Almanya: "Köprülerimiz güvenli"

İtalya'nın Cenova kentindeki A-10 otoyolu üstünde bulunan dört şeritli Morandi Köprüsü'nün çökmesinin ardından, Federal Karayolu Araştırma Enstitüsü (BASt), ülkedeki köprülerin güvenlik olduğunu açıkladı. 

Almanya: "Köprülerimiz güvenli"

Cenova'daki köprünün çökmesinin ardından Almanya'da başlatılan "Bizim köprülerimiz sağlam mı? Bizim ülkemizde de bu facia yaşanır mı" tartışmalarına Federal Karayolu Araştırma Enstitüsü (BASt) tarafından yanıt geldi. Almanya'da 40 binin üzerinde köprü olduğu ve köprülerin devamlı olarak “Bridge TÜV” kurumu tarafından titizlikle kontrol edildiğini ve ortaya çıkan raporlara göre Almanya'daki köprülerin yüzde 87'sinin mükemmel olarak değerlendirilirken, yüzde 10'luk oranındaki köprülerin yeterli güvenliğe sahip olduğu ve yüzde ikisinin ise risk oluşturmayacak derecede iyi olduğu belirlendi. 
Alman Federal Karayolu Araştırma Enstitüsü Sözcüsü Petra Peter-Antonin Almanya'daki köprülerin her üç yılda bir önemli testlerden geçtiğini, en ufak bir çatlağın ve nem oranının dikkate alınarak raporlaştırılarak bakımının yapıldığını ifade etti. BASt, teknik kontrolden geçen köprülerin uluslararası köprülere verilen "DIN 1076" normunda olduğunu açıkladı. Son yıllarda yapılan yeni nesil köprülerin akıllı köprüler olduğunu ve köprünün farklı yerlerinde bulunan sensörler vasıtasıyla köprünün mukavemeti yıpranması ve esnemesi gibi fiziki değerlerin yakından takip edilerek Federal Karayolu Araştırma Enstitüsü tarafından değerlendirildiği ifade edildi. Cenova'da olduğu gibi talihsizliğin Almanya'da olası olmadığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER