ABD'den dünyayı sarsan iddia: Kanıtlara ulaştık

ABD ordusundan yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta Umman Körfezi'nde tankerlere düzenlenen saldırının arkasında İran olduğunu ve buna dair kanıtlara ulaştıklarını açıkladı.

ABD'den dünyayı sarsan iddia: Kanıtlara ulaştık

Geçtiğimiz hafta Umman Körfezi'nde tankerlere düzenlenen saldırılar hakkında ortaya yeni iddialar atılmaya devam ediliyor.

Son açıklama ABD ordusundan geldi. ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı komutanı Sean Kido, "Saldırılar sonrası bölgedeki müttefiklerimizLE beraber ortak bir soruşturma yürütüyoruz. Kukuka Courageous adlı tankerini hedef alan saldırı limpet mayını ile gerçekleştirildi. Saldırı sonucunda Kukuka Courageous tankerinde oluşan hasar, bunun hava aracıyla gerçekleşmediğini gösteriyor. Mayınlar, İran ordusunun askeri geçit töreninde gösterdiği mayınlara benziyor. Mayınlar su altına yerleştirildi" dedi.

ABD Ordusu daha önce yayımladığı bir videoda, tankerlere saldırıyı İran Devrim Muhafızları'nın yaptığını iddia etmiş, dün ise bu konu ile alakalı yeni fotoğrafları basına vermişti. Görevden ayrılacağı açıklanan ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan da, körfezdeki son gelişmeler üzerine Ortadoğu'ya bin asker sevk edileceğini açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER