Ay'ın karanlık yüzünde ilk 'ayak izi': 'Robot için küçük, Çin ulusu için büyük adım'

Ay’ın Dünya’dan görünmeyen karanlık yüzüne inen ilk uzay aracı Çang'ı-4'ten ayrılan robot keşif görevine başladı. Pojenin tasarımcılarından Wu, Armstrong'un "Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım" sözünü hatırlattı.

Ay'ın karanlık yüzünde ilk 'ayak izi': 'Robot için küçük, Çin ulusu için büyük adım'

Çang’ı-4 insansız uzay aracının Ay’ın Dünya’dan görünmeyen karanlık yüzüne inerek bir ilke imza attığını açıklayan ve ilk fotoğrafları paylaşan Çin Uzay Ajansı, Çang’ı-4’ten ayrılan robotun keşfe başladığını duyurdu.

Şinhua haber ajansının aktardığına göre adı Çince’de ‘yeşim tavşan’ anlamına gelen Yutu-2 robotu, Çang’ı-4’ün inişinden 12 saat sonra Ay’ın karanlık yüzüne ilk ‘ayak izini’ bıraktı.

Çin’in bu keşif misyonunda baş tasarımcı olarak görev yapan Wu Weiren de robotun uzay aracından ayrılıp yüzeyde hareket etmeye başlamasını ‘robot için küçük, Çin ulusu için büyük adım’ olarak niteledi.

1969 yılında Apollo 11, Neil Armstrong, Michael Collins ve Buzz Aldrin'den oluşan mürettebatıyla, ilk insanlı ay uçuşunu gerçekleştirmişti. Armstrong ise ay yüzeyine ayak basan ilk insan olmuştu. Ay'a ilk ayak basışı sırasında Dünya'dan kendisini dinleyenlere telsizden söylediği "Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım" sözüyle hatırlanan Armstrong, bu sözlerin ardından astronot arkadaşı Aldrin ile Ay yüzeyinde 3 saat dolaşmıştı.

(Sputnik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER