Trump'ın skandal açıklamasının ardından ABD'den bir açıklama daha: Yaptırım...

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Orta Doğu ziyareti kapsamında bulunduğu Suudi Arabistan'da açıklamalarda bulundu. Pompeo, Trump'ın Türkiye'ye yönelik olarak skandal açıklamalarıyla ilgili ilk kez konuştu.

Trump'ın skandal açıklamasının ardından ABD'den bir açıklama daha: Yaptırım...

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD Başkanı Trump'ın "Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye'yi ekonomik yönden mahvederiz" ifadesiyle neyi kastettiği sorusunu yanıtladı.

Suudi Arabistan’da Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Donald Trump’ın son Türkiye tweet’lerini değerlendirdi.

Trump’ın "Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye'yi ekonomik yönden mahvederiz” sözlerinin, ABD’nin partnerlerine bağlılığının altını çizdiğini söyleyen Pompeo, Suriye’den çekilme kararı verilmesinden bu yana Kürtlerle ilgili görüşlerinin değişmediğini vurguladı. Pompeo, "Türklerin uygun olmayan biçimlerde Kürtlerin peşine düşmemesi gerektiği konusunda ABD yönetimi hep tutarlı davrandı" dedi.

Pompeo, Trump’ın ‘Türkiye’yi ekonomik yönden mahvetmekle’ tam olarak neyi kastettiğini sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Dünyanın birçok yerinde ekonomik yaptırımlar uyguluyoruz. Sanırım bu tarz şeylerden bahsediyor ama bunu asıl kendisine sormak zorunda kalacaksınız.”

Trump’ın tweet’leri sonrası Türk yetkililerle henüz konuşmadığını da aktaran Pompeo, “Başkanın bu söylediklerinin Suriye’deki 2000 üniformali askerimizi çekme kararını değiştireceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

Öte yandan Pompeo, Trump’ın Suriye sınırında 20 millik (32 kilometre) güvenli bölge kurulacağı açıklamasının da ABD- Türkiye arasındaki temaslarda elde edilmesi istenen sonuçlarla uyuştuğunu söyledi. Pompeo şöyle devam etti: “IŞİD’le mücadelemizde bizle savaşanların emniyette olduğundan ve Suriye’deki teröristlerin Türkiye’ye saldıramayacağından emin olmak istiyoruz. Bunlar bizim eşzamanlı olarak ulaşmak istediğimiz hedefler. Arada bir alan oluşturabilirsek, adına 'güvenli bölge' deyin, bu alanı yaratıp güvenliğe ilişkin düzenlemeleri düzgün şekilde yapabilirsek, bölgedeki herkes için iyi olacak."

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Sosyal medya hesabından Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, 'Türkiye Kürtleri vurursa onları ekonomik olarak yıkıma uğratırız' ifadelerini kullanmıştı.

(Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER