'BM, Yemen'de savaş suçu işlendiğine dair makul gerekçeler var'

BM, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'de savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu bildirdi.

'BM, Yemen'de savaş suçu işlendiğine dair makul gerekçeler var'

BM, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'de savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, Yemen'de sivillerin ölümüyle sonuçlanan saldırıların 'savaş suçu olabileceğini' bildiriyor.

Af Örgütü'nün Yemen'le ilgili son raporunda, Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen borbardımanının "Bir dizi kanlı sivil ölümü" ile sonuçlandığı belirtildi.Suudi Arabistan ve müttefikleri, 26 Mart'tan bu yana Yemen eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı Husi milislerine hava operasyonları düzenliyor.Rakamlar, operasyonlarda bugüne kadar 4 bin kişinin öldüğünü ve bunların yarısının siviller olduğunu ortaya koyuyor.Af Örgütü'nün raporunda "Tüm tarafların savaş suçu işlemiş olabileceği" belirtiliyor.

'BM savaş suçu iddialarını soruşturmalı'

Uluslararası Af Örgütü'nden Donatella Rovera, "Rapor, Taiz ve Aden'de tarafların hukuka aykırı saldırılarından doğan kanlı ve acımasız ölümlerin detaylarını ortaya koyuyor. Bu saldırılar savaş suçu olabilir" değerlendirmesinde bulunuyor.

Raporun sonunda Birleşmiş Milletler'e (BM) "Uluslararası bir komisyon kurarak, savaş suçu iddialarını soruşturması" talebi dile getiriliyor.BM, Yemen'deki 20 milyon sivilin yüzde 80'inin yardıma muhtaç olduğunu belirtmiş ve durumu "felaket" olarak tanımlamıştı.Yemen'de Şiilerden oluşan Husiler, ülkenin eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı güçler tarafından destekleniyor. Husiler Mart ayında Sanaa'daki hükümeti devirmişti.Hükümeti yolsuzlukla suçlayan Husilere karşı hükümete bağlı Sünni milisleri Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki koalisyon hava operasyonları ile destekliyor.

KAYNAK:BBC 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER