diğer taraftan da kendi içinde gittikçe derinleşen görüş ayrılıklarını gidermeye, örtmeye ve gizlemeye çalışıyor.

Statükonun değişmesi ve inşa edilen Yeni Türkiye gerçeğini doğru algılamaktan aciz kesimlerin ilerleyen süreçte daha fazla sancı çekmeleri kaçınılmaz. PKK’nın 12 seneden beri cezaevinde bulunan başı Abdullah Öcalan bile cezaevi şartlarında olmasına rağmen değişen Türkiye’yi görebilmişken, dışarıdaki, gözü-gönlü ve aklı tutulmuş bazı kişilerin hala gerçeklere gözlerini kapatmış olmaları acaba neyle açıklanabilir.

Artık şu gerçek açıkça ortada. Onlar açısından önemli olan şey Kürt meselesinin çözümü değil. Kürt meselesinin istismarı üzerinden rol kesmek, geçim sağlamak ve statü elde etmek. Yani kandan beslenmek. Evlatlarının etinden ve kanından beslenen zihniyet.. Ağzı kan kokan, insanlığını kaybetmiş olanlarla yola gidilir mi? Bunun başka izahı yok..

Kürt vatandaşlarımız da bu gerçekleri daha net görüyorlar artık.


Alper TAN
22.08.2011


 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Hay Ağzına Sağlık Alper Ağabeyciğim
 // Halîme Gözüpek
Sağcıları ve solcularıyla, dincileri ve dinsizleriyle, kincileri ve cincileriyle; yaptıkları ideolojik yorumlamalarla, insan görünümündeki PKK sırtlanlarına morâl ve umut pompalayan şu: dizidiziİblîsgibi liboşlarTâifesi olmasa, bu sorunlar çoktan çözülür dü ammaa; görüldüğü üzre, çözümsüzlüğün bu başAktörleri, çııngıraklıYılanların Kandil'deki karasıyla, İmralı'daki beyazıyla, buMilleti illâ ki gafletÇuvalı'na sokmak çabasında!!!...
24 Ağustos 2011 19:09
kacinilmaz sona dogru....
 // Abdullah Türkmen
hizli adimlar ile ilerlenmektedir sona dogru. artik tavsana kac, taziya tut denilmiyor. bu sürecte ya taraf olurlar, yada bertaraf. Sayin Alper Tan´a analizinden dolayi saygilar sunar....
23 Ağustos 2011 20:57