YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 KASIM NİÇİN ÇOK ÇOK ÖNEMLİ?
1 KASIM NİÇİN ÇOK ÇOK ÖNEMLİ?
29 Ekim 2015 14:24
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 1 Kasım seçiminin önemine vurgu yapan bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Seçime az bir zaman kaldı. Hepimiz sandığa gidip vicdanımızın sesine kulak verip tercihimizi yapacağız. Son 20 ay içinde dördüncü kez seçime gitmiş oluyoruz. Üst üste sandık başına gitmek elbette biraz yordu. Bu durum seçimin heyecanını azalttı. Ama sadece bu değil. Son üç-dört aydır hain teröre verdiğimiz şehitlerimiz ve taşeron terör örgütlerinin senkronize saldırıları da seçimin tadını kaçırdı.

Sandık, siyasetin de toplumun da hatalarını görmesine ve yeniden bir istikamet belirlemesine fırsat tanıyor. 13 yıldan beri tek başına iktidarda olan Ak Parti, çığır açan hizmetleriyle ülkenin ve ümmetin önünü açtı. Bir yandan içerideki vesayet kurumlarıyla, diğer yandan da onların arkalarındaki harici güçlerle mücadele etti. Türkiye, dünyada hatırı sayılır bir yere geldi; çok önemli bir bölgesel güç oldu. Artık küresel güçlere karşı meydan okumaya başladı. Millete özgüven geldi. Siyaset, pısırık ve reaktif durumdan proaktif konuma ulaştı. Ekonomisiyle, üretimiyle rekabet gücünü katladı.

Bütün bunlar olurken içerideki ve dışarıdaki menfaat ve vesayet çevreleri agresif ve hatta saldırgan hale geldi. Bunlarla mücadele edildi, ediliyor. Ancak bu mücadele yürütülürken iktidar da hırpalandı. Yanlış anlaşılmalar oldu. Veya meramını düzgün anlatamadı. 7 Haziran, bu meramını anlatamamanın veya yanlış anlaşılmaların faturasını çıkardı. Ak Parti tek başına iktidar imkanını elde edemedi.

Seçmen, Ak Parti’ye bir fatura çıkarmak istedi. Faturayı kesti. Ama o faturayı sadece Ak Parti ödemedi. Millet olarak hep beraber fatura ödedik. Döviz aldı başını gitti. Siyaset makul bir çözüm üretemedi. Ülke güvensiz bir boşluğa düştü. Koalisyondan çok çekmiş, çok zarar görmüş bu ülkede o sıkıntılı olan koalisyon bile kurulamadı. 12 Eylül darbecilerinin yaptığı anayasaya mahkum olduk. Türkiye’ye karşı fırsat kollayanlara gün doğdu. Koalisyon kurulamamasından cesaret alan terör merkezleri düğmeye bastı.

İki buçuk seneden sonra terör nedeniyle yeniden şehitler vermeye başladık. Bölgedeki ve dünyadaki Yeni Türkiye düşmanları cesaret buldu. Neticede milletin feraseti, hükümetin ve kurumların dayanışma içinde çabalarıyla bunların da üstesinden gelindi. Öyle ya da böyle bugüne geldik. Yeni Türkiye buhranlı bir dönemi daha atlattı.

Kader, millet olarak bizi yeni bir imtihana tabi tutuyor. Kimsenin şüphesi olmasın.. 1 Kasım’da önümüze gelen sandık, sadece seçime giren partiler için değil, oy kullanma hakkı olan tüm seçmenler için de bir imtihan olacak. Oy kullanmayanlar da bu mesuliyetten kurtulamazlar. Ülkesini seven herkesin sandık başına gidip vicdanına sorup, kişisel ve grupsal hesapları, dünyevi çıkar kaygılarını bir yana bırakıp ülke ve ümmet menfaatlerini gözeterek oy atması lazım.

Unutmayalım ki demokrasilerde seçim, mevcut adaylar içinde en uygun olanı oy vererek tercih etmektir. Bütün iş ve eylemlerimiz için olduğu gibi kullandığımız oydan dolayı da öbür alemde hesap vereceğiz. Sadece yaptıklarımızın değil, yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımız için de hesap sorulacak.

Ümmetin derdini ve tasasını taşıyan Yeni Devlet’e karşı küresel merkezler ve içerideki maşaları seferberlik ilan etmiş durumdalar. Birbirlerine hiç benzemez görünen PKK’sı, Paralel’i, DHKP-C’si, İran’ı, İsrail’i, Esad’ı, Alman’ı, Rus’u, Amerikalısı, İngiliz’i, Fransız’ı aynı safta ve Müslümanlara karşı elbirliği ile aynı cepheden hücum ediyorlar.

Tıpkı Birinci Dünya Savaşı’ndaki gibi küresel bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bu saldırılar karşısında, aynı cephede ve aynı safta olması gerekenler “armudun sapı, üzümün çöpü” ferasetsizliği ile nefsi hesap ve kaygılara takılırlarsa bunun vebalı büyük olur.

Devir, kavmiyet, cibilliyet, asabiyet, ideoloji, menfaat, şahsi hesap devri değil. Kin, öfke, rövanş, ikbal ve ders verme devri de değil. Kibir, gurur, ego, enaniyet devri hiç değil..

Hepimiz, küçük kimliklerimizi, nefsimizin dürtülerini bir kenara bırakıp hadiseleri üst kimliğimiz “ümmet” bilincimiz ile hareket etmeliyiz.

Şunu unutmayalım! Arakan’da olana da, Mali’de, Somali’de olana da Türkiye yetişiyor. Keşmir’de olana da, Yemen’de, Tunus’ta olana da Türkiye yetişiyor; Bosna’da, Kafkasya’da, Suriye’de olana da Türkiye yetişiyor.

Türkiye’yi Suriye haline getirmek için içeriden ve dışarıdan büyük planlar var. Size soruyorum.. Türkiye’nin de Suriye durumuna dönüştüğünü hiç düşündünüz mü? Türkiye düşerse bu millete kim sahip çıkabilir? Biz hangi ülkenin kapısını çalabiliriz? Aylan’larımız hangi sahile vurabilir!!

Yeni faturalar ödememek için 1 Kasım’da oy kullanma hakkı olan herkese büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Daha sonra pişman olmamak için.. Ahh vah etmemek için..

Alper TAN

29.10.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

"FÜRUAT" BİR KONU

GİZLİ İRAN-İSRAİL ANLAŞMASI DEŞİFRE OLDU!

İSRAİL İLE İRAN ARASINDA ÇOK YAKIN BİR İLİŞKİ VAR

HAÇLI SAVAŞI YAYILIYOR MÜSLÜMANLAR OYALANIYOR

TÜRKİYE NATO'DAN DERHAL ÇIKMALI

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

DÜNYA SAVAŞININ BARUT KOKUSU YAYILIYOR!​

AVRUPA VE ABD’NİN KADERİNİ “ÖTEKİLER” BELİRLEYECEK. AZ KALDI!

HAÇ-ASALA-PKK-SAVAŞ

DÜNYA SAVAŞI YAYILIYOR

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
CHPnin devlet sırları guvenilirliği nedir.pişman olmayasınız.
 // hursit dilaver
önemli bir konu var.devlet sıırı olan konuşmaların CHP işle nasıl çözuleceği. bir koalisyon olduğunda devlet sırrı ya da MGK toplantıları anında israil, amerika,iran,suriye gibi yerlere bildirileceğini unutmayalım.CHPye asla guvenemezsiniz.MGKda olacak bir MHPden korkmayın.ama CHPden korkun.allah saklamış. bir ara CHP başkanı da MGKya girsin denilmişti..baykal kabul etmedi. ya etseydi de şimdi kemal bey orda olsaydı. allah ulkeyi korudu.CHP hukumet kuracaksa tek derdi AKPyi rezil etmektir....
30 Ekim 2015 Cuma 21:39
 // Sedat
Hiç kusura bakma alper bey ak parti öze dönmedi ayrıca seçimi ölüm kalım meselesi yapmak çok yanlış...
30 Ekim 2015 13:09
1 ksım ak p tek başına iş başına
 // zarıf gürsoy
sayın Alper tanın benim söylemek isteyipte söylayemediklerim tebrik ederim ak partisiz türkiye düşünenler akp siz türkiye omaz ve olamaz. bunu anlayacakları gün 1 kasım günüdür. görecek herkez rt Erdoğan atatürkün iistediği türkiyeyi kurulacak bunu benim inayorum sizde inanın ve oyunusu boşa kullanmayın ve akoartiye evet de ve oyunuzu akp ye verin
...
30 Ekim 2015 Cuma 00:14