ABD Tayvan'a silah satışını onayladı

ABD yönetimi, Tayvan'a 2,2 milyar dolarlık silah satışına onay verdi. Çin, silah satışını protesto ederek, "ABD içişlerimize müdahale ediyor" dedi.

ABD Tayvan'a silah satışını onayladı

Pentagona bağlı ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), ABD Dışişleri Bakanlığının söz konusu muhtemel silah satışlarına onay verdiğine ilişkin Kongreyi bilgilendirdi.

Buna göre, Tayvan'ın, 2,2 milyar dolar karşılığında 108 adet Amerikan M1A2T Abrams tankı ve 250 Stinger füzesi alması öngörülüyor.

Ayrıca, söz konusu pakete çok sayıda otomatik silah, mühimmat, Hercules zırhlı muharebe araçları, ağır araç taşıyıcıları ve ilgili destek ekipmanlarının dahil olduğu belirtildi.

Bilgilendirmede, Tayvan'a yapılması beklenen bu satışın ülkenin savunma kabiliyetine katkı sağlayacağı belirtilirken, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceği vurgulandı.

ÇİN: PROTESTO EDİYORUZ

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin Tayvan'a silah satışı ile ilgili yaptığı açıklamada, "ABD uluslararası kuralları çiğniyor ve 'Tek Çin' politikasına zarar verecek şekilde hareket ediyor. Çin'in iç meselelerine müdahale ediyor. Bunu protesto ediyoruz" dedi. 

TAYVAN: "DAHA YAKIN BİR İLİŞKİ"

Tayvan Başkanlık Sözcüsü Chang Tun-han, silah satışına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, ülkesinin silah alımını hızlandıracağını ve ABD ile askeri anlamda "daha yakın bir ilişki" kuracağını kaydetmişti.

Satış görüşmelerinin başlaması için Kongrenin 30 gün içerisinde herhangi bir itirazda bulunmaması gerekiyor. 30 günün sonunda ABD’nin, Tayvan'a teklif mektubunu sunması ile satış görüşmeleri başlayacak.

Satışı onaylanan silahları, Amerikan General Dynamics Corp ve Raytheonfirmaları üretiyor.

(Haber 7)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER