Maduro: Kripto para birimi Petro'nun satışı 5 Kasım'da başlıyor

Venezüella Devşet Başkanı Nicolas Maduro, devletin resmi kripto para birimi Petro'nun satışının 5 Kasım'da başlayacağını söyledi.

Maduro: Kripto para birimi Petro'nun satışı 5 Kasım'da başlıyor

Maduro, 1 Ekim'de yaptığı açıklamada Petro satışının 5 Kasım'da başlayacağını belirterek, devletin resmi kripto para biriminin 6 uluslararası borsada listelendiğini belirtti.

Maduro aynı zamanda Petro'nun yaygın kripto para birimleri ve resmi para karşılığında satın alınabileceğini söyledi.

Maduro, "Bitcoin'iniz, Ethereum'unuz veya dolarınız varsa Petro alabilirsiniz ve 5 Kasım'dan itibaren Petro satışı, 'Egemen bolivar' karşılığında da Venezüella halkına sunulacak" dedi.

Maduro ayrıca, Petro için bir kripto para birimi cüzdanı geliştirildiğini fakat şu an yalnızca Android  kullanıcıları için kullanıma sunulduğunu açıkladı.

Venezüella  yönetiminin resmi internet sitesinde yayınlanan Petro resmi raporuna göre ise, daha önce petrol destekli olduğu belirtilen Petro'nun ayrıca alüminyum, elmas, altın ve demir gibi çeşitli doğal kaynaklar tarafından da desteklendiği belirtildi.

Maduro aynı zamanda ülkede petrolün de Petro üzerinden satılacağını duyurdu.1 petro bir varil Venezüella petrolü yani 60 dolara denk geliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER