Saraybosna'daki Kalın Hacı Ali Camisi'ni TİKA ayağa kaldıracak

TİKA ile Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar İdaresi iş birliğinde başlatılan proje kapsamında, 1535'te inşa edilen ancak 1947'de yıkılan Kalın Hacı Ali Camisi yeniden inşa edilecek.

Saraybosna'daki Kalın Hacı Ali Camisi'ni TİKA ayağa kaldıracak

Bosna Hersek'te Osmanlı döneminde inşa edilen ancak eski Yugoslavya döneminde yıkılarak toprak altında kalan Kalın Hacı Ali Camisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yeniden inşa edilecek.

Başkent Saraybosna'da 1535'te inşa edilen cami, avlusundaki mezarlık ile birlikte 1947'de yıkıldı. Cami, mektep (Kur'an kursu) ve mezarlığın kalıntıları, 70 yıl toprak altında saklı kaldıktan sonra geçen yıl başlatılan arkeolojik çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkarılmıştı.

Tarihi cami, TİKA ile Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar İdaresi iş birliğinde başlatılan proje kapsamında adeta küllerinde doğacak.

Saraybosna'daki Kalın Hacı Ali Camisi'ni TİKA ayağa kaldıracak

Cami kalıntılarının bulunduğu bölgeyi inceleyen TİKA Saraybosna Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı, Osmanlı'dan kalma tarihi ve kültürel dokunun, zaman içinde yıpranan ve zarar gören yapılarının, inşa, iyileştirme ve restorasyon çalışmalarıyla Bosna Hersek toplumuna kazandırılmaya çalışıldığını ifade etti.

Han, hamam, köprü, cami, mescit ve medrese gibi yapıların iki ülkenin ortak tarihi mirası olduğunu kaydeden Alımcı, TİKA olarak bu eserlerin restorasyon çalışmalarını yürütmeye devam ettiklerini aktardı.

Alımcı, Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar İdaresi ile tespitlerde bulunarak, Saraybosna Merkez Belediyesi, Saraybosna Kantonu Kültür Mirasını Koruma Kurumu, Saraybosna Arkeologlar Topluluğu iş birliğinde başlatılan kazı çalışmalarında, caminin temeli başta olmak üzere, mektebin temeli ve 40'ın üzerinde mezar taşı bulunduğunu ifade etti.

Saraybosna'daki Kalın Hacı Ali Camisi'ni TİKA ayağa kaldıracak

Bu kazı çalışmaları sonucunda ne kadar tarihi bir yapının söz konusu olduğunu gördüklerini dile getiren Alımcı, projenin ilk aşaması olan kazı çalışmasının bittiğini, ikinci aşamanın ise alanın muhafazası olacağını aktardı.

Alımcı, "Gördüğünüz gibi bu lokasyonda cami, minare, mektep, mezar taşları bulunuyor. Bu alanın korunması ve iyileştirilmesi noktasında bir çalışma yürütülmesi planlandı." ifadelerini kullandı.

Saraybosna'daki diğer faaliyetlerine de değinen Alımcı, "Tarihi Kovaçi Mezarlığı'nın kazı çalışması da başladı. Orada da 699 mezar taşı bulunmakta ve o çalışmayı da yürütmekteyiz." dedi.

(AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER