Venezüella'da Darbe Girişimi

Venezüella’da kendisini devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, orduya başkaldırı çağrısı yaptı. Guaido'nun çevresinde kendisine destek veren üniformalılar da vardı.

Venezüella'da Darbe Girişimi

Başkent Caracas'taki La Carlota hava kuvvetleri üssünün yakınlarında açıklama yapan Guaido, darbe çağrısında bulundu. Yayımlanan üç dakikalık bir videoda Guaido'nun çevresinde 70 kadar askerin ve 2014 yılında ev hapsine çarptırılıp siyasetten yasaklanan Leopoldo Lopez'in de bulunduğu belirtildi. Askerlerin bazılarının ağır silahlı olduğu da görüldü.

​'SON EVRE'

Videoda Guaido, sokağa çıkan askerlere 'Venezüella'nın anayasasını korumak için hareket etmelerini' söylüyor. Guaido, "Şimdi zamanıdır" diyor. Ulusal silahlı kuvvetler doğru kararı verdi ve onlar Venezüella halkının desteğine güveniyor" ifadelerini kullanıyor. 

Guaido, "Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirme planının son evresinin başladığını" savunuyor.

Guaido, söz konusu videoyu kendi Twitter hesabından da paylaştı. Guaido'nun bu hamlesi, yarın yapılması beklenen hükümet karşıtı yürüyüşten önce geldi. 1 Mayıs'ta yapılacak yürüyüş için Guiado, "Venezüella tarihinin en büyük yürüyüşü olacak" yorumunu yapıyordu.

RODRIGUEZ: HÜKÜMET HAİNLERE KARŞI KOYUYOR

Venezüella İletişim Bakanı Jorge Rodriguez ise Twitter hesabından bir açıklama yaparak, 'hükümetin darbe isteyen militer hainlerden oluşan küçük bir gruba karşı koyduğunu' belirtti. Uluslararası haber ajansları da Guaido ve askerlerin bulunduğu kalabalığıa karşı biber gazıyla müdahale edildiğini duyurdu.

Juan Guaido, 23 Ocak’ta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmiş, ABD dahil 50’den fazla ülke onu tanımıştı. Nicolas Maduro ise Guaido'yu 'ABD destekli kukal' olarak tanımlıyor ve darbeyle hükümeti devirmeye çalışmakla suçluyor.

Venezüella hükümeti Guaido'nun özel kalem müdürü Roberto Marrero'yu hükümet yetkililerine karşı ‘sabotaj hazırlığı yaptığı’ gerekçesiyle gözaltına almıştı. Dokunulmazlığı kaldırılan, ülkeyi terk etmesi yasaklanan Guaido hakkında pek çok soruşturma da başlatılmıştı. 

(Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER