Osman Kavala'nın telefonundan çıkan sözde harita...

Gezi Parkı İddianamesinde Osman Kavala'nın cep telefonundan çıkan bir harita suç delili olarak gösterildi. "Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü bozuyor" denilen haritanın Türkiye'deki arı cinslerini gösterdiği ortaya çıktı.

Osman Kavala'nın telefonundan çıkan sözde harita...

Osman Kavala'nın tutuklanmasından 16 ay sonra, hazırlanan Gezi Parkıiddianamesinde Kavala'nın cep telefonundan çıkan bir harita da suç delili olarak gösterildi. Ancak iddianamede "Şüphelinin cep telefonunda yapılan incelemede, 27/02/2016 tarihinde çekilmiş, Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünün bozularak sınırların yeniden çizildiği şüphelinin cep telefonu ile çekildiği tespit edilen fotoğraf ele geçirildi" ifadesiyle kullanılan fotoğrafın Türkiye'de bulunan arıların cinslerini gösteren bir arıcılık haritası olduğu ortaya çıktı.

Oda TV'den Sami Menteş'in aktarımına göre, iddianamenin 1 numaralı sanığı olan Osman Kavala'nın cep telefonunda bulunan bir fotoğraf.

İddianamede fotoğrafla ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Şüphelinin cep telefonunda yapılan incelemede, 27/02/2016 tarihinde çekilmiş, Türkiye Cumhuriyetinin toprak bütünlüğünün bozularak sınırların yeniden çizildiği şüphelinin cep telefonu ile çekildiği tespit edilen fotoğrafın ele geçirildiği..."

HARİTA ARI CİNSLERİNİ GÖSTERİYOR

Ancak fotoğraf, arıcılık çalışmaları yapanların yakından bildiği Prof. Dr. F. Ruttner'in 1988'de ilk basımını yapan "Balarılarının biyocoğrafya ve taksonomisi" adlı kitabında yer alan, Orta Doğu'daki arı ırkları haritasını gösteriyor.

Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan bal arılarında yapılan analizde; arı kolonilerin İç Anadolu'da A.m. anatolica, Kuzey Anadolu'da A.m.caucasica, Güney ve Güneydoğu Anadolu'da A.m.meda ve Türkiye'nin Avrupa bölgesinde A.m. carnica olarak dört ana bölgesel grupta kümelenmiş olduğu kabul ediliyor.

Türkiye'de bulunan arıların cinslerini gösteren ve Türkiye'de de yayımlanan arıcılık hakkındaki kitaplarda bu harita kullanılıyor. 

HARİTA ARI CİNSLERİNİ GÖSTERİYOR

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 10:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman özdemir
osman özdemir - 3 ay Önce

ya bu haritayi osman kavala cizmedi ama türkiyeyi bu sekilde bölmek istediklerinden onu kullaniyor.tam onlarin emellerine uygun cizilmis olmasi acisindan kurtarici olarak sakincasiz bulunduruyor.sizde yediniz yani!!!

SIRADAKİ HABER