YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül'ün ''bir ay'' sırrı ne?
Abdullah Gül'ün ''bir ay'' sırrı ne?
19 Ekim 2012 15:49
ALPER TAN

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde BDP milletvekilleri ile kamuoyuna açıklanmadan yapılan görüşmeleri gazetelere yansıdı. 9 Ekim’de Pervin Buldan, Ahmet Türk ve Sırrı Süreyya Önder ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül, “Terör eylemleri sona ermeli. Önümüzdeki 1 ay çok önemli” mesajını vermiş. BDP’lilerin PKK ile aynı söylemi kullanmalarını da yanlış bulduğunu ifade etmiş.

Terörle mücadele konusunda son günlerde kısmen de olsa öncesine göre daha iyimser bir atmosfer oluştu. Bazıları, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bu temaslarını kış ayları geldiği için PKK’nın eylemleri yavaşlatma durumunun bir yansıması olarak görüyorlar. Bu doğru değil. Çünkü son yıllara özellikle de geride kalan kış ayına bakılacak olursa, devlet “artık kış geldi, PKK fazla eylem yapamaz. Biz de operasyonları durduralım” anlayışında değil. Aksine terör örgütüne en büyük kayıplar geçen kış aylarında verdirildi. Bunu unutmamak gerekir.

Cumhurbaşkanı Gül’ün “önümüzdeki bir ay önemli” uyarısının altındaki sebebin daha farklı olduğunu düşünüyoruz. Hatırlarsanız Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Eylül ayının son günlerinde PKK yöneticilerine yönelik operasyonlarla ilgili olarak 'çok iyi korunuyorlar ve çok sık yer değiştiriyorlar. Etkisiz hale getirmek için çalışıyoruz' demişti.

Necdet Özel ayrıca, “işbirlikçilerle mücadele, teröristlerle mücadele kadar önemlidir. Korku uygulayan örgüte, zorla eleman kazandıranların yakalanması hayati öneme haizdir” ifadesini kullanmıştı. “İşbirlikçilerle mücadele, teröristlerle mücadele kadar önemlidir” sözü çok dikkat çekiciydi. Bu sözlerden, PKK’ya destek olan dış etkenlerden daha çok iç etkenler akla geliyor. Mesela terör örgütüne eleman kazandırmak için çalışan BDP’li vekiller, veya teröristlerle kucaklaşarak onlara moral ve motivasyon veren tuzu kuru Meclis üyeleri ve diğerleri..

İki boyutlu strateji

Bütün bunlar zaten biliniyor. Göründüğü kadarıyla devlet iki yönlü bir strateji izlemeye çalışıyor.

      1) PKK’nın silah bırakıp demokratik yollarla mücadeleyi düşünen kanatlarını ikna edip kazanmayı hedefleyen çalışmalar.

      2) Derdi Kürt meselesi olmayan, işi, bölgeden ve bölge dışından bazı devletlerin taşeronluğunu yapmak olan, Türkiye ile “savaş” isteyen PKK gruplarına yönelik çalışmalar.

Birinci grubun Kürtler adına, olmasını arzu edip de gerçekleşmeyen problemler çok azalmış durumda. Anayasa değişikliği ile zaten geri kalan meselelerin de tamamına yakını çözülebilecek nitelikte. Geriye toplumda daha fazla gelişmesi gereken hoşgörü ve anlayış konusu kalıyor. Bunun gelişmesinde BDP ve PKK’ya daha fazla sorumluluk düşüyor. Toplumu tahrik eden kışkırtan tutum ve davranışlardan uzak durmaları gerekiyor.

PKK’nın “terörcü” kanadı Öcalan’a tecridin sürmesini ister

PKK ve BDP’nin en fazla istismar ettikleri konulardan biri de Abdullah Öcalan’ın tecritten kurtarılması. Bana kalırsa PKK’nın “terörcü” kanatları Öcalan’ın tecridinin devam etmesini istiyor. Çünkü tecrit kalkar, Öcalan kendi mesajlarını doğrudan vermeye başlarsa PKK’nın terörü tırmandıran kanatları çok zor durumda kalabilirler. Bu grupların liderleri iyice marjinal hale gelebilirler. Ama “devlet nasıl olsa tecridi kaldırmaz” düşüncesiyle bu konuda diretiyorlar.

Avukatlar PKK’ya Öcalan’ın mesajını mı veriyor?

Devletin Öcalan’la görüşmeleri yeniden başladı. Öcalan, geçen ay kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinde yeni dönemin ipuçlarını verdi. Daha önce Abdullah Öcalan’ın, örgüte olan mesajları avukatları üzerinden gidiyordu. Öcalan mı avukatlar üzerinden örgüte mesaj gönderiyor yoksa avukatlar mı hem Öcalan'ı hem de örgütü yönlendiriyor konusu son derece karışıktı. Daha çok avukatların hem Öcalan’ı hem de örgütü yönlendirdikleri biliniyor. Bu nedenle Öcalan, avukatlarıyla görüşmemeyi tercih etmeye başladı.

İmralı’ya ziyaretçi kısıtlaması kaldırılacak

Daha önce Abdullah Öcalan’a ziyaretçi kısıtlaması uygulanıyordu. Görünen o ki artık ziyaretçi kısıtlaması kaldırılacak. Öcalan BDP’li vekillerle de, akrabaları ile de, aşiret reisleri ile de, muhtemelen PKK yöneticileri ile de görüşebilecek. Böylece Öcalan’ın mesajları çeşitli kanallardan örgüt tabanına ulaşmış olacak. Bu sayede Öcalan adına ahkam kesenler etkisiz hale gelecek. Neticede örgütte “terör” isteyenlerle “barış” isteyenler daha net ayrışmış olacaklar.

“Terörcü” liderlere nokta operasyon

PKK içinde terörün devamını isteyen grupların lider kadrosuna yönelik ise nokta operasyonlar bekleniyor. Bu gruplarının lider kadrolarının cesetleri gelebilir. Bu konuda önümüzdeki birkaç hafta içinde gelişmeler yaşanabilir. İşte cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görüştüğü BDP heyetine 9 Ekim tarihinde ifade ettiği bir aylık sürenin sırrının bu olduğunu düşünüyorum.

PKK‘nın terör yanlısı taşeron gruplarının liderleri bu yoldan vazgeçmezlerse onları kötü bir son bekliyor. Hükümetin, devletin bu kadar iyi niyetli çabalarına olumlu bir karşılık gelmezse muktedir bir ülkenin soğuk yüzünü göstermesi kaçınılmaz hale gelir.
Cezaevinde açlık grevi yapan PKK’lılara gözyaşı dökenler, eğer gerçekten Kürt çocuklarını samimi olarak seviyorlarsa bu uyarıları, PKK ve BDP olarak iyi değerlendirmeliler.
 

Alper TAN

19.10.2012


 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
''Muktedir Ülke''
 // İbrahim Yörük
''Muktedir Bir ülkenin soğuk yüzünü göstermesi kaçınılmaz hale gelir''cümlenizdeki muktedir ülkeyi tahmin ediyorum. Bu ülke isterse terör biter.terör biterse Türkiye'yi kimse tutamaz.Bu hiç kimsenin işine gelmez .ve Haçlılar bize güvenmez. Kürtler uyanır da terörden desteğini çekerse. o zaman biter....
12 Kasım 2012 02:15
kimse,kimseyi kandırmasın...
 // ibrahim çelikoğlu
Bugünkü dünyanın ekseni İsrail devletinden geçmektedir.İsrail'inde olmazsa olmazları kutsal topraklara sahip olmaktır.Bu batı devletlerinin tam arayıpta bulamadığı senaryo.Yasal olarak,sömürülecekleri terörist deyip,ötekileştirmek.Bizler normal devlet değiliz.Müslüman,İslam inancına bağlı devlet.Anlamı;Sömürülecek..Onun için PKK bitmez.Kötü senaryo hazırlanabilir.Barış"diye iç savaş ortamı hazırlanabilir vs.Bu böyle biline...Güzel olan,ABD'nin boyund...
25 Ekim 2012 21:20