8 Karakterden Kısa Parolalar 2 Saatte Kırılıyor

Twitter'in kullanıcılarından şifrelerini değiştirmesi uyarısından sonra bir uyarı da risk yönetimi şirketi Marsh'tan geldi.

8 Karakterden Kısa Parolalar 2 Saatte Kırılıyor

Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Siber Risk ve İş Sürekliliği Direktörü Alper Başaran, bireysel internet kullanıcılarının uzun, rakam ve noktalama işareti içeren parolalar kullanması gerektiğini vurgularken, şirketlerin ise siber saldırılar konusunda ancak ‘siber risk ve iş sürekliliği analiziyle’ doğru adımlar atabileceğine dikkat çekti. 

Alper Başaran, Twitter tarafından yapılan açıklamaya değindi. Küresel paylaşım sitesi Twitter’ın açıklamasında kullanıcı parolalarının açık halde görüntülenmesine imkan veren bir güvenlik açığı tespit edildiğinin ve tedbir amaçlı da olsa kullanıcılarının parolalarını değiştirmeleri gerektiğinin belirtildiğini altını çizdi. 

8 karakterden kısa parolalar 2 saatten az bir süre içerisinde kırılabilmektedir.

"İnternet kullanıcısı olarak hackerlarla sosyal medya ve e-postalarımız arasındaki tek engelin çoğu zaman parolamız olduğunu hatırlamalıyız. Online alışveriş siteleri gibi pek çok kritik hesabımızda tahmin edilmesi zor parolalar kullanmak bu yüzden çok önemli. 8 karakterden kısa parolalar 2 saatten az bir süre içerisinde kırılabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar uzun, rakam ve noktalama işareti içeren parolalar kullanmak önemlidir" dedi. 


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER