TSK destan yazıyor! En üst seviyeye çıktı

Güvenlik güçlerinin son dönemde terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar örgüt içinde korku ve paniği artırdı. Örgütten kaçışlar son yılların en üst seviyesine çıktı.

TSK destan yazıyor! En üst seviyeye çıktı

Güvenlik güçlerinin son dönemde terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar örgüt içinde korku ve paniği artırdı. Örgütten kaçışlar son yılların en üst seviyesine çıktı. Ayrıca güvenlik güçleri terörle mücadelede askeri yöntemlerin yanı sıra psikolojik ve sosyolojik yöntemleri de deniyor. Bu süreçte güvenlik güçlerinin aklı-gücü, çocuklarını teröre kaptıran ailelerin desteği ile bir araya  geliyor. Güvenlik güçlerinin, ailelerin de desteğini alarak yürüttüğü ikna çalışmaları sayesinde 2019 ilk dört ayında 127 örgüt mensubu teslim oldu. Teslim olanlardan 82’si terör örgütünden  ikna yöntemiyle  ayrıldı.

Güvenlik güçlerinin  son dönemde yürüttüğü başarılı iç güvenlik operasyonları ile terörle mücadelede adeta destan yazılıyor. Yürütülen bu mücadelede askeri yöntemlerin yanı sıra psikolojik ve sosyolojik yöntemler de kullanılıyor. Bu süreçte; terör örgütü tarafından daha ergenlik dönemindeyken zorla dağa çıkartılan çocuklarını, örgütte maruz kaldıkları cinsel saldırılar, istismarlar, aşağılamalardan kurtarabilmek için aileler güvenlik güçleri ile  işbirliği yapıyor. Kullanılan bu yöntemin başarısı da güvenlik güçlerine son dönemde artan teslim olmalar ile kendini gösteriyor. Çocukları dağa çıkan aileler ise  pişmanlıklarını, “Keşke daha önce getirebilseydik, hiç gitmeseydi” sözleri ile  ifade ediyor.

2019 İLK DÖRT AYDA  127 TERÖRİST TESLİM OLDU, BUNLARIN 82’Sİ İKNA YOLUYLA

Doğru stratejiler ve atılan tüm bu adımlar, ikna yoluyla teslim olan terörist sayısını da her geçen gün artıyor. 2016 yılında teslim olan 366 örgüt mensubundan; 49’u ikna yoluyla teslim oldu. 2017 yılında teslim olan 417 örgüt mensubundan; 135’i ikna yoluyla ve geçtiğimiz yıl da teslim olan 375 örgüt mensubundan; 165’i ikna yoluyla örgütten ayrıldı.

2019 yılında ise (30 Nisan 2019 tarihi itibarıyla) 127 terör örgütü mensubu teslim oldu. Bunlardan 82’si ailelerin de desteği ile ikna edilerek örgütten ayrılması sağlandı.

13-25 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR VE  GENÇLER ÖRGÜTÜN TUZAĞINA DÜŞÜYOR

Örgüte katılım çağına bakıldığında büyük çoğunluğun 13-25 yaşları arasındaki ergenlik ve geç ergenlik dönemindeki bireyler olduğu görülüyor. Zorla dağa gönderilen bu yaş gruplarındaki çocuklar,  terör örgütü içinde cinsel saldırılar, istismarlar, aşağılamalara maruz kalıyor. PKK/KCK içinde kapana sıkışmış çocuklar- gençler  ‘gidecek bir yeri olmadığı’, ‘kaçmanın da  mümkün olmadığını’ düşünüyor.

EVLADI İÇİN İKİ GECE KAYANIN ÜZERİNDE SABAHLADI

Evladı için terör örgütünün yurt dışı kampına giden bir anne,  iki gece kayanın üzerinde sabahlayarak,  çocuğunu örgütten kurtardı. “Çocuğumu almadan hiçbir yere gitmiyorum” diyen annenin ısrarı terör örgütünü pes ettirdi.

TERÖRİSTLERİN ‘BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRLER’ KORKUSU

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıklıkla dile getirdiği “Bir gece ansızın gelebiliriz” ifadesinin teröristlerin korkulu rüyası olduğunu, teslim olan teröristler mülakatlarında  anlatıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER