AB'den Alman devine izin çıkmadı

AB, Siemens'in, Alstom firmasının demiryolu sektöründeki faaliyetlerini satın almasına izin vermedi

AB'den Alman devine izin çıkmadı

Fransa merkezli Alstom SA CEO'su Henri Poupart-Lafarge, Avrupa Komisyonunun büyük olasılıkla şirketin Siemens AG ile birleşmesine onay vermeyeceğini söyledi.

Fransız Le Figaro'ya konuşan Popupart-Lafarge, Brüksel'in kararının Avrupa'daki rekabet yaptırımlarına değil politik ön yargılara dayalı olacağını belirtti ve şirketlerin her ne kadar Avrupa'da bir şampiyon oluşturulmasını desteklese de, Avrupa Komisyonu Alstom ve Siemens'i Avrupa ray piyasasını tekelleştirmekle suçluyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Salı günü Brüksel'in birleşme anlaşmalarını gerekmedikçe engellenemediği söylemiş ve AB'nin şu ana kadar yalnızca 30 birleşme anlaşmasını engellediğini, 6 binden fazla anlaşmayı da onayladığını belirtmişti. Diğer bir yandan Fransa yönetimi de iki şirketin birleşme niyetinin AB'nin saçma kurallarının kurbanı olduğunu savunmuştu.

Siemens-Alstom anlaşması hem Almanya hem de Fransa'da politik destek alırken, söz konusu birleşmenin başta Çin merkezli CRRC olmak üzere Avrupa merkezli ray şirketlerinin dış rekabetle daha iyi mücadele etmesine olanak sağlayacağına inanılıyor. Brüksel ise, söz konusu birleşmenin AB'deki rekabeti tehdit edebileceğini düşünüyor.

Alstom ve Siemens, komisyonun endişelerini hafifletmek amacıyla bir tedbir paketi sunmuş ve söz konusu durumun açıklığa kavuşturulması için Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Komisyonu Rekabet Yetkilisi Margrethe Vestager ile bir araya gelmişti.

(AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER