İstanbul Şişli'de inşaatlara sit alanı engeli!

İstanbul Şişli'de, Harbiye ve Teşvikiye'nin de dahil olduğu 6 mahalle 'tarihi ve kentsel sit alanı' ilan edildi. Binlerce binayı kapsayan kararın etkisiyle kentsel dönüşüm projeleri durdu, yıkılan binalarda yeni inşaat yapmak zorlaştı.

İstanbul Şişli'de inşaatlara sit alanı engeli!

İstanbul Şişli'de İnönü, Ergenekon, Halasgargazi, Meşrutiyet, Teşvikiye ve Harbiye mahallelerini kapsayan alan için 'tarihi ve kentsel sit alanı' kararı alındı. 

İstanbul 2 No'lu Kültür Varlıklarını Korumu Kurulu'nun bu kararıyla birlikte, mevcut imar planlarıyla işlem yapılmasının önü kapatıldı. 

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, gayrimenkullerin oldukça değerli olduğu ve kentsel dönüşümün oldukça yoğun şekilde olduğu bölgede, artık tüm işlemler Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu iznine tabi olacak. Kurul mevcut imar planını dikkate almayacak, kendi kararını verecek. 

Koruma Bölge Kurulu'nun karar gerekçesinde, bölgenin tarihi önemine atıf yapılırken, haberde, bir yabancı yatırımcının 45 milyon dolarlık otel projesinden vaçgeçmek zorunda kaldığı da belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER