Trump'ın skandal Tweet'ine Türkiye'den çok sert cevap

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye paylaşımına ilişkin, "Sayın Donald Trump, teröristler ortağınız ve müttefikiniz olamaz. Türkiye ABD'den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bunun terör propagandası ile gölgelenmemesini bekliyor." açıklamasında bulundu.

Trump'ın skandal Tweet'ine Türkiye'den çok sert cevap

Twitter hesabından Trump'ın tepki çeken paylaşımına yanıt veren Kalın,  "Sayın Donald Trump, Kürtleri ABD'nin terör listesindeki PKK ve onun Suriye kolu  PYD/YPG ile eş tutmak ölümcül bir hata. Türkiye teröristlerle mücadele diyor  Kürtlerle değil. Kürtleri ve diğer Suriyelileri terör tehdidine karşı  koruyacağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Sayın Donald Trump, teröristler  ortağınız ve müttefikiniz olamaz. Türkiye ABD'den stratejik ortaklık  yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bunun terör propagandası ile  gölgelenmemesini bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Trump Twitter'dan ABD'nin Suriye'den çekilmeye başladığını ve DEAŞ ile  mücadelenin devam edeceğini ifade etmişti.

ABD Başkanı, aynı zamanda Türkiye'nin YPG/PKK'yı hedef almasına karşı  ülkeyi ekonomi ile tehdit etmiş ve bölgede 20 millik bir güvenli bölge  kuracaklarını belirtmişti.

TRUMP'TAN SURİYE AÇIKLAMASI

ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken Trump'tan tepki çeken bir açıklama geldi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, "DEAŞ'ın mülki  halifeliğinin kalan az kısmını sert ve birçok yönden vurmaya devam ederken uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye'den çekilmeye başlıyoruz. Tekrar  toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız. Kürtler'e saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı  şekilde Kürtler'in de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz. Rusya, İran ve  Suriye, ABD'nin doğal düşmanları DEAŞ'ı Suriye'de imha etmesinin uzun dönemde faydalananları olacak. Biz de faydalanacağız ama şu anda askerlerimizi eve getirme zamanı. Sonsuz Savaşları Bitireceğiz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER