YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’NİN KORKUSU VE RUSYA’NIN BEKLENTİSİ NE?
ABD’NİN KORKUSU VE RUSYA’NIN BEKLENTİSİ NE?
11 Ekim 2016 14:57
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Türkiye'nin ABD ve Rusya ile ilişkilerini değerlendirdiği analizinde, ABD'nin terör örgütleri ile, Rusya'nın ise Esed ile Türkiye'yi değiştiğini kaleme aldı. İşte Alper Tan'ın o analizi:

CIA’in şöhretli casusu Graham Fuller, 19 Şubat 2016’da “Türkiye dış politika karmaşasını nasıl aşar?” başlıklı bir makale yayınlamış ve kendince Ankara’ya akıl vermeye çalışmıştı. Türkiye’nin ABD çıkarlarına uygun olmayan bağımsız dış politikasını “fiyasko” olarak gösterip “Peki nerede hata yapıldı?” diye sorup kendisi cevap vermişti.

“Cevap basit: Erdoğan ve Davutoğlu şu an terk etmiş oldukları on sene önceki başarılı olan prensiplerine geri dönmeliler” diyordu. Dikkatli vatandaşlarımız fark etmiştir. Doğan Grubu’nun koçbaşı Ertuğrul Özkök de Fuller’in söylediklerini savunuyor.

10 bin km öteden gelerek Afganistan, Irak ve Suriye’ye girmiş ve işgal etmiş olan ABD’nin, casusu Graham Fuller, bize şu tavsiyede bulunmuştu. “Ankara için en baskın ve acil görev bir an önce Suriye’den çıkmaktır.” Türkiye, ABD’nin tavsiyesinin tam tersini yaptı. Bu süre zarfında Irak’a ve Suriye’ye daha fazla girdi. Irak’taki askeri varlığını kuvvetlendirdi. Suriye’ye ise “Fırat Kalkanı” harekatını başlattı.

Amerikan casusu Fuller, “Erdoğan Suriye’de savaşan cihatçı radikal unsurları cesaretlendirmiş, mezhep tartışmalarına çomak sokmuştur” diye Erdoğan’ı suçluyor. Ama ABD, açıktan PKK-YPG’li teröristlere silah mühimmat, istihbarat, para vermiyor. O da yetmedi kendi bayrağını PKK bayrağı haline getirip YPG binalarına astırıyor. Müslüman ülkeleri kanlı biçimde işgal eden ABD bayrağının bekçiliğini Suriye’de İslam düşmanı PKK’lı teröristler yapıyor.

Fuller o yazıda Ankara’nın “hataları” sonucu “Türkiye’nin İran, Irak, Rusya, Çin, ABD, AB, Kürt toplulukları ve Suriye” ile ilişkilerinin bozulduğunu söylüyor. Bu ilişkileri düzeltmesini tavsiye ediyor. Ama Rusya, Türkiye ilişkilerini normalleştirmeye başlayınca ABD, Moskova’yı tehdit etmeye başlıyor.

Aralık 2015’te Riyad’da İslam Ordusu’nun kurulduğu açıklanınca çılgına dönen CIA casusu, Ankara’yı, “Suudi Arabistan’la şüpheli, tehlikeli ve geleceği olmayan bir koalisyon oluşturmakla” suçluyor. ..ve Ankara’yı İslam Ordusu’ndan caydırmaya uğraşıyor.

Sonra Fuller, ABD’nin Ankara’dan beklentilerini şöyle sıralıyor:

“(Ankara), Esad’ın yakın zamanda devrilmeyeceğini artık anlamalı. Esad’ı devirme saplantısından kurtulmalı. Rusya, ABD, AB, Çin, Mısır ve çok sayıda Suriyeli, haklı olarak Esad’ın gidişinden sonra yerini alacak olanın Esad’dan çok daha kötü olacağına inanıyor. Türkiye, Esad’ı devirmeye çalışırsa çok şey kaybeder, hiçbir şey kazanamaz.”

Fuller köşeye sıkışmışlığın verdiği arsızlık ve öfkeyle devam ediyor, İslam’a olan nefretini, korkusunu açık ediyor ve diyor ki “(Ankara), Büyük güçlerle birlikte Suriye’de barışçıl bir çözüm için çalışmalı: ABD, Rusya ve AB ile çalışıp Suudi Arabistan’ın dev bir uluslararası Sünni ordusu eliyle Şam’ı kontrol etme yönündeki absürt vizyonundan uzaklaşmalı.” ABD, hükümete açıkça şunu söylüyor “Müslümanlarla birlikte olma, İslam düşmanı Haçlılarla ortak hareket et.”

Fuller yazının devamında “Türkiye Tahran’ın müttefiki Esad’ı devirmeye kalkınca bozulmuştu. Ankara, İran ile ilişkilerini düzeltmeye çalışmalı. İran’ın bölgedeki rolü her geçen gün artıyor” diyor. Yani ABD, kendisinin yıllarca düşmanlık, ettiği, ambargo uyguladığı hatta işgal etmeye kalkıştığı İran’ı sıkıştırıp kendi yörüngesine çekince bizim de İran’a yamanmamızı teşvik ediyor.

ABD, 1991 işgalinden bu yana Irak Kürtlerini Bağdat’tan ayırmak için destekledi ve Irak’ın fiilen ve yarı resmi bölünmesini sağladı. Irak Kürtlerini ABD’nin kurşun askeri olarak kullanacağını zannediyordu. Kürtler tercihini Türkiye’den yana kullanınca Washington şoka girdi. Gelişmeler Türkiye’nin lehine gelişip Irak petrolleri İskenderun’a akmaya başlayınca ABD’liler “Bölünmüş bir Irak Türkiye’ye yarar sağlamaz” demeye başladılar.

CIA casusu Fuller devamında “Türkiye, Suudi Arabistan’la stratejik ilişkiler geliştirmekten vazgeçmeli” diye ısrarını sürdürüyor. Belli ki İslam Ordusu’nun kurulması ABD’ye çok koymuş. Bunu bir türlü hazmedemiyorlar. Bir Haçlı ittifakı olan NATO’nun sonunun geldiğini anladılar. Türkiye çekilirse NATO’nun çökeceğinin çok farkındalar. Korku bacayı sardı. Ama korkunun ecele faydası yok. ABD ve işbirlikçileri akıl vermeyi bıraksın artık. ABD de işbirlikçileri de kaybedecekler..

Gelelim Rusya’ya.. Türkiye-Rusya ilişkiler iyi gidiyor. Ama daha sonra hayal kırıklığı yaşamamak için aşırı iyimserlikten uzak ve temkinli olmakta fayda var. Rusya, şu anda Türkiye ile sadece ekonomi ve ticaret alanında ortak bir şeyler yapmak istiyor.

Bu iyi gidişatı “stratejik” ve “siyasi” ortaklığa götürebilmek için Rusya’nın da Türkiye’nin de atması gereken adımlar var. Rusya, Kırım, Ukrayna, Karabağ ve Çeçenistan’da ne düşünüyor? Bugüne kadar Yaptıkları ortada. Bizim tezlerimize ne kadar yatkın? Türkiye’nin ise artık ABD ve NATO ile ilişkilerini netleştirmesi ve bu konuda bir karar vermesi gerekiyor.

Ayrıca bizim, İslam Dünyası, bilhassa Körfez’le ilişkilerimizin bir resmi ittifaka dönüştüğünü Moskova’nın da görmesi lazım.. İşte o zaman Rusya daha mecbur kalacak ve kaçınılmaz olarak Türkiye ile beraber olacaktır.

Şu anda ABD’nin, “stratejik ortak, NATO müttefiki” dediği Türkiye’yi, terör örgütleriyle değişmesi gibi Rusya da Esad ile Türkiye’yi değişip Türkiye’nin bütün tarihi, kutsal ve medeniyet değerlerini aralıksız olarak Halep'te bombalamaya devam ediyor. Bunu görmezden gelemeyiz.

Ancak Türkiye son aylarda, ikircikli olmayan daha net bir stratejik yol izlemeye başlamıştır.. ABD de Rusya da akıl vermeyi bırakıp gerekli dersleri er geç alacaklardır.. Gelecek zor günler, bizi de Rusya’yı da ABD ve Avrupa’ya karşı “ortak” hareket etmeye zorlayabilir.

Dünya düzeni yeniden kuruluyor. Dünyayı yeni alt-üst oluşlar bekliyor. Az kaldı..

Son sözümüz Bağdat’a.. Haçlı işgali altında dağılmış olan Irak’ın başbakanı İbadi, ülkesinin namusunu kirleten 60’a yakın gayrimüslim devletin askerine sesini çıkarmazken Türk askerinin Başika’da bulunması nedeniyle bize horozlanıyor. İbadi’nin bu sert çıkışları, ABD ve İran’ın yönlendirmesiyle oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli’nin Bağdat’a verdiği karşı cevaplar bizleri gelecek adına daha fazla umutlandırmakta ve gururlandırmaktadır. Büyük devlet ancak böyle olunuyor.. Bize kafa tutan İbadi, er-geç görecek ki şu anda ona gaz veren müttefiklerinden kendisine de Irak’a da hayır gelmeyecek. Ve gelecek ona gösterecek ki İbadi’nin de Irak'ında kurtuluşu Türkiye’nin eliyle gerçekleşecektir. Türkiye, Fırat Kalkanı harekatını başlatıp Suriye’ye girerken katil Esad’tan, İran’dan, ABD’den izin istemedi ve almadı. Tıpkı bunun gibi Irak’a da onlara danışarak veya izin alarak girmek gerekmemektedir..

Türkiye, Müslüman soydaş ve kardeşlerini korumaya mecburdur.. Allah'ın izniyle bunu sağlayacak güç ve kudrete de sahiptir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Müslüman ülkelerin liderlerine yazdığı mektupla devran dönmeye başlayacaktır. Gerisini ABD ve işbirlikçileri düşünsün.

Alper TAN

11.10.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

KÜRESEL SAVAŞ VE HAÇLILARIN TRUVA ATI FETÖ!

FETÖ-NATO DARBESİNİN KANITLARI

GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR. ZAFER İNANANLARINDIR

15 TEMMUZ DARBE TERÖRÜNDEN ÇIKAN DERSLER!​

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

“NORMALLEŞME” SADECE BİZE Mİ LAZIM?

TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI DEĞİŞMEMELİ

DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK!

MÜSLÜMANLAR DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR..

İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATI'YI KAVURABİLİR!​

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Tesekür
 // Mustafa tomak
Analizleriniz süper türkiyemizin sizlerin gibi korkusuz gazetecilerimize ihtiyacimiz var helal olsun size sizler varken sirtimiz yere gelmez yyasasin Türkiye...
18 Kasım 2016 Cuma 02:17