Çavuşoğlu: ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey bugün Türkiye'ye gelecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in bugün Türkiye'ye geleceğini duyurdu.

Çavuşoğlu: ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey bugün Türkiye'ye gelecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu A Haber'de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, ABD'nin ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in bugün Türkiye'ye geleceğini duyurdu. Buna göre Jeffrey, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşecek.

Öte yandan ABD yönetiminin Suriye'den çekilme kararını değerlendiren Çavuşoğlu, "ABD Başkanı Donald Trump çekileceğini önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a söyledi, sonra kamuoyu ile paylaştı. Trump'ı kararından döndürme çalışmaları var. Bu açıklamanın ardından ABD'den farklı sesler gelmeye başladı" dedi. Çavuşoğlu, "Rusya Trump'ın kararına temkinli yaklaşıyor. Güvenli bölge ile ilgili netleşmiş bir şey yok. Ama kim ne yapacaksa Türkiye ile yapmalı" ifadesini kullandı.

'MÜNBİÇ YOL HARİTASININ FIRAT'IN DOĞUSUNA UYGULANMASI EN SAĞLIKLI ÇÖZÜM'

Çavuşoğlu, Suriye sınırında oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin de "Münbiç yol haritasının Fırat'ın doğusuna uygulanması en sağlıklı çözüm. Münbiç'te YPG'den sonra bölgede kim yer alacak? Bunları ABD ile görüştük. YPG ile ne kadar bağlarını koparacaklar, buna benzer konularda henüz görüşmelere devam ediyoruz" diye konuştu.

'ERDOĞAN, TRUMP İLE GÖRÜŞEBİLİR'

Çavuşoğlu, gelecek günlerde Erdoğan ile Trump'ın bir görüşme gerçekleştirebileceğini de söyledi. İki liderin sık sık görüştüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, devamında "Üsler konusunda ABD'nin ne yapacağı henüz net değil" açıklamasında bulundu.

'SURİYE'DE ANAYASA KOMİSYONU KURULMASINI KONUŞUYORSAK RUSYA VE İRAN İLE ATILAN ADIMLARIN SONUCUDUR'

Bu arada Çavuşoğlu, Suriye'deki siyasi çözüm çabalarına ilişkin de şunları söyledi: "Siyasi çözüm konusunda (Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad) Esed'in devam etmemesi konusunda her konuda mutabıkız. Biz Suriye'yi birleştirmek istiyoruz ve ulusal güvenliğimiz noktasında bakıyoruz. Siyasi süreç konusunda Astana, Soçi ve Cenavre'de attığımız adımlar neticesinde bu noktalara geldik. Suriye için anayasa komisyonunun en kısa sürede toplanması için (İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad) Zarif ve (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov ile temaslar kuracağız. Biz anayasa komisyonunun kurulmasını konuşuyorsak Rusya ve İran ile attığımız adımların sonucudur. Suriye için bir anayasayı Suriyeliler kendileri otursun bunu müzakere etsin. Siyasi çözüm sürecinde Rusya ile birlikte çalışıyoruz."

'BAZI ÜLKELER VAR, CİNAYETİN ÜZERİNİ KAPATMAYA ÇALIŞIYOR'

Çavuşoğlu, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasına dair yeni bilgiler verdi. "Bizdeki gelişmeler son derece şeffaf" diyen Çavuşoğlu, soruşturmanın adil bir şekilde yürütüldüğünü belirterek "Bazı ülkeler var cinayetin üzerini kapatmaya çalışıyor. Uluslararası soruşturmanın başlatılması zamanı gelmiştir. BM raportörü Türkiye'ye gelecek" ifadesini kullandı.

'ABD'DEN GELEN HEYET, BU ÖRGÜTÜN KARANLIK YÜZÜNÜ GÖRDÜ'

Bakan Çavuşoğlu, darbe girişiminin planlayıcısı olduğu belirtilen Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili somut sonuç elde edemediklerini söyledi. "FBI'ın soruşturması çok ciddi boyutlara gidiyor. ABD içinde bu örgütün karanlık yüzünü ve illegal faaliyetlerini bize detaylı şekilde anlatmaya başladılar" diyen Çavuşoğlu, "Ciddi bir soruşturma var. Bu soruşturmayı iade kadar önemli görüyoruz. ABD'den gelen heyet bu örgütün karanlık yüzünü gördü" görüşünü dile getirdi.

(AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER