Avrupalı Yahudilerin yaklaşık yüzde 90'ı 'Yahudi karşıtlığının tırmandığını hissediyoruz' diyor

Avrupa Birliği (AB) Temel Haklar Kurumu'nun (FRA) araştırmasına göre, Avrupalı Yahudiler, yaşlı kıtada giderek daha çok saldırıların hedefi haline gelmekten yakınan Yahudiler, kimliklerinin anlaşılmasından korkarak yaşıyor.

Avrupalı Yahudilerin yaklaşık yüzde 90'ı 'Yahudi karşıtlığının tırmandığını hissediyoruz' diyor

AB üyesi 28 ülkeden 12'sinde 16.500 kişi üzerinde yürütülen araştırmaya göre giderek artan sayıda Yahudi, antisemitik tacize maruz kaldığından yakınıyor. Bu yüzden çok sayıda Yahudi, sinangog ve diğer Yahudi merkezlerine gitmeyi güvenli bulmazken, sırf Yahudi oldukları için saldırıya uğrayacaklarından korkuyor.

Ankete katılanların yüzde 28'i son bir yılda en az bir kez, yüzde 39'u son beş yılda en az bir kez Yahudi karşıtı tacize uğradığını söyledi.

Yüzde 3'ü son beş yılda, yüzde 2'si son bir yılda en az bir kez Yahudi oldukları için fiziksel saldırıya uğradıklarını kaydetti. 

'YAHUDİLER FAZLA GÜÇLÜ' YORUMU

Yüzde 76'ı, yaşadıkları ülkelerde Yahudilerin çok fazla güce sahip olduğuna dair yorumları duydukları ya da okuduklarını belirtti. 

'YAHUDİLERİN ÇIKARLARI MİLLİ ÇIKARLARDAN FARKLI' GÖRÜŞÜ

Ülkede Yahudilerin çıkarlarının nüfusun geride kalanından farklı olduğuna dair yorumlar okuduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 59'u, Yahudi karşıtlığının sebebinin Yahudiler olduğuna dair yorumlarla karşılaştıklarını söyleyenlerin oranı yüzde 72'yi  buldu.

SALDIRGANLARIN BAŞINI 'AŞIRI GÖRÜŞLÜ MÜSLÜMANLAR' ÇEKİYOR

Yahudi karşıtı sözlü ya da fiziksel saldırıya uğradıklarını aktaranlardan yüzde 30'u, saldırganları, 'aşırı görüşlü Müslümanlar' diye tanımladı. Yüzde 21'i solcuların, yüzde 13'ü sağcıların saldırısına uğradıklarını ifade etti.

HEM HAYATTA HEM İNTERNETTE 

Katılımcıların yüzde 89'u, yaşadıkları ülkede son 5 yılda Yahudi karşıtlığının arttığına inandıklarını dile getirdi. Yüzde 88'i, internet ortamında son 5 yılda Yahudi karşıtlığının tırmadığı görüşünü beyan etti.

SALDIRI ENDİŞESİYLE YAŞAMAK

Antisemitik saldırıların kurbanı olma endişesi gitgide daha çok Avrupalı Yahudilerin üzerine çöküyor. Katılımcıların yüzde 47'si sözlü hakaret ya da tacize, yüzde 40'ı fiziksel saldırıya uğramaktan endişe ettiklerini belirtti. 

YAHUDİ ETKİNLİKLERİNE KATILMAKTAN ÇEKİNİYORLAR

Bu endişeler yüzünden katılımcıların üçte biri Yahudi merkezlerine ya da etkinliklerine gitmekten çekindiklerini ifade etti.

MAHALLELERİNDE GÜVENDE HİSSETMİYORLAR

Katılımcıların yüzde 38'i, yaşadıkları bölgeler veya oturdukları mahallede kendilerini güvende hissetmedikleri için belli yerlere gitmekten en azından ara sıra kaçınıyor. 

Katılımcıların yüzde 49'u Yahudi olduklarını belli eden kippa, Davut Yıldızı ya da mezuza gibi simgeleri zaman zaman kullandıklarını söylerken, bunu yapmaktan ara sıra kaçındıklarını söyleyenlerin oranı yüzde 71'i buldu.

(Sputnik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER